C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Podoficerowie
Autor Wiadomość
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 12 Kwi, 2020   Podoficerowie

Mimo, że jest na forum wątek, w którym tylko zamierzałem publikować fotografie z mojej kolekcji, to jednak skoro podchorążowie mają swój wątek, to i podoficerowie na to zasługują :)

Tak więc rozpoczynam nowy wątek z fotografiami przedstawiającymi słuchaczy szkół podoficerskich maści wszelakiej.
Na początek wrzucam serię fotografii z jednego albumu.
Posiadam je na dwóch kartach albumowych po trzy na każdej karcie.
Fotografie nie posiadają podpisów, jedynie na dwóch fotografiach jest wskazanie miejsca i roku.
Na jednej jest podpis 'Toruń 1933' wykonany w zakładzie fotograficznym, podczas wywoływania fotografii.
Drugie natomiast posiada odręczny opis 'Instruktorzy Szkoły Podoficerskiej 1933.'.
Dodatkowo podpis w rogu, niestety słabo widoczny, ale dający się odczytać jako 'Hop st. Kapr.'.
Nie jestem specjalistą mundurowym, ale w większości przypadków mamy do czynienia z bluzą letnią drelichową na lata 1924-1936 - ja ją osobiście nazywam kangurką :)
Czyli można założyć, że fotografie wykonywane między późnym majem a sierpniem.
Na pagonach widać u żołnierzy cyfrę 4. W Toruniu stacjonował 4 pułk lotniczy, oraz dowództwo 4 dywizji piechoty.
Równie dobrze może to być i 4 pułk artylerii na ćwiczeniach na toruńskich poligonach.
Zapewne wprawione oko, po niuansach mundurowych może wyłapać szczegóły przemawiające za konkretną opcją - liczę na Was :)

Nie przedłużając o to fotografie - zwróćcie uwagę na zabawowy i luźny charakter kilku fotek :)

















Kolejne fotografie niebawem :)
Ostatnio zmieniony przez blazlov Wto 14 Kwi, 2020, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Wto 14 Kwi, 2020   

Kandydatów na podoficerów uczących się w szkołąch podoficerskich nazywało się elewami. Była to nazwa zastrzeżona dla tej konkretnie grupy uczniów szkół wojskowych.
Widzimy instruktorów oraz elewów szkoły podoficerskiej.

Mimo napisu "Toruń 1933" w żadnym wypadku nie są to artylerzyści o czym mówi umundurowanie. Na naramiennikach bluz u kadry instruktorskiej widać numery formacji, ale nie mogę odczytać.
Widzimy umundurowanie bawełniane letnie wz 24 po 1933 roku występujące wprawdzie jeszcze ale już wyraźnie rzadziej. Bluzy typowe, fabryczne, bez przeróbek.

Jeśli mogę poprosić o edycję tytułu wątku na po prostu: "Podoficerowie ", będzie to z wszechmiar właściwe i będę wdzięczny.
 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 14 Kwi, 2020   

ArturS napisał/a:
Na naramiennikach bluz u kadry instruktorskiej widać numery formacji, ale nie mogę odczytać.


Pisałem o tym w moim wpisie, jest tam widoczna cyfra 4.
Widoczna jedynie na fotografii podpisanej właśnie jako kadra instruktorów. Każdy z ów żołnierzy taką posiada.
Na fotografii, na której widać kolumnę marszową, z podpisem Toruń 33, pagon niestety jest nieostry.
W Toruniu stacjonował 4 Pułk Lotniczy, czy to mogą być 'lotnicy'?



ArturS napisał/a:
Jeśli mogę poprosić o edycję tytułu wątku na po prostu: "Podoficerowie ", będzie to z wszechmiar właściwe i będę wdzięczny.


Jak najbardziej. Zmienione :)
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Wto 14 Kwi, 2020   

blazlov napisał/a:
W Toruniu stacjonował 4 Pułk Lotniczy, czy to mogą być 'lotnicy'?


To właśnie trafne wskazanie jednostki.
Otoki i patki w lotnictwie były wtedy ciemno żółte. Często na fotografiach czarno-białych wyglądają jak ciemne. Na trzecim zdjęciu od dołu zobaczcie co kapral zawodowy ( wyrożnia go własnie ubiór- miedzy innymi kurta podoficerska czesankowa wz 27) widoczny na czele oddziału nosi na lewym ramieniu.
 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 14 Kwi, 2020   

ArturS napisał/a:
blazlov napisał/a:
W Toruniu stacjonował 4 Pułk Lotniczy, czy to mogą być 'lotnicy'?


To właśnie trafne wskazanie jednostki.
Otoki i patki w lotnictwie były wtedy ciemno żółte. Często na fotografiach czarno-białych wyglądają jak ciemne. Na trzecim zdjęciu od dołu zobaczcie co kapral zawodowy ( wyrożnia go własnie ubiór- miedzy innymi kurta podoficerska czesankowa wz 27) widoczny na czele oddziału nosi na lewym ramieniu.


sic!!!
Nie zwróciłem na to w ogóle uwagi, zdjęcie jest rozmazane delikatnie i szczerze powiem wydawało mi się ze to jest bardziej jak plama niż naramienna odznaka, a foty oglądam przy pomocy szkła powiększającego - szczerze jakoś lepiej widać szczegóły niż po zeskanowaniu, choć na możliwości skanera nie narzekam. Jednak po ponownym przyjrzeniu się faktycznie, kształt się zgadza. Mam gdzieś art z Mundur i Broń, w którym są opisane te odznaki. Poszukam i wrzucę na forum.

Super oko Artur!
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Czw 16 Kwi, 2020   

To i ja dorzucę coś od siebie. Mimo, że fotka już była wstawiona do wątku o podchorążych (pewnie dlatego, że fason ten młodzieniec ma iście podchorążacki) myślę że tu będzie jej właściwe miejsce - słuchacz Podoficerskiej Szkoły Piechoty dla Małoletnich.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Czw 16 Kwi, 2020   

w Szkole podofocerskiej nie słuchacz lecz ELEW lub w przypadku szkoł dla małoletnich po prostu uczeń ( takie określenie w regulaminie SPdM).
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Czw 16 Kwi, 2020   

Kapral Drymel w ubiorze służbowym. 1 psk Garwolin, rok 1939.

 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Czw 16 Kwi, 2020   

ArturS napisał/a:
w Szkole podofocerskiej nie słuchacz lecz ELEW lub w przypadku szkoł dla małoletnich po prostu uczeń ( takie określenie w regulaminie SPdM).


Posypuję głowę popiołem :oops:

Muszę znaleźć gdzieś w piwnicy wspomnienia podoficera z Dywizjonu Pociągów Pancernych w Niepołomicach opisującego ich przekichany los w tej jednostce.
 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 16 Kwi, 2020   

ArturS napisał/a:
Kapral Drymel w ubiorze służbowym. 1 psk Garwolin, rok 1939.


Piękna fotografia, wygląda to na skan z negatywu bezpośrednio. Czy znasz autora? Wygląda na prace Narcyza Witczak-Witaczyńskiego.

A skoro o Narcyzie - choć zapewne większość z Was już to widziała. To NAC wydało dwa ciekawe z naszego punktu widzenia, albumy fotograficzne.
Jeden to właśnie zbiór fotografii wykonanych przez Narcyza (posiadam go w wersji papierowej), dostępny pod postacią pliku pdf -> TUTAJ
Oraz drugi z fotografiami prezentującymi postać adiutanta Prezydenta Mościckiego, Józefa Hartmanna - dostępny -> TUTAJ
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Czw 16 Kwi, 2020   

Tak, chorąży N. Witczak-Witaczyński.

I kolejne -
st.wachm. Gieran w ubiorze służbowym uroczystym. 1 psk, Garwolin 1939.
O tej konkretnie kategorii ubioru świadczą odznaczenia w pełnej formie oraz biały kołnierzyk.
Do służby - zgodnie z przepisem mundur sukienny. Mundur czesankowy noszono poza służbą.

 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 16 Kwi, 2020   

Piękne zdjęcie!
Bardzo mi się podobają fotografie jego autorstwa. Miał chłopak dobre oko.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Czw 16 Kwi, 2020   

Chor. N.Witczak -Witczyński w odświętnym ubiorze pozasłużbowym ( pełne odznaczenia podkreślają odświętny charakter ubioru). 1 psk Garwilin, rok 1937.
Kurtka wz 36 czesankowa.
Chorąży - żartobliwie tzw "chłopski generał" to najwyższy stopień wojskowy jaki osiągał zawodowy podoficer. Chorążowie nosili umundurowanie jak oficerowie, łącznie z wężykami na patkach typu oficerskiego. Sutasz na rogatywce garnizonowej zamiast srebrnego był karmazynowy - w barwie korpusu podoficerów.

 
 
Jeager
[Usunięty]

Wysłany: Czw 16 Kwi, 2020   

ten krzyż z orłem po prawej stronie, to jakieś konkretne odznaczenie?
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Czw 16 Kwi, 2020   

To krzyż I Korpusu Polskiego w Rosji 1918 r.
 
 
lucjusz8


Dołączył: 31 Lip 2005
Posty: 1142
Skąd: Sanok
Wysłany: Nie 19 Kwi, 2020   

Na fotce kpr. Drymela widać chyba szelki francuskie zupełnie nie zmienione w stosunku do pierwowzoru?
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pon 20 Kwi, 2020   

Tak, szelki typu francuskiego jak się można przekonać przeglądając fotografie ( temat szelek w kawalerii omawialiśmy "świeżym okiem" mniej więcej rok temu na naszym Forum) , należały do najpowszechniej używanego typu w wielu brygadach kawalerii WP po rok 1939.
 
 
lucjusz8


Dołączył: 31 Lip 2005
Posty: 1142
Skąd: Sanok
Wysłany: Pon 20 Kwi, 2020   

Pamiętam temat bo brałem w nim udział. Były w nim różne wzory szelek - jednak szelek francuskich "saute" za wiele nie pamiętam. Może czas robi swoje...
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Wto 21 Kwi, 2020   

Faktycznie francuzów niewiele - bardziej skupiliśmy się na tym "odkrytym na nowo" typie szelek z okolic Warszawy.

W takim razie dorzuciłem w wątku o ciekawostkach sprzętowych moje ulubione zdjęcie z szelkami tego typu ;-)
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Wto 21 Kwi, 2020   

Fatycznie rozmawialiśmy pokazując konkretne zauważone typy szelek nie idąc "w ilośc" i nie wrzycając wszytskiego z dysku. Tymczasem w zbiorach na NAC czy Odkrywcy jest tych przykłądów mnóstwo ( wrażnie zebranych zdjęć, tego przeglądu i wnioski z obserwacji pozostały mi w pamięci) . 1 pszwol, 7 puł, 1 psk, 11 puł, 4 psk, 2 puł, 24 puł ... owych fransuskich szelek jest istne zatrzęsienie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group