start | dodaj do ulubionych | ustaw jako startową | kontakt

 

 

 

NOWOSĄDECKA ODSŁONA WYSTAWY PORWIT 2011

 

Wystawa fotograficzna, pokaz historycznej barwy i broni przedwojennej piechoty podhalańskiej

Muzeum Okręgowe Nowy Sącz, Miasteczko Galicyjskie, 4-5 czerwca 2011

fot. Monika WIerzchoń-Sarnecka, Jan Michał Ruchała
zobacz cz. 1 relacji »

Niedzielne przedpołudnie 5 czerwca minęło pod znakiem wizyt w najważniejszych miejscach Nowego Sącza. Wpierw strzelcy podhalańscy złożyli hołd generałom - Bronisławowi Pierackiemu i Józefowi Kustroniowi. Na generalskich kwaterach cmentarza komunalnego wystawili posterunki wart honorowych. W trakcie przemarszy oddali też honory przed pomnikiem poległych w I wojnie światowej i przed mauzoleum legionistów.

Wizytę na staromiejskim rynku historyczny oddział podhalański rozpoczął od prezentowania broni na tarasie przed ratuszem i pod pomnikiem Jana Pawła II. Następnie przemaszerował w kolumnie dwójkowej reprezentacyjną Jagiellońską pod gmach Sokoła, przed tablicę pamiątkową gen. Pierackiego u bramy gimnazjum i liceum im. Jana Długosza, następnie gimnazjum im. Adama Mickiewicza i kościół św. Katarzyny. Ogromnie ważnym miejscem na trasie przemarszu była bazylika św. Małgorzaty; po ustawieniu broni w kozły i ujęciu kapeluszy w prawą dłoń, strzelcy odwiedzili wnętrze Sanktuarium Przemienienia Pańskiego, udając się przed Oblicze Chrystusa, Veraicon - cudowny obraz z poł. XIV w.

Ostatnim miejscem sakralnym na trasie przemarszu był klasztor jezuitów - kościół Ducha Świętego. Zakończeniem wizyty było ponowne wmaszerowanie na rynek, oddanie honorów miastu pod ratuszem i rozformowanie szyku na prawej flance gmachu.

 

Powrót

 

© SH "Cytadela" Kopiowanie materiałów bez zgody zabronione.