C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Podchorążowie, podchorążowie...
Autor Wiadomość
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pon 18 Mar, 2019   

Jeśli atalier w Warszawie, to pamiętajmy też o dywizyjnym kursie SPR przy 21 WPP ( 8 DP ).

Kurtka sukienna wz 36 typowa, skarbowa, jaką wszyscy słuchacze SPR otrzymywać zaczęli od 1937 w ramach należności i jakich byli obowiązani używać podczas zajęć i do służby ( ubiór służbowy) i które można było używać do wyjścia ( pozasłużbowych kurtek czesankowych do zajęć i służby nie wolno było używać). Patki z wężykiem nowego wzoru noszonym powszechnie od 1938 r.

W wojsku nie używało się wówczas koszul z kołnierzem z wyłączenieniem starszego rocznika SPL, który nosił lotnicze umundurowanie typu oficerskiego ( wtedy koszyla z kołnierzem ).
Pod kołnierzem kurtki widzimy biały żabot z węzłem widocznym na przedzie. Bały żabot był noszony do wyjscia oraz w przypadku wystąpień o charakterze uroczystym , odświętnym.
Do zajęć i służby codziennej w garnizonie służył żabot lub halsztuk w kolorze ochronnym.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Pon 18 Mar, 2019   

ArturS napisał/a:
Jeśli atalier w Warszawie, to pamiętajmy też o dywizyjnym kursie SPR przy 21 WPP ( 8 DP ).


Najwyraźniej uznano, że nawet stolica nie wytrzymałaby jednocześnie dwóch kursów :D


ArturS napisał/a:
Kurtka sukienna wz 36 typowa, skarbowa, jaką wszyscy słuchacze SPR otrzymywać zaczęli od 1937 w ramach należności i jakich byli obowiązani używać podczas zajęć i do służby ( ubiór służbowy) i które można było używać do wyjścia ( pozasłużbowych kurtek czesankowych do zajęć i służby nie wolno było używać). Patki z wężykiem nowego wzoru noszonym powszechnie od 1938 r.


Muszę przyznać, że pierwszy raz spotkałem się z aż tak niedopasowanymi patkami (mam gdzieś na dysku jeszcze zdjęcie żołnierza z pułku bodajże huculskiego, gdzie widać kołnierz wystający od spodu, bo w odróżnieniu od patki nie miał wyprofilowanego łuku na dole i stąd wystawał jego nadmiar). Te kurtki wz.36, które nazwałeś typowymi widać bardzo często na zdjęciach jeńców, więc masę ich wydano z magazynów w trakcie mobilizacji.
Co mnie zastanawia, to to że na zdjęciach szeregowych na garnizonowo kołnierze są zazwyczaj bardzo ładnie dopasowane do patek. Czy możliwe jest, że wydawane szeregowcom kurtki skarbowe wz.36 tego typu z przeznaczeniem na mundur garnizonowy miały poprawiane w jednostce kołnierze tak, aby ładnie pasowały do patek (bo jak kończyło się przyszycie regulaminowych patek do skarbowej kurtki widzimy na wstawionym przeze mnie zdjęciu) czy może była to raczej kwestia samych patek, które w zależności od producenta miały lepszy lub gorszy kształt? Na zdjęciu orkiestry z Krakowa wykonanym przez pana Bielca, które załączam do tego posta dopasowanie jest całkiem niezłe:


ArturS napisał/a:
W wojsku nie używało się wówczas koszul z kołnierzem z wyłączenieniem starszego rocznika SPL, który nosił lotnicze umundurowanie typu oficerskiego ( wtedy koszyla z kołnierzem ).
Pod kołnierzem kurtki widzimy biały żabot z węzłem widocznym na przedzie. Bały żabot był noszony do wyjscia oraz w przypadku wystąpień o charakterze uroczystym , odświętnym.
Do zajęć i służby codziennej w garnizonie służył żabot lub halsztuk w kolorze ochronnym.


Bardziej chodziło mi o niewielką stójkę niż pełny kołnierz, która przy mocno obniżonym kołnierzu kurtki mundurowej mogłaby wystawać w ten sposób jak na zdjeciu.
Wracając do żabotu: kojarzysz, czy zachowały się WT z wymiarami takiego żabotu? Ewentualnie gdzieś jakieś dobre zdjęcia oryginału?
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pon 18 Mar, 2019   

Każdy ze stołecznych pułków należał do odrębnych DP i każdy pułk w danej DP dzwigał swój odrębny obowiązek jeśli idzie o wyszkolenie dodatkowego rekruta dla innych formacji jak KOP, Baony Strzelców, Kompania Zamkowa czy wreszcie SPR) . 21 pp; 8 DP Modlin -SPR przy 21 WPP w Warszawie, 30pp; 10 DP Łódż - SPR przy 28 p Strzelców Kaniowskich w Łodzi, 36ppLA ;28 DP Warszawa - SPR przy 15pp "Wilków".
36ppLA i 30pp SK miały akurat w swych DP inne zobowiązania. 21pp w 8 DP z kolei szkolił podchorążych rezerwy dla 8DP.

Kluczowy był tu podział obowiązków miedzy pułkami w danej DP niż fakt dyslokacji pułku w stołecznym garnizonie.

Czasami, rzadko, bo rzadko ale widuje się patki gorzej dobrane, choc tu jakiejś "klęski" wcale nie ma. Przypominam ponownie, że patki z nowymi wężykiami zostały wprowadzone niezaleznie od nowych kurtek sukiennych i w kurtkach sukiennych nowego wzoru wcześniejszych serii produkcyjnych przeznaczonych od 1937 r dla podchorąźćychzych i podofocerów zawodowych musiały być w roku 1938 wymienione na nowe.
Nonsensem było by poprawianie kołnierzy w nowiutkich, przepisowych kurtkach (!) do patek, które sa i tak elementem wymiennym ( niszczenie się) - Było odwrotnie- to patki dostosowywano do kołnierzy. Tak więc wariant ostatni jaki podałeś wyjaśnia rzecz.

Stójka koszul skarbowych ( lniane i bawełniane) - nie miały szans wystawać ponad kołnierz kurtki podobnie jak nie miały szans wystawać mankiety koszuli poza rękawy kurtki.
Widać te zjawiska ,w zasadzie tylko przy nie do końca dobrze wykonanych replikach.

Ta "niewielka stójka" widoczna u orkiestrantów to jest własnie regulaminowy halsztuk w kolorze ochronnym khaki noszony w całym wojsku do ubioru słuzbowego zwykłego ( białe tylko wyjście i święto).
Jeśli idzie o żabot biały nie mam aktualnie jego dobrego "rozpłaszczonego" zdjęcia. Natomiast było ich kilka typów, cechą znamienną był ich profilowany kształt ( dzieki temu żabot nie wyłaził, ładnie się układał) z otworkiem do przewlekania końcówki lub bez otworka - do wiązania na przedzie ( vide Twoje zdjęcie z Warszawy z 1938).
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Wto 19 Mar, 2019   

Początek lat 30 tych, słuchacz SPR w trzecim okresie nauki - już w stopniu kaprala, jeszcze przed egzaminem i zdobyciem tytułu podchorążego rezerwy:



Przy okazji łądnie widoczne szczegóły klasycznej, bawełnianej bluzy letniej wz.28 przeznaczonej dla kadry zawodowej i podchorążych.
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Pon 25 Mar, 2019   

Kolejna piękna fota, tym razem z Białegostoku. Przy okazji polecam ten profil na FB, wrzucają masę skanów po jednym fotografie (Bolesław Augustis), który dokumentował miejscową codzienność. Masa pięknych zdjęć cywilnych, ale od czasu do czasu pojawiają się wojskowe: https://www.facebook.com/albom.pl.7/

Cytat:
Białystok, niedziela, 14 czerwca 1936 roku. Augustis tym razem większość zdjęć wykonał na ulicy Warszawskiej w okolicy kościoła ewangelicko-augsburskiego pod wezwaniem Jana Chrzciciela (obecnie kościół katolicki św. Wojciecha).




I kawałek dalej kolejne, ale już nie opisane dokładnie:

 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Wto 26 Mar, 2019   

Super.
Zaszokowało mnie zdjęcie pierwsze. Widać tu obraz wzajemnie wykluczający się i w zasadzie niemożliwy do zaistnienia - jednoczesne występowanie SPR-ek oznaczajacych czas nauki w SPR i galon na mankietach oznaczający ukończenie nauki w SPR i zdobycie tytułu podchorążego rezerwy. Przyczyny tego obrazu szukałbym w błędzie ludzkim.

Przy okazji kolejny przykład ( juz kilka lat temy to było dyskutowane i wyjaśniane) zdażającego się w pierwszych miesiącach tuż po wprowadzeniu nowego a nie istniejącego wcześniej galonu podchorążego rezerwy naszywania go przez krawców wojskowych w sposób takli, jaki znali przy naszywaniu galonów ozn lata nauki dla SP. Poza 1936 rokiem tego obrazu w przypadku SPR już nie widać, naszywano jak podaje przepis z kwietnia 1936 czyli tylko poziomo, bez załamania na zapięciu mankietu.
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Wto 26 Mar, 2019   

Z tym błędem to chyba klasyka, rzadko widać na zdjęciach taką konfigurację wszystkich elementów, ale np. same błędy obszycia mankietu widać regularnie w okresie początkowym, zaraz po wprowadzeniu nowego przepisu.

Kolejne fajne foto od Augustisa, znów Białystok i podchorąży w trakcie nauki podczas spacerku na ulicy :)


I kolejne, SPR z zawodowym na spacerze:


Swoją drogą zabawna sprawa, ten po lewo jakiś taki podobny do mnie "ze szczupłych czasów młodości" ;)


I kolejny:
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Śro 27 Mar, 2019   

Piękne zdjęcia!

Co do galonu na pierwszym zdjęciu, to dużo moim zdaniem mówi data: 14 czerwca, czyli praktycznie sam koniec kursu i na krótko przed praktyką w pułku (być może w trakcie zwyczajowego urlopu między jednym a drugim).
Nasuwa się pytanie czy po wręczeniu dyplomu ukończenia kursu a przed praktyką w pułku było te kilka dni, gdzie jednocześnie formalnie było się jeszcze słuchaczem kursu, ale już z tytułem podchorążego a jednak jeszcze nie przeniesionym do pułku w którym miało się odbywać praktykę?
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Śro 27 Mar, 2019   

Uzyskanie tytułu podchorążego rezerwy wiązało się ze zdanymi egzaminami końcowymi.
To oznaczało definitywnie koniec kursu, szkoły i pobytu w niej i otrzymanie, wręczenie przydziału do jednostki liniowej na staż.
Po egzaminach nadanie tytułu podchorążego i zamknięcia kursu miało charakter uroczysty a mundury na tę okazję musiały być przygotowane z godnie z przepisami ( z galonami , bez SPR-ek).
Następowało zdanie częsci umundurowania i wyposażenia należącego do SPR i następował wyjazd na urlop, po którym podchorąży meldował się zgodnie z przydziałem w nowej jednostce.

W drugiej połowie lat 30 tych w piechocie słuchacze SPR przynależeli macierzyście do pułków, przy których dywizyjne kursy SPR były prowadzone.
Przyanlezność ta zmieniała się ( bądż czasem nie) wraz z wręczeniem przydziału na staż.

Taka była kolej rzeczy, dlatego obraz ze zdjęcia pierwszego jest precedensowy, nie spotykany.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Śro 24 Kwi, 2019   

Kolejna fotka z mojej kolekcji dla rozruszania wątku.

Kiedy kupiłem to zdjęcie na targu staroci to na pierwszy rzut oka nie mogłem określić z jakiej formacji pochodzi ten żołnierz. Sprężysta wojskowa sylwetka - jakby podchorążacka, ale nie widzę żadnych przesłanek ku temu, że to podchorąży. Oznaczenia na rękawach jakby kadeckie, ale mundur zwykły. Dopiero lektura Wieleckiego naprowadziła mnie na pewien trop: czy dobrze przypuszczam, że to jest słuchacz Podoficerskiej Szkoły Piechoty dla Małoletnich?
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Śro 24 Kwi, 2019   

Tak jest - to uczeń Szkoły Podoficerskiej dla Małoletnich.
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Czw 04 Lip, 2019   

Bardzo urokliwe zdjęcie, Białystok, 28 czerwca 1936 roku...
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pią 05 Lip, 2019   

Widzimy kamgarnową kurkę letnią ( bez patek i bez podszewki), której od kolejnego roku 1937 nosić już nie wolno było.
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Nie 07 Lip, 2019   

I kolejne, autor ten sam co poprzednio, również Białystok ... nawet dzień ten sam :) Świetna sprawa, dwóch podchorążych uwiecznionych z jednego miejsca i każdy w innym obliczu :)



EDIT: I jeszcze dwóch! Ten sam dzień, to samo miejsce i kolejne sylwetki. W tle za ppor :)



I jeszcze jeden w tle sie schował :)
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pon 08 Lip, 2019   

Pierwsze zdjęcie od lewej:
-Kapral zawodowy w ubiorze pozasłuzbowym ( wyjściowym) kurtka podof. czesankowa wz 27, wariant z długimi spodniami do trzewików chromowych.
-Kapral podchorąży rez. w ubiorze pozasłużbowym ( wyjściowym) kurtka podof. czesankowa wz.27, wariant ze spodniami długimi, do trzewików chromowych.
-plutonowy podchorąży rez. w ubiorze pozasłuzbowym ( wyjsciowym letnim - nowa kurtka lniana/ zarządzenie MSWojk na czas upałów) w wariancie w bryczesach czesankowych z butami wysokimi.

Każdy z niech spełnia przepisy ubiorcze jakie obowiązywały w roku 1936.

Na przedostatnim zdjęciu miga na drugi planie podchorąży w letniej bawełianej lub czesankowej bez podszewki ( wykonywana w obu wersjach) kurtce dla kadry wz 33.

Vivat Augustis!!!! :-)
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Wto 09 Lip, 2019   

Świetne zdjęcia.

Zastanawia mnie okazja, dla której ci podchorążowie rezerwy nałożyli tego dnia swoje mundury: czy byli na przepustce w trakcie obowiązkowych ćwiczeń rezerwy czy może jakieś święto (Boże Ciało, święto któregoś z pułków) czy może jeszcze coś innego?
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Wto 09 Lip, 2019   

https://www.kalbi.pl/kart...28-czerwca-1936

To była niedziela. Tego dnia ludzie ubierają się łądnie i idą do kościoła, kirchy czy cerkwi ( Białystok), potem na spacer, na kawę, czy inaczej pocieszyć się życiem i wolnym dniem.

A żołnierze wychodzą po prostu tego dnia na przepustki. To samo robią właśnie podchorążowie rezerwy odbywający staże w jednostkach garnizonu Białystok.
To dlatego ich ubiór jest spójny z tą właśnie okolicznością. Poza służbą. Wyjście. Czas wolny!

Wielu z nich podobnie jak innych przechodniów ma do mankietów przyczepione małe czworokątne karteczki.... to znaczki akcji charytatywnej? Loterii?
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Śro 10 Lip, 2019   

Czyli optujesz raczej za stażystami świeżo po kursie? A te okresowe ćwiczenia rezerwistów przed awansem oficerskim, o których wspominałem są też opcją?

Z tego co się orientuję podchorąży/oficer rezerwy mógł jeszcze założyć mundur w święto państwowe, kościelne (stąd moja wersja z Bożym Ciałem zanim sprawdziłeś datę), pułkowe (można popatrzeć na święta pułkowe w garnizonie Białystok) oraz na swój ślub (gdzieś widziałem fajne zdjęcia ppor. rez. Sapiehy przy tej okazji). Czy to by wyczerpywało możliwości, czy coś przegapiłem?
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Śro 10 Lip, 2019   

Staż w jednostce liniowej przypadający włąśnie na czas letni był trzecim okresem służby wojskowej. To właśnie stażyści będą najliczniejsi jeśli idzie o podchorążych rezerwy w tym czasie na niedzielnych przepustkach w mieście.

Podchorążowie rezerwy po ukończeniu służby wojskowej byli powoływani na ćwiczenia rezerwy przed mianowaniem na stopień oficerski, jednak zasadniczo robiono to w czasie gdy pułk przebywał poza garnizonem na obozie letnim lub manewrach letnich bądź zimowych - czyli "w polu", gdzie sprzyjały okoliczności do pełnienia funkcji i wypełniania zadań do których podchroązowie byli szkoleni.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Śro 10 Lip, 2019   

kiler napisał/a:
Z tego co się orientuję podchorąży/oficer rezerwy mógł ....... Czy to by wyczerpywało możliwości, czy coś przegapiłem?


Można jeszcze dodać, że podchorążowie rezerwy jeśli byli członkami Legii Akademickiej to zaliczali się do trzonu jej kadry i umundurowani występowali w okolicznosciąch jej działanosci towarzyszących.

Natomiast fotografie Augustisa wykonane w niedzielny letni dzień nie maja z tymi specjalnymi okolicznościami raczej nic wspólnego. Wyjscie, przepustka. Czas wolny. Niedziela.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group