start | dodaj do ulubionych | ustaw jako startową | kontakt

 

 

 

NOWOSĄDECKA ODSŁONA WYSTAWY PORWIT 2011

 

Wystawa fotograficzna, pokaz historycznej barwy i broni przedwojennej piechoty podhalańskiej

Muzeum Okręgowe Nowy Sącz, Miasteczko Galicyjskie, 3-5 czerwca 2011

fot. Monika WIerzchoń-Sarnecka, Jan Michał Ruchała
zobacz cz. 2 relacji »

W piątek 3 czerwca złożyliśmy wizytę w dawnych koszarach 1. Pułku Strzelców Podhalańskich. Dzięki uprzejmej zgodzie komendanta Straży Granicznej odwiedziliśmy Salę Tradycji, dawny gmach dowództwa a także gmach w którym ma swoją siedzibę znakomita Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej.

W sobotę 4 czerwca o godz. 17.00 otworzyliśmy wystawę fotograficzną PORWIT. Odsłona ekspozycji plenerowej miała miejsce na terenie nowosądeckiego Miasteczka Galicyjskiego należącego do Muzeum Okręgowego. Niespodzianką dla gości podczas otwarcia wystawy był pokaz historycznej podhalańskiej przysięgi rekruckiej i następujących po niej opierzynach. W takt zawołania i marsza 1. Pułku Strzelców Podhalańskich oddział wmaszerował na rynek. Przed ratuszem, w podcieniach którego jaśniały plansze opowiadające o życiu i dokonaniach płk Porwita, rekruci złożyli uroczystą przysięgę (wg. oryginalnego tekstu roty z Dz.U. 1924 nr 72 poz. 698 z dn. 1924.11.23) i zostali mianowani strzelcami piechoty. Płask szabli oficerskiej dotykając lewego ramienia świadczył o pierwszej nominacji. Drugim aktem było ozdobienie piórem każdego kapelusza. Ten drugi zaszczyt został poprzedzony tradycyjnym dialogiem rekrutów ze starszym strzelcem:
- A czego wy chcecie panowie rekruci,
czy jesteście głodni, czy wymienić buty?
- Nie jesteśmy głodni, buty mamy całe,
tylko by się pióra do czapek nam zdały.
- Piór wam się zachciewa? - lecz wiedzieć też trzeba,
że pióra tak same nie spadną wam z nieba.

Wszak jak mawiał gen. Andrzej Galica, twórca piechoty podhalańskiej - Piórko przy kapeluszu jest dla strzelca podhalańskiego jego drugim bagnetem.

Zwieńczeniem zaprzysiężenia było wysłuchanie Hymnu Narodowego i prezentowanie broni. Mazurek Dąbrowskiego zabrzmiał w oryginalnym brzmieniu odtworzony z nagrania na szelakowej płycie - wg. wykonania orkiestry reprezentacyjnej 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej pod dyr. mjr Stefana Śledzińskiego. Na zakończenie oddział strzelców podhalańskich przemaszerował wokół rynku powracając krokiem defiladowym przed zgromadzonymi gośćmi.

Po części pokazu nastąpiły oficjalne przemówienia i zaproszenie na wykład do sali konferencyjnej oraz na pokaz filmowy. Punktualnie o 18.00 rozpoczęły się wykłady: "Wspomnienie o płk. dypl. Marianie Porwicie", następnie "Powstanie, tradycje i historia pułków piechoty podhalańskiej Drugiej Rzeczypospolitej" oraz "Odznaki, emblematy, symbole: falerystyka oddziałów piechoty podhalańskiej". Na zakończenie widzowie mieli sposobność obejrzeć unikalne filmy archiwalne. Pokaz filmowy obejmował pięć dokumentów, m.in. "Dzień podchorążego w obozie", "Zmianę Warty Głównej przed Komendą Miasta w Warszawie", oraz kronikę PAT z relacją z uroczystości przysięgi i opierzyn w 4. Pułku Piechoty Podhalańskiej z Cieszyna.

Powrót

 

© SH "Cytadela" Kopiowanie materiałów bez zgody zabronione.