C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Podchorążowie, podchorążowie...
Autor Wiadomość
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Czw 23 Kwi, 2020   

Bolas wygrał. Zwyciężył w kategorii najlepsze zdjęcie historyczne roku 2020 :-)
Jestem zachwycony :-)
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Czw 23 Kwi, 2020   

ArturS napisał/a:
Bolas wygrał. Zwyciężył w kategorii najlepsze zdjęcie historyczne roku 2020 :-)
Jestem zachwycony :-)


Z prawej to chyba nasz Lucjusz, także jego trzeba spytać o detale :D
 
 
lucjusz8


Dołączył: 31 Lip 2005
Posty: 1142
Skąd: Sanok
Wysłany: Czw 23 Kwi, 2020   

bolas napisał/a:
ArturS napisał/a:
Bolas wygrał. Zwyciężył w kategorii najlepsze zdjęcie historyczne roku 2020 :-)
Jestem zachwycony :-)


Z prawej to chyba nasz Lucjusz, także jego trzeba spytać o detale :D


Widziałem na fb ale o dziwo nie zwróciłem uwagi na podobieństwo. Teraz widzę jedną z moich pokazowych min :)

Co do szczegółów - ustęp okupował Pan dowódca kompanji i warta była zaciągnięta celowo co by mu nikt nie przeszkadzał.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pią 24 Kwi, 2020   

:-) Widać , ze to pierwszorczniacy. Nie tylko po galonach. Na posterunku wewnętrznym z bronią na ramieniu? Tam w środku siedzi ten co ich rozprowadzał. Jak nic też pierwszoroczniak... ;-)


PS. "WT" ani "Dz. Rozk" na widoczny ustęp nie ma ;) ale widoczne szczegóły jak i znajomość historii Szkoły każą lokować miejsce tej zaszczytnej warty nie w Komorowie lecz w Różanie.
 
 
Jeager
[Usunięty]

Wysłany: Pią 24 Kwi, 2020   

bolas napisał/a:
ArturS napisał/a:
Bolas wygrał. Zwyciężył w kategorii najlepsze zdjęcie historyczne roku 2020 :-)
Jestem zachwycony :-)


Z prawej to chyba nasz Lucjusz, także jego trzeba spytać o detale :D


co to odosobnienie robi z człowieka, jam siebie tu widział, a to był Lucjusz po prostu... ;-)
 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 24 Kwi, 2020   

Coś w tym jest, mam kilka zdjęć na których w 100% są moi znajomi! piorunujące podobieństwa, jest to dodatkowy smaczek do wychwycenia :)
 
 
lucjusz8


Dołączył: 31 Lip 2005
Posty: 1142
Skąd: Sanok
Wysłany: Pią 24 Kwi, 2020   

Jeager napisał/a:
bolas napisał/a:
ArturS napisał/a:
Bolas wygrał. Zwyciężył w kategorii najlepsze zdjęcie historyczne roku 2020 :-)
Jestem zachwycony :-)


Z prawej to chyba nasz Lucjusz, także jego trzeba spytać o detale :D


co to odosobnienie robi z człowieka, jam siebie tu widział, a to był Lucjusz po prostu... ;-)


Ciebie Marcinie za pierwszym razem właśnie miałem wrażenie, że widzę. Bardzo do Ciebie podobny :)
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Czw 30 Kwi, 2020   

Czyszczenie broni w SPP w Komorowie rok 1933.


Wśród niemałej ilości szczegółów zwraca uwagę kaftan dziany typ 1932.
Więcej o kaftanie dzianym :
https://pl-pl.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1806230986074704&id=778036808894132&__tn__=K-R
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Pią 01 Maj, 2020   

Przypomniałem sobie fotkę, którą już od dawna mam na dysku, ale w sumie dopiero teraz skojarzyłem ją ze SPP w Komorowie (te płaskorzeźby pasują mi stylem do pomników z parku wokół SPP, które kiedyś pokazywał w swoich programach red. Sikorski). Ktoś może potwierdzić?
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pią 01 Maj, 2020   

Nie kojażę tego ciekawego wystroju z SPP . Jeśli idzie i płaskorzeżby nie wiązałbym tego bezpośrednio z pomnikami fundowanymi przez kolejne promowane roczniki.
(Oglądalismy te pomniki w listopadzie ćwicząc w Komorowie przed wyjazdem na Rossę.)

Jest jeszcze jeden "twardy" argument, ze to nie Komorowo - otóż w stojakach stoją kbk wz 98 a tego typu uzbrojenia II i III rocznik SPP w Komorowie nie używał. Było ono natomiast używane jeśli idzie o podchorążych SPP przez I rocznik w Różanie.

Choć fotografia jeszcze do potwierdzonej identyfikacji - jest bardzo fajna.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Wto 12 Maj, 2020   

Tym razem sedno sprawy czyli podchorąży rezerwy w ubiorze polowym ćwiczebnym letnim jako stażysta w pułku liniowym podczas Manewrów Pomorskich w 1937 r



Patrzę na jego uzbrojenie, próbuję określić stopień ( bo nie wiem czy jest to co widać, czy naramiennik się zagiął) i próbuję odgadnąć co podchorąży konkretnie porabia?...
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Śro 13 Maj, 2020   

W pracach nad przygotowywaną publikacją albumową "Strzelcy Kaniowscy 1918-39" wpadły mi ostatnio dwa ciekawe albumy z I Dywizyjnego Kursu SPR w 10 DP. To 1932/33 rok - kurs odbywał się w 28 pSK. Mamy około 150 zdjęć z dwóch albumów po 2 uczestnikach tego turnusu. Niesamowite zdjęcia, na zachetę pierwsze - przysięga na sztandar 28 pSK:

Ostatnio zmieniony przez Czw 14 Maj, 2020, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Czw 14 Maj, 2020   

Z w/w ... I dywizyjnego kursu SPR w 10 DP (przy 28 pSK 1932/33):
"Dwóch szwejków - spotkanie na służbie"
Ze zbiorów SHSK
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Czw 28 Maj, 2020   

Znane od lat, bo jedno z najpiękniejszych zdjęć Szkoły Podchorążych Piechoty.
Maszerują podchorążowie trzeciego rocznika. Szyk ósemkowy stosowany na rewiach ( Pola Mokotowskie) . Zdjęcie dotąd było różnie przy różnych okazjach opisywane i datowane. Najprawdopodobniej fotografia wykonana w czerwcu 1937 podczas wielkiej defilady przed Karolem II Królem Rumunii. Typ wężyka na patkach jeszcze starszego wzoru ( nowy wz 36 obligatoryjnie od 1938).

 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Czw 28 Maj, 2020   

To i ja coś dorzucę ze swojej kolekcji: kursant DKPR, najwyraźniej z jakimiś emblematami na naramiennikach. Mnie to wygląda jak emblemat 57pp wprowadzony po 1937 roku. Poza tym strasznie świecą mu się guziki, więc chyba nie cynowe (czy mi się tylko wydaje?).
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Czw 28 Maj, 2020   

Wracając do Twojej fotki zawodowych Artur, to wszyscy mają odznakę SPP - myślałem, że dostawali ją dopiero absolwenci już po promocji.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Czw 28 Maj, 2020   

Artykuł o odznace SPP od jej zarania ( pojęcia honorowa/ pamiątkowa)

https://www.skelnik.pl/od...azych-piechoty/


Dz, Rozk nr 16 1929
https://www.sbc.org.pl/dl...n/14885/content

Dz. Rozk mr 1 z 1936
https://www.sbc.org.pl/dl...n/14983/content

Samych regulaminów trzeba jeszcze poszukać, bo tam będzie wynikać co się zmieniało.

Z fotografii wniosek jest taki, ze odznaka "absolwencką" była tylko na samym początku.


I jeszcze bardzo ważny rozkaz ogólny w sprawie odznak pamiatkowaych w dz rozk 10/1928, do którego standardy wszelki regulaminy odznak powinny byc dostosowane:

https://www.sbc.org.pl/dl...n/14841/content
 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 29 Maj, 2020   

;-) .
....................
i załączam zdjęcie podchorążych :)
Na głowicy sztandaru: 1 32
Nie jestem pewien czy po 1 jest kropka, czy to tylko skaza na odbitce.

Ostatnio zmieniony przez ArturS Pią 29 Maj, 2020, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Śro 17 Cze, 2020   

Umundurowanie podchorążych typowe dla okresu 1922 - 1926 Szkoły Podchorążych w Warszawie ( Szkoła i koszary Al. Ujazdowskie 3.). Szkoła ta jako jedyna z warszawskich podchorążówek posiadała w latach 20 tych sztandar wręczony w roku 1921.
Fotografii SP z tego okresu jest mało i dlatego ta jest bardzo cenną.

I wszytsko fajnie i się zgadza ale... męczy mnie co to za budynek w tle?
Z początku wydawało mi się ze to budynek Szkoły od dziedzińca, ale na pewno nie jest to budynek Szkoły w Al. Ujzadowskich 3 o czym świadczy porównanie detali architektonicznych. Wpadłem w lekki klincz nie mogąc póki co umiejscowić
" w dawnej Warszawie" miejsca zrobienia tej fotografii. Trzeba się zastanowić gdzie kompania podchorążych ze sztandarem mogła być delegowana na terenie miasta i na nowo spróbować popatrzeć raczej już poza Al. Ujazdowskimi 3.

Lekkie podobieństwo tu widać do Ujazdowa... ale brak mi przekonania. "Bingo" jest chyba gdzie indziej....
 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 17 Cze, 2020   

Z chęcią podejmę wyzwanie i poszukam co to może być za miejsce, choć szczerze raczej będzie to ciężka sprawa. Niebawem wrzucę pewną fotografię gdzie miejsce też będzie do identyfikacji.
Natomiast pytanie o głownię sztandaru. Czemu jest tam 1 32 ?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group