C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Podchorążowie, podchorążowie...
Autor Wiadomość
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Nie 08 Lis, 2020   

Kapitalne ujęcie. Osobiście najbardziej sobie cenię fotografie przedstawiające wojsko podczas służby i zajęć i ta fotografia wpisuje się w ten zakres :-)

Słuszny wniosek, że to nie SP Piech.
Natomiast zatrzymajmy się ponownie na widocznych oznaczeniach lat nauki, wiedząc ponadto iż SP innych rodzajów broni poza piechotą prawo noszenia barwnych naramienników otrzymały dopiero po roku 1935 ( Sp Piech 1930) - one właśnie pozwolą nam bez żadnych dalszych wątpliwości rozstrzygnąć rodzaj SP.
Otóż nie może być i nie jest to stary system oznaczeń lat nauki w SP, ponieważ typ rogatywki oraz umundurowania jakie tu widzimy , pojawiły się od roku 1936, kiedy już obowiązywał nowy system oznaczeń lat nauki w SP ( wprowadzony w roku 1935). Wg nowego systemu oznaczeń lat nauki w SP - 1 galon szeroki i 1 galon wąski to oznaczenie 5 roku nauki w SP. Wniosek jest zatem prosty, że fotografia przedstawia plutonowego podchorążego Szkoły Podchorążych Sanitarnych w Warszawie na 5 roku.
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Nie 22 Lis, 2020   

Dziś kolejne radosne ujęcia od Augustisa ;)
18 września 1938 roku, oczywiście Białystok, ulica Kilińskiego.
© Bolesław Augustis/albom.pl




 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Nie 22 Lis, 2020   

Przepiękna seria trzech zdjęć! Podchorąży SP II roku w ubiorze pozasłużbowym.
Zawsze naturalną jest chęć doprecyzowania jakiej to broni Szkoła Podchorążych. Jednak naramienniki wyszły tu dość ciemne. Nie ma pewnosci czy akurat tak wyszedł tu zółty ( jak wiemy czasem wychodzi ciemny na CZ-B fotografii) czy tez to inna barwa?
Pas głowny żołnierski wz 36 wygląda tu na dość ciemny. Nie miał szans zciemnieć od użytkowania, tym bardziej , że pasy do wyjścia były nowe. Zastanawia mnie, czy nie jest barwiony na ciemny brąz ( zjawisko zwyczajowe u kadry zaw. czy podchorążych, o którym pisałem już z rok temu w tym lub pokrewnym tematycznie wątku.)
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Nie 22 Lis, 2020   

Myślę, że w tym wypadku mogą to być naramienniki w kolorze reszty kurtki, nie wydają się odznaczać... czy to złudzenie?
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pon 23 Lis, 2020   

W 1938 roku przy mundurach kompletu wyjściowego wszystkich SP naramienniki były barwne. W SP Piech od 1930 roku a w pozostałych SP od 1935 roku.

Tylko zestaw ćwiczebny umundurowania nie posiadał barwnych naramienników.

Ten zaś jest zestawem wyjściowym.

Kiedyś przed dobrych kilku laty przy okazji pogawędek o mundurach historycznych w WP prezentowałeś jak ten sam kolor zachowuje się na fotografii CZ-B w zależności o czynników światła.
Moim zdaniem właśnie w tym przypadku może mieć to zastosowanie.
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Pon 23 Lis, 2020   

ArturS napisał/a:
W 1938 roku przy mundurach kompletu wyjściowego wszystkich SP naramienniki były barwne. W SP Piech od 1930 roku a w pozostałych SP od 1935 roku.

Tylko zestaw ćwiczebny umundurowania nie posiadał barwnych naramienników.

Ten zaś jest zestawem wyjściowym.

Kiedyś przed dobrych kilku laty przy okazji pogawędek o mundurach historycznych w WP prezentowałeś jak ten sam kolor zachowuje się na fotografii CZ-B w zależności o czynników światła.
Moim zdaniem właśnie w tym przypadku może mieć to zastosowanie.



Tak dyskusje o kolorach/filtrach pamiętam. Przypomina mi się tutaj zbliżona sprawa - być może to dobry moment na jej wyjaśnienie - seria zdjęć podchorążego Tadeusza Białonowskiego. To zdjęcia z 1939 roku (wiosna/lato) z okresu nauki w SPP w Komorowie. Mam po nim całą serię kilkunastu zdjęć, liczne dokumenty. Daty są potwierdzone opisami, podpisami a także choćby w zaproszeniu na bal I batalionu szkoły. Wśród zdjęć wydaje się, że widać 2 rodzaje naramienników w kurtce wyjściowej - zarówno żółte jak i zwykłe. Czy to złudzenie? Być może to też niedoskonałości ówczesnych materiałów światłoczułych. Zawsze mnie to ciekawiło. Załączam kilka zdjęć, być może będziesz potrafił to wyjaśnić :)





 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Wto 24 Lis, 2020   

Oglądałem "watpliwe" naramienniki pod powiększeniem i zauważyłem widoczne ciemne wypustki pomiędzy srebrnym sznurkiem a materiałem naramiennika. Taka konstrukcje ma sens i miała miejsce właśnie tylko przy naramiennikach barwnych dla podchorążych SP . Świadczy to o tym , że naramienniki są barwne (zgodnie z normą - jak na mundurach wyjsciowych) tyle, że CZ-B fotografia i zachowanie barw na kliszy w danych warunkach powoduje złudzenie jakby nie było różnicy między barwą munduru a naramiennika. Lub takie złudzenie, że pół naramiennika jest barwne a pół nie ( zdjęcie ostatnie) .
Znamienne jest także jak bardzo "ucieka" kolor także z wypustek na łapkach a nawet barwa samych łapek.

Wszystko wygląda na normalne i zgodne z przepisami obowiązującymi w latach 1938 ( dwa pierwsze zdjecia) i 1939 pozostałe zdjęcia.
Naramienniki podchorązych przy widoczcnych mundurach wyjściowych są barwne. tzw "uciekanie" barw z naramienników i łapek to złudzenie , którego przyczyną sa poruszone już zagadnienia zachowania się kolorów w fotografii Cz-B.
 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 25 Lis, 2020   

Ja się nie zgodzę, tak w całościowym ujęciu.
Owszem to co piszecie, że roznie kolory sa oddawane na czb fotografiach jest prawdą. Wynikać to może nie z jakości materiałów światłoczułych.
Kolory na czb fotach zależą od jakości i techniki wykonania kliszy oraz jej warunków przechowywania. Dodatkowo zależą od warunków oświetleniowych panujących w kadrze, tutaj istotna jest pora dnia oraz barwa cieplna światła – inna w słoneczny dzień, inna w deszczowy inna w pochmurny inna w atelier – co ma wpływ na długość fali odbitego światła od danego materiału a więc na kolor. Moim zdaniem kolor żółty będzie albo ciemny, albo jasny, ale nie będzie miał tego samego odcienia co kolor zielony, inna długość fali etc.
Bardziej skłaniam się do tego co pisze Artur jako do pobożnego życzenia wynikającego z rozporządzeń mundurowych niż 100% pewnej informacji i tak bym radził podchodzić do tematu. Zważywszy ze nie mamy twardego dowodu na zasadzie fotografii w konkretnym mundurze i współcześnie dany egzemplarz lub informacja od osoby będącej na fotografii w kwestii konkretnej kolorystyki. Oraz fakt, że trafiają się fotografie na których widać ewidentnie dowolność mundurową omijającą przepisy – mowa o fotografii ślubnej tutaj z forum.
Z drugiej strony, to o czym pisze Artur czyli o ciemnych wypustkach pomiędzy, to też to widzę, wydaje mi się że jest to krawędź po naszyciu żółtego materiału oraz, że naszyty materiał ma jednak lekko inny kolor choć bardzo podobny– choć po prawdzie to skan jest za mały aby tak jednoznacznie się wypowiadać. Fotografia z dzieckiem oraz portretowa powyżej niej, posiadają jak dla mnie kolorystykę na naramienniku 1:1 jak mundur, pozostałe nie.
Trochę tak chaotycznie napisane, ale chyba zrozumiale.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Śro 25 Lis, 2020   

Dodam, ze na "dowolności" w tym okresie, w tym korpusie osobowym - nie było miejsca. To fakty. "Dowolnosci" nigdzie tu nie widać.
Złudzenia i pozory barwne na fotorafii CZ-B wyjaśniają twarde fakty munduroznawcze.

Nie wiedząc o istnieniu patek - można "przed sądem " ;-) udowodnić, że w kilku przypadkach na tych zdjęciach "nie ma patek" lub ,ze patki "mają taki sam kolor jak reszta munduru". A doskonale wiemy że takie twierdzenie było by absurdem spowodowanym złudzeniem wynikającym z uroku fotografii CZ-B i światła oraz niewiedzy munduroznawczej.

Pozwoliłem sobie posługując się elementem oczywistym - napisać to dla lepszego zrozumienia mechanizmu z jakim mamy tu do czynienia.
Dokładnie tak samo rzecz się ma z widocznymi na tych zdjęciach naramiennikami na wyjściowych mundurach podchorążych w latach 1938-39.
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Pią 27 Lis, 2020   

Cytat:
Zważywszy ze nie mamy twardego dowodu na zasadzie fotografii w konkretnym mundurze i współcześnie dany egzemplarz lub informacja od osoby będącej na fotografii w kwestii konkretnej kolorystyki.



... tu nie do końca, bo posiadam tą kurtkę po podchorążym Białonowskim :>
Sęk w tym, że do naszych czasów zachowała z odprutymi naramiennikami i bardzo byłem ciekaw, czy od razu miała obszyte żołte (tak ją zleciłem zrobić konserwatorowi), czy może miała "normalne". Temat nie dawał mi długo spokoju, ale zrobiłem bezpiecznie - tak jak napisał Artur, wg. aktualnych przepisów.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Sob 28 Lis, 2020   

bolas napisał/a:

... tu nie do końca, bo posiadam tą kurtkę po podchorążym Białonowskim :>
Sęk w tym, że do naszych czasów zachowała z odprutymi naramiennikami


Nikt z rodziny nie pamięta co było odpruwane?

Jeśli chodzi o same kolory na CZ-B zdjęciach to pamiętam dyskusję na jakimś amerykańskim forum dotyczącą patek niemieckich spadochroniarzy - rozważano czy na zdjęciu są standardowe patki żółte czy niebieskie służb medycznych. Konkluzja była taka, że czasami żółte elementy mogą wyglądać nawet jak soczysto czarne. Przekłamanie tkwiło w tym, że fotografia oddaje raczej nasycenie elementu pigmentem a nie jasność/ciemność koloru w gradacji ludzkiego oka, więc jeśli element był soczysto żółty to mógł wyjść na fotce jako ciemny wbrew intuicji.

Swoją drogą fajnie byłby zrobić test i wykonać starym aparatem fotografię oryginału lub dobrej repliki munduru podchorążego zawodowego z żółtymi naramiennikami. Może rzuciłoby to trochę światła na dyskutowaną przez nas kwestię.
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Sob 28 Lis, 2020   

Niestety kurtkę kupiłem od handlarza wieki temu, nie miałem szansy poznać rodziny tego podchorążego. Po renowacji wygląda tak:


W temacie kolorów - tłumaczyłem to zjawisko tutaj kiedyś szerzej. Problem składa się z dwóch rzeczy - ówczesne materiały bywały orto-, izo-, pan-, a nawet ortopanchromatyczne, co wpływało na zdolność rejestracji zieleni, czerwieni i pewnego zakresu tych barw na kliszy/błonie/płycie. Sama zdolność rejestracji pełnej skali szarości była obniżona przez tą barwoślepotę. Dodatkowo, niektóre zakresy koloru mogły być przerysowane. Kolory te były rejestrowane w różny sposób... to skomplikowany temat, bo zależny od masy dostawców ówczesnych materiałów foto... wystarczy wziąć katalog foto z epoki i przejrzeć ofertę płyt i błon... także materiał światłoczuły to jeden problem. Drugim mocno wpływającym na obraz jest używanie cz-b filtrów efektowych. Fotografowie namiętnie ich używali aby uzyskać obraz bardziej odpowiedni ówczesnej modzie. Różne filtry pozwalały np. "dopalać niebo", poprawiać kontrast, dawać pewne zamierzone i oczekiwane zmiany... jednak jednym z wpływów tych filtrów mogą być przeklamania.... np. stosując czerwony filtr na cz-b filmie i robiąc zdjęcie czerwonego przedmiotu utrwalimy obraz kompletnie inaczej niż zadziało by się to bez filtra. Na szybko możecie zobaczyć to w tym filmie:
https://www.youtube.com/watch?v=UWm8197B2Yo

Z tym, że tutaj pokazują to zjawisko na aparacie cyfrowym, którego matryca bez problemu widzi pełnie koloru (nie wszystkie cz-b filmy z epoki to potrafiły).

Współcześnie mniej więcej tak wygląda przeniesienie koloru po użyciu filtrów kolorowych na cz-b obrazie:


Po lewej macie kolory, a w kolejnych pionowych kolumnach efekt - tak kolor zostanie zapisany na obrazie po użyciu w/w filtra... dla przykładu gdy na obiektyw założymy zielony lub niebieski filtr efektowy, to czerwień z przedmiotu na filmie wyjdzie jako czerń. Gdy zaś założymy filtr czerwony na obiektyw to ta sama czerwień na obrazie zostanie zarejestrowana jako biel... wot magia :D A filtrów używano całej masy...



Oceniając więc kolor na cz-b zdjęciu mamy b. duże ryzyko pomyłki, nie wiedząc po pierwsze na jakim rodzaju negatywu zostało wykonane to zdjęcie i czy fotograf używał dodatkowo filtrów. No ale dzięki temu współcześnie można prowadzić interesujące dyskusje w internecie :)
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Nie 29 Lis, 2020   

 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Nie 29 Lis, 2020   

Starszy ułan z cenzusem - Szkoła Podchorążych Rezerwy Kawalerii - coś PRZE-PIĘ-KNE-GO! W sam raz w Dzień Podchorążego.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Wto 01 Gru, 2020   

Szkoda, że kadr nie objął haków szelek. :D
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Nie 06 Gru, 2020   

Kolejne ładne:
Cytat:
Odnalezione w rodzinnych albumach. Moja babcia Janina Kałuszyńska z d. Borzęcka (pierwsza z prawej) z przyjaciółmi. Lublin lata trzydzieste jeszcze przedwojenne. Chyba Krakowskie Przedmieście 46, bo w tle Kantor Wymiany Walut Stefana Andrunasa.


 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Nie 27 Gru, 2020   

Olkusz lato 1938, w kadrze kilku podchorążych rezerwy. Ciekawe zdjęcie:

 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pon 28 Gru, 2020   

Stażyści w plutonie "radio". To łączność dywizyjna a nie organiczna pułkowa co widać po typie obuwia.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Czw 07 Sty, 2021   

bolas napisał/a:
lato 1938


Widać po twarzach, że lato 1938 musiało być upalne :D
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Pon 10 Sty, 2022   

Dziś taka fotka z jednej z fejsbukowych grupek, ciekawa m/z na nieco odmienne korpusówki SPR na kołnierzu. Co sądzicie? Czy to waszym zdaniem "przebieraniec fotoatelierowy", czy moze raczej prywatnie zamówione - np. haftowane patki. Temat zaciekawił mnie, bo na fb padały zdecydowane głosy że to fantazja fotografa, a mi to się nie wydaje takie pewne. Mundur i detale wyglądają spójnie. Może po prostu niektóre detale nie są w 100% przepisowe. Widywałem w przeszłości oryginalne patki z haftowanym SPR... może to coś zbliżonego?

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group