C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Emblemat naramienny CKM
Autor Wiadomość
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Sob 25 Paź, 2008   Emblemat naramienny CKM

Mam pytanie odnosnie emblematów naramiennych CKM.
Kto dokladnie je nosil w kompaniach ckm? czy wszyscy zolnierze kompanii, czy tylko celowniczowie po kursie?
Wiadomo mi ze emblematy byly metalowe na podkladce sukiennej grantowej , slyszalm takze iz byly wykonywane tylko z sukna - motyw naboi karabinowych zolty, tlo granatowe - czy ktos moze potwierdzic te teze?
Za chec podzielenia sie spostrzezeniami na ten temat z gory dziekuje.
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Sob 25 Paź, 2008   

Blaszana aplikacja kształtu pięciu naboi karabinowych przyszyta do sukiennej tarczy oznaczała strzelca piechoty w kompanii ckm - do 1930 roku.

Natomiast po 1932 roku, już jako całkowicie wyszywana (5 żółtych naboi na granatowym tle) oznaczała:
Dobry celowniczy ckm
Bardzo dobry celowniczy ckm /+ pozioma belka, poniżej

- to odznaka przyznawana celowniczemu ckm po dobrych/bardzo dobrych wynikach w szkoleniu strzeleckim.
 
 
Jankes
[Usunięty]

Wysłany: Sob 25 Paź, 2008   

Z tego co ja zasłyszałem od innych kolegów odznaki "dobry ckm-ista" i bardzo dobry ckm-ista" (z belką) posiadało zwykle dwóch żołnierzy w karabinie. Przyznawane były za zdobycie odpowiedniej ilości punktów. Były one sukienne, naszywane na mundur w wersji garnizonowej. Przeważnie posiadał ją karabinowy i celowniczy.

Ponieważ też interesuje mnie szczególnie kompania c.k.m. zamieszczam poniżej link do scanu dyplomu strzeleckiego, który właśnie nadaje prawo noszenia odznaki.

http://www.fotosik.pl/pok...813b2fbfbb.html
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Sob 25 Paź, 2008   

Oznaka naramienna opisywana jako "Celowniczy CKM" pierwszego wzoru wykonana była ze srebrzonego mosiądzu, rewers z kontrą.
Mógł ją otrzymać każdy strzelec kompanii CKM jeśli na kursie strzeleckim uzyskał wynik dobry (odpowiednia, b. wymagająca, wysoka ocena).

Znane są przynajmniej dwa wykonania odznaki metalowej:
1. Z zapięciem na dwa druciki - 45x33 mm
2. Do przyszycia - 60x80 mm
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Sob 25 Paź, 2008   

Dokładnie tak jak pisał Tomek - pierwotnie odznaka wyróżniała wszystkich żołnierzy kompanii karabinów maszynowych. Pierwotnie,szczególnie we wczesnych latach dwudziestych te odznaki mocno się od siebie różnią - były haftowane, w rożnych konfiguracjach z podkładką z sukna granatowego i bez, rożne nici itp ... różnił się też sposób noszenia. Był o tym swego czasu świetny artykuł - bodajże w "Mundur i broń". Jak mi wpadnie pod ręke zeskanuje i wrzucę.

W późniejszym okresie, co napisał już Tomek odznaka naramienna oznaczała dobrego lub bdb celowniczego.

Za wyniki w strzelaniu z ckm można było jeszcze być wyróżnionym żetonem "celowniczy ckm",który nosiło się na piersi na wysokości serca. Był to mały żetonik z wizerunkiem obsługi. Noszono go na sukiennej podkładce, której kolor oznaczał jak dobrze pamiętam albo rodzaj broni, albo wynik w strzelaniu. Standardem była czerwona. Do tego jeszcze bodajże sznur strzelecki chyba również obejmował także strzelania z ckm - nie pamiętam jednak koloru. Tej informacji jednak nie jestem w 100% pewny.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Sob 25 Paź, 2008   

Dzieki!
Widzialem "na zywo" tylko odznake metalowa. Czy posiadacie moze wiecej szczegołow odnosnie wygladu wyszywanej wprowadzonej po 1932 roku?
 
 
Jankes
[Usunięty]

Wysłany: Sob 25 Paź, 2008   

Na allegro czasem pojawiają się repliki odznaki wyszywanej zarówno z belką jak i bez.
Ze zdjęć jakie widziałem noszono ją przyszytą nad łokciem lewej ręki, umieszczona dość "nisko".
Ostatnio zmieniony przez Jankes Sob 25 Paź, 2008, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Sob 25 Paź, 2008   





http://allegro.pl/item442...iczego_ckm.html
Allegro, współczesny haft maszynowy...
 
 
Horhe
[Usunięty]

Wysłany: Sob 25 Paź, 2008   

Tomek proszę nie strasz współczesnymi pseudoreplikami.
W czasopiśmie "Mundur i Broń" Nr 6 jest artykuł o tych emblematach. Postaram się zrobić skan tego artykułu,ale muzealny skaner dogorywa :nie: .
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Sob 25 Paź, 2008   

Niestety, tak wygląda handel kopiami na Allegro - "wszystko na sprzedaż", szczęśliwie zbyt wielu chętnych nie ma.

BARWA i BROŃ nr 6 -
1. Godła naramienne WP 1914-1939 - godła naramienne wprowadzone incydentalnymi rozkazami ministra spraw wojskowych w latach 1919-1927 i godła naramienne WP noszone w latach 1927-1939.
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Nie 26 Paź, 2008   

Odznaka po plutonowym 31pSK z 1939, pstryknięte w Strońsku - przyniósł ją do pokazania jeden z widzów:


 
 
Ingen175
[Usunięty]

Wysłany: Wto 11 Lis, 2008   

Jeśli któryś z panów ma życzenie obejrzenia sobie takiego oznaczenia to tak się składa ,że mój pradziadek był kapitanem ckm, jest piękne zdjęcie (niestety nie pozwoli na dokładne badanie kolorów gdyż jest czarno białe) , ze zdjęciem może być mały problem gdyż jest w posiadaniu babci zatem postatam się je wyciągnąć (jeśli jeszcze sobie tego życzycie) , co do tego czy wymogiem do posiadania oznaczenia-pełnienia funkcji nie jestem w stanie odpowiedziec, wiem tylko ,że ukończył kilka kursów, mam papier z ich spisem (oryginalny) , i ten dokument jeśli również jest potrzebny może być trudniejszy do zdobycia.
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Wto 02 Lis, 2010   

Czy ktoś z Was spotkał się z noszeniem tej odznaki na rękawie płaszcza po 1932 roku ?
 
 
Atyl
[Usunięty]

Wysłany: Czw 04 Lis, 2010   

Co chcecie od kopii z Allegro. kiedyś trafiłem na taką.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group