C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Mauser
Autor Wiadomość
Olsen
Gość
Wysłany: Pon 19 Wrz, 2005   Mauser

Witam. Chciałbym kupic kolbę czeską do mauser i do tego odlew aluminiowy mauser. Mam pytanie na jaki kolor i jaką farbą pomalować ten odlew?

polsmol
[Usunięty]

Wysłany: Pon 19 Wrz, 2005   

Kolor oczywiście matowy czarny.
Ja używam farby Dupli-Color Nr. 585029 w spray-u. Do kupiania bodajrze w Tesco. Szybko schnie i nieźle się trzyma aluminium. Przed lakierowaniem odtłuszczam alu zwykłym mydłem "biały jeleń" wycieram papierem tak żeby nie został paprochy (najlepsze zą papierowe ręczniki kuchenne).
Najlepiej maluj to na otwartym powietrzu np. na balkonie (jak ja).

Jeśli z czasem porbią ci się rysy to poprostu powtarzasz proces (trwa to około 20-25 min.).

Krzysiek B.
[Usunięty]

Wysłany: Wto 31 Sty, 2006   

1. czy amunicja do mausera była pakowana w pudełkach razem z łódkami, czy bez ? jeśli bez to w czym noszono łódki do amunicji ?

2. Co na amunicji do mausera (polskiej, bo na amunicj jest też wśród sygnatury wybity orzełek ) oznaczaja sygnatury 67 N 32 albo 67 N 29 (sygnatury są w układzie "krzyżowym" podzielone pionowymi kreskami)?
Domyśłam się , że liczby 32 lub 29 mogą oznaczać rok produkcji 1929 lub 1932 , a litery N i liczba 67 ?

polsmol
[Usunięty]

1. Amunicja do kb i kbk (czarna obwódka) była pakowana w łódkach. Nie wiem jak było za amunicją do broni maszynowej, ale pewnie nie była łódkowana.

2. Orzełek oznacza fabrykę amunjicji w Skarżysku.
- 67 to procentowa zawartość miedzi
- N w tym wypadku oznacza hutę mosiądzu, ale na miejscu orzełka oznaczałby fabrykę Norblina
- 32 i 29 to rok produkcji

Gość

No proszę: dziś zlecenie dziś dostawa.
Co spec to spec! :D

polsmol
[Usunięty]

Cała przyjemność po mojej stronie :D

Krzysiek B.
[Usunięty]

Wysłany: Pią 10 Lut, 2006   

No to jeszcze jedno pytanie: Mam w domu pudełko na amunicję wykonane z tektury w kolorze "szarego" papieru z nadrukiem w kolorze czarnym, ale zdaje mi się , że widziałem też pudełka białe z nadrukiem w kolorze czerwonym. Czy te ostatnie rzeczywiście były cz miałem jakieś zwidy ?
Pytanie 2: czy jezeli na pudełku napisano, że amunicję elaborowano w 1939 r., to czy amunicja mogła w takim pudełku pochodzić z produkcji w latach poprzednich ?

polsmol
[Usunięty]

Krzysiek B. napisał/a:
No to jeszcze jedno pytanie: Mam w domu pudełko na amunicję wykonane z tektury w kolorze "szarego" papieru z nadrukiem w kolorze czarnym, ale zdaje mi się , że widziałem też pudełka białe z nadrukiem w kolorze czerwonym. Czy te ostatnie rzeczywiście były cz miałem jakieś zwidy ?
Pytanie 2: czy jezeli na pudełku napisano, że amunicję elaborowano w 1939 r., to czy amunicja mogła w takim pudełku pochodzić z produkcji w latach poprzednich ?

Nie mam pewności, ale wydaje się to możliwe. Czerwień oznacza amunicję do broni maszynowej. Ja widziałem pudełka z nadrukiem zielonym (lub jasno niebieskim) od amunicji ze smugaczem.

Krzysiek B.
[Usunięty]

Powinienem był napisać, że chodzi mi o pudełka z amunicją do Mausera 7,92 minimetrową.

polsmol
[Usunięty]

O tym właśnie piszę. Było kilka rodzajów tej amunicji w zależności od specyficznego przeznaczenia.
Amunicja do kb i kbk powtarzalnych - kolor czarny (obwódka spłonki)
Amunicja do karabinów maszynowych (dłuższy pocisk) - kolor czerwony
Była też amunicja ze smugaczem i chyba ppanc. do ckm. W tej chwili nie mam jak tego sprawdzić.

Mati
Gość
Wysłany: Pią 25 Sie, 2006   

Mam pytanie:Czy cytadela używa 98 (I wojennego) mauzera czy 98a i czy lufa może być metalowa (kopia)a komora odlew alum. :?: :mruga:

Pozdrawia

przemi74
[Usunięty]

Mati napisał/a:
Mam pytanie:Czy cytadela używa 98 (I wojennego) mauzera czy 98a i czy lufa może być metalowa (kopia)a komora odlew alum. :?: :mruga:

Uzywamy i tego i tego. Mozesz miec lufe stalowa i odlew komory.

Funky_OWall
Moderator

Używamy kb.98 (I wojenne-garbate celowniki)-te są priorytetem, choć i póżniejsze kb też posiadamy, z racji problemów z dostaniem "garbusów" (dążymy, do ich wymiany). Nie polecam kbk, bo nie będą pasować do kozłów.
Co do materiału z jakich są wykonane nie ingerujemy, byle były trwałe i kształty zgodne z oryginałem. Wykopów nie akceptujemy!

mati
Gość
Wysłany: Sob 26 Sie, 2006   

Czyli z 98 z garbatym celownikem (niemieckie). :) Tak :?: :mruga:

Bogdan Perka
[Usunięty]

Funky_OWall napisał/a:
Używamy kb.98 (I wojenne-garbate celowniki)-te są priorytetem, choć i póżniejsze kb też posiadamy, z racji problemów z dostaniem "garbusów" (dążymy, do ich wymiany). Nie polecam kbk, bo nie będą pasować do kozłów.
Co do materiału z jakich są wykonane nie ingerujemy, byle były trwałe i kształty zgodne z oryginałem. Wykopów nie akceptujemy!

Naprawdę dążymy do wymiany garbusów :?:

Gość

To wreszcie jakie celowniki :?: :marzyciel:

Gość

Dokładnie jakie mauzery używają członkowie Cytadeli :?:

Robert

Anonymous napisał/a:
Dokładnie jakie mauzery używają członkowie Cytadeli :?:

Odpowiedź:

Szuder
[Usunięty]

Dążymy do Karabinu Mauser wz. 98 (czyli z celownikiem garbatym). Część osób posiada wz. 98a (czyli z celownikiem prosty) ale to głównie z uwagi na dość ciężkie dostanie garbusa. Jednak jak jest w minimum mundurowym - bronią Cytadeli jest Karabin Mauser wz. 98.

Mam nadzieje że to już wyjaśnia WSZYSTKO. ;)
Pozdrawiam

przemi74
[Usunięty]

Wysłany: Nie 27 Sie, 2006   

Szuder napisał/a:
Dążymy do Karabinu Mauser wz. 98 (czyli z celownikiem garbatym). Część osób posiada wz. 98a (czyli z celownikiem prosty) ale to głównie z uwagi na dość ciężkie dostanie garbusa. Jednak jak jest w minimum mundurowym - bronią Cytadeli jest Karabin Mauser wz. 98.

Mam nadzieje że to już wyjaśnia WSZYSTKO. ;)
Pozdrawiam

Tak sie czasem zastanawiam czy umiejetnosc czytania, ze zrozumieniem, zanika w narodzie? Ile jeszcze razy bedzie padala odpowiedz?

Odpowiedz do tematu