C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Podchorążowie, podchorążowie...
Autor Wiadomość
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Wto 17 Mar, 2020   

Niekoniecznie. Jak patrzę czasem na fotki u Augustisa, to ogólnie ludzie ubierali się wtedy w lecie cieplej (mężczyzn widać w marynarkach w największe upały - taki sznyt), poza tym pomiędzy upałami były też gwałtowne burze, po których było czasowe ochłodzenie (chyba nawet 1 września, coś mi świta z jakichś wspomnień).

Nie wykluczam oczywiście Twojej wersji, ale moim zdaniem samym argumentem ubrań cywilów nie da się całkiem odrzucić mojej. Na niekorzyść Twojej wersji przemawia też fakt, że taki precedens mundurowy w czasach pokoju mógłby grozić podchorążemu konsekwencjami ze strony dowództwa garnizonu.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Wto 17 Mar, 2020   

Nie odrzucam Twojej wersji, jedynie się zastanawiam zauważywszy taki szczegół jak jesionki u pań.

Nie wiemy kim był ten podchorąży, jaki był jego status społeczny, majątkowy, w jakich sferach się obracał? Może obstalował umundurowanie z myślą "na niedaleką przyszłość" spodziewając się nominacji i awansu na podporucnzika rezerwy ( niekoniecznie musi być absolwentem AD 1939)? I tym można powód precedensu tłumaczyć i tu go szukać.

A może było tak jak piszesz.

----------
Spójrzmy przy tym na wężyki - jeszcze wz 27 ( jedna z odmian). Węzyki w 36 obligatoryjne przy mundurach wszystkich wzorów od 1938. Stopnie z 1939. Całość sugeruje, ze prywatna, kurtka pozasłużbowa nie jest z obstalunku 1939 lecz wcześniejszego, z dostosowanymi dystynkcjami a pozostawionymi starszego wzoru patkami.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Wto 17 Mar, 2020   

ArturS napisał/a:
Spójrzmy przy tym na wężyki - jeszcze wz 27 ( jedna z odmian).


Też zwróciłem na to uwagę. W mojej terminologii określiłem ten typ jako "poduszeczkowaty".

W oczy rzuciła mi się jeszcze ta kurtka bawełniana/lniana oficera stojącego tyłem na pierwszym zdjęciu - wygląda jakby miała wszyty ściągacz z gumy - coś jak we współczesnych kurtkach wz.93 WP.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Wto 17 Mar, 2020   

kiler napisał/a:
W oczy rzuciła mi się jeszcze ta kurtka bawełniana/lniana oficera stojącego tyłem na pierwszym zdjęciu - wygląda jakby miała wszyty ściągacz z gumy


Tak, wszywanie gumek z tyłu w stanie było obecne w niektórych bluzach wz 24 ( zwaracałem uwagę na to w innym wątku dotyczacym kawalerii - zdjęcia 1 psk - mzna do nich wrócić) było charakterystyczną cechą bluz wz 28 ( dla kadry) oraz kurtek bawełnianych dla kadry wz 33. Tu moim zdaniem widzimy tył takiej właśnie kurtki, ale one zostały w zasadzie z wojska pod koniec lat 30 wycofane. Nie wdac ich w przeciwieństwe do roku jeszcze 1936, natomiast były one obecne w organizacjach paramilitarnych. To co "ledwo" widzimy na naramiennikach nie jest dystynkcją oficerska lecz przypomina układem numerację na umundurowaniu organizacji zrzeszonych w PW.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Wto 17 Mar, 2020   

Rok 1932 - Kurs Unitarny Szkoły Podchorążych Piechoty w Różanie.
Fajne zdjecie pierwszego rocznika akurat w chwili uroczystosci otrzymania tytuły podchorążego:

 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Wto 24 Mar, 2020   

O proszę jak fajnie pociągneliście temat z tym ślubem. Moim zdaniem to jednak nie jest 1939, poza patkami zwróćcie uwagę na umundurowanego kolege za nim po prawej. Przyjrzyjcie się jej dokładnie. To nie jest kurtka wz.36, tylko kurtka starszego wzoru po przeróbce. Widać to po tym gdzie znajdują się jej dolne kieszenie i ile ma guzików. Nie pamiętam jak ją nazwaliśmy tutaj, ale ja na nią "po swojemu" mówiłem "podoficerska wz.27". To taka eks kurtka, naszyto jej nowe kieszenie na piersi. Także to w połączeniu z innymi detalami wskazuje na okres raczej wcześniejszy. Może miał pecha i nie wiem - mundur mu skradziono lub utracił w pechowym wypadku, a na nowy zabrakło czasu - stąd pomoc kolegów?
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Śro 25 Mar, 2020   

Też zwróciłem uwagę na tę kurtkę, ale uznałem że to właśnie jeszcze mocniej przemawia za 1939 - masa nietypowych elementów, które za żadne skarby nie przeszłyby przy takiej okazji w normalnym pokojowym czasie. Jakoś nie wyobrażam sobie oficerów w umundurowaniu polowym na ślubie kolegi przed mobilizacją - to by chyba wyglądało na faux pas.

Swoja drogą może trzeba zacząć też wątek "śluby wojskowe" ;-)
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Śro 25 Mar, 2020   

Również zwróciłem uwagę na kurtkę podoficerską wz 27 ( ona tak właśnie się nazywa i w te sposób o niej piszemy mówimy) przerobioną od 1936/7 r .
Noszącym ją jest podporucznik rezerwy.
O tej grupie wojskowych jaką stanowił korpus oficerów rezerwy i jej ubiorze bardzo mało dotąd pisano a reczej.... chyba wcale nie pisano. Ja bynajmniej nie widziałem. Stąd niestety jej wizerunek jest w świadomości powszechnej błędnie utożsamiany ze znanym i legandarnym wizerunkiem oficerów służby stałej ( zawodowych). Widok oficerów rezerwy ( szczególnie tych mniej zamożnych - np. nauczyciele, których było bardzo dużo wśród dowódców plutonów piechoty) dziś dziwi i szokuje gdy wypłynie na archiwalnejj ftografii właśnie w świetle błędnego, wyrobinego oczekiwania iż oficer rezerwy musi wygladac identcznie jak oficer słuzby stałej.
Wizerunek oficerów rezerwy był jednak najczęściej odmienny i niejednorodny zarówno w czasie pokoju jak i w czasie mobilizacji.
Mobilziacja z kolei nie był to festiwal chaosu, lecz mechanizm organziacyjny dajacy w efekcie obraz wojska odświeżony, nowy, uporządkowany,zgodny z należnzosciami wojennymi. Braki czy niedopasowanie jak w kazdej armi nawet niemieckiej - zdazały się, niemniej nie one przesądzają o zasadzie generalnej i w konsekwencji całości wyglądu wojska.

Jak się tu ma obraz oficera rezerwy? Ano będąc zmobilziwanym miał on prawo używać umundurowania prywatnego o ile je posiadał. A nie mając takiego obowiązku, miał przede wszystkim prawo do należności skarbowych. Otrzymywał też nalezność pieniężną na doekwipowanie i dokupienie tych przedmiotów ekwipunku, które nie były należnościami wydawanymi z magazynu mob (przykładowe miejsce zakupu - sklep spółdzielni wojskowej w pułku) i których nie posiadał. Dz. Rozk MSWojsk już w 1931 r mówi o tym mechanizmie, dotyczcym także oficerów rezerwy powoływanych na ćwiczenia.

Gdy patrzę na załączone zdjęcie - widoczny podporucznik rezerwy nosi kurtkę kamgarnową jako polową. Jest to jego kurtka prywatna, podoficerska wz 27 z czasów SPR jaką nosili podchorążowie do wiosny 1937 a następnie przerobiona i noszona dalej - po mianowaniu oficerem - przez podporucznika rezerwy tu jako polowa. Mając mundur prywatny, ogólnie zgodny z przepisami, przybywając w nim do pułku - nie musiał pobierać umundurowania skarbowego.

Taki ciąg logiczny widziałbym w tym obrazie.

Odnosnie roku 1939 na korzyść twardo przemawiają widoczne stopnie plutonowego pchor.rez.
w 1938 i wcześniej w taki sposób ich nie naszywano.
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Śro 25 Mar, 2020   

ArturS napisał/a:
(...) Noszącym ją jest podporucznik rezerwy.
O tej grupie wojskowych jaką stanowił korpus oficerów rezerwy i jej ubiorze bardzo mało dotąd pisano a reczej.... chyba wcale nie pisano. Ja bynajmniej nie widziałem. Stąd niestety jej wizerunek jest w świadomości powszechnej błędnie utożsamiany ze znanym i legandarnym wizerunkiem oficerów służby stałej ( zawodowych). Widok oficerów rezerwy ( szczególnie tych mniej zamożnych - np. nauczyciele, których było bardzo dużo wśród dowódców plutonów piechoty) dziś dziwi i szokuje gdy wypłynie na archiwalnejj ftografii właśnie w świetle błędnego, wyrobinego oczekiwania iż oficer rezerwy musi wygladac identcznie jak oficer słuzby stałej.
Wizerunek oficerów rezerwy był jednak najczęściej odmienny i niejednorodny zarówno w czasie pokoju jak i w czasie mobilizacji. (...)


Przypomniało mi się z automatu to piękne zdjęcie z Węgier czy Rumunii z końca września 1939, gdzie widać było najprawdopodobniej oficera rezerwy w ... sukiennej kurtce amerykańskiej wz.1912 i rogatywce polowej. Obok chyba jego brat/kuzyn? Również w kurtce letniej starszego wzoru...

Edit: znalazłem
https://i.imgur.com/gUBKJ1Q.png
 
 
lucjusz8


Dołączył: 31 Lip 2005
Posty: 1142
Skąd: Sanok
Wysłany: Śro 25 Mar, 2020   

Też zwróciłem uwagę na tych oficerów rez. przekraczających granicę polsko-węgierską.
To cała seria zdjęć z naszą armatą wz. 29 105mm, i masą pojazdów wojskowych. Widać te osoby też na innych zdjęciach m.in. od tyłu jak grają w karty (stary wzór pasa oficerskiego).
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Czw 26 Mar, 2020   

ArturS napisał/a:
Jak się tu ma obraz oficera rezerwy? Ano będąc zmobilziwanym miał on prawo używać umundurowania prywatnego o ile je posiadał. A nie mając takiego obowiązku, miał przede wszystkim prawo do należności skarbowych. Otrzymywał też nalezność pieniężną na doekwipowanie i dokupienie tych przedmiotów ekwipunku, które nie były należnościami wydawanymi z magazynu mob (przykładowe miejsce zakupu - sklep spółdzielni wojskowej w pułku) i których nie posiadał.


Wszystko co napisałeś powyżej jest pięknie opisane we "Wrześniu podchorążego" Wańkiewicza (również żale autora, że nie dostał tej należności pieniężnej na mapnik i lornetkę tak jak dowódca jego plutonu - oficer rezerwy).
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Czw 26 Mar, 2020   

Nie wiem czemu akurat dziś po wielu latach, ale przypomniała mi się jedna ze scenek ze wspomnień Z.Stryjeckeigo "Podchorąży, wojna i ślepy los" cytuje z pamięci:

" Pierwszego dnia urlopu postanowiłem wybrać się w moim nowym wyjściowym podchorążackim mundurze na Nowy Świat ( Warszawa). Nie mogłem wprost uwierzyć w magię tego munduru - wszyscy nieznajomi mi przechodnie uśmiechali do mnie życzliwie i choć nigdy większego powodzenia u dziewcząt nie miałem wszystkie na mnie patrzyły uśmiechnięte i odprowadzały mnie wzorkiem. Na to z jeszcze większym fasonem kroczyłem Nowym Światem. Cały mój wspaniały nastrój nagle runął gdy zatrzymałem się przed jedną ze sklepowych wystaw - w odbiciu w szybie zobaczyłem, że z rozporka spodni wychodzą mi i dyndają długie, białe troki od kalesonów..."
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Sob 28 Mar, 2020   

Dwie fotografie z jednej z grupek na FB. Wedle wstawiającego opisane:
Cytat:
Zygmunt Adam Zyblewski, zdjęcia - 1937 r. Pułtusk. Nauczyciel, muzyk, żołnierz AK, zamordowany przez Niemców w Forcie III w Pomiechówku.



 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Śro 01 Kwi, 2020   

Rzeszów 1938, "Jan"... wedle opisu z jednej grup na FB to 14 puł.
 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 01 Kwi, 2020   

tutaj rozumiem że wrzucamy foty tylko podchorążych, bez podziału czy rezerwy czy nie. A co z słuchaczami szkół podoficerskich oraz oficerskich?

Bolas, super foty z poprzedniego wpisu, bardzo ładny ich stan.
 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 02 Kwi, 2020   

Z fotografii podchorążych w mojej kolekcji, najbardziej lubię to zdjęcie.

 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Czw 02 Kwi, 2020   

blazlov napisał/a:
tutaj rozumiem że wrzucamy foty tylko podchorążych, bez podziału czy rezerwy czy nie. A co z słuchaczami szkół podoficerskich oraz oficerskich?


Dokładnie tak. To wątek poświęcony podchorążym Szkół Podchorażych (SP) oraz słuchaczom SPR i podchorążym rezerwy.

W uproszczeniu rzecz ujmując "Szkoła Oficerska" to wcześniejsze określenie II i III rocznika Szkoły Podchorążych.
Więcej o tym w artykule:
https://pl-pl.facebook.com/permalink.php?story_fbid=3025860774111713&id=778036808894132&__tn__=K-R

Zdjęcia podchorażych z lat 2o oraz słuchaczy Szkoły Oficerskiej Piechoty zamieściłem juz w tym wątku bliżej początku i jeśli mamy kolejne z tego okresu i chcemy się podzielić to jest to właściwe miejsce.

Jeśli jest potrzeba pogadania i poprzyglądania się elewom Szkół Podoficerskich to niech pierwszy chętny załozy wątek "Szkoły Podoficerskie" ( łącznie ze SPdML).
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Sob 04 Kwi, 2020   

Kolejna ładna fotka, błędnie podpisana jako 1939... Obstawiałbym wcześniejszy okres, ma kurtkę wz.27, nosi pas oficerski bez koalicyjki, stopień naszyty po staremu... zapewne okolice 1935/36 bardziej zanim nowe przepisy ubiorcze zaczęły obowiązywać. Zdjęcie jest jeszcze z okresu nauki w Szkole Podchorążych. Piórko może oznaczać okres praktyki w którymś z pułków podhalańskich. Co myślicie? Piękna fota.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Sob 04 Kwi, 2020   

bolas napisał/a:
Zdjęcie jest jeszcze z okresu nauki w Szkole Podchorążych.


Czemu tak myślisz? Mnie się wydaje, że to już jest podchorąży po egzaminach a nie słuchacz - na kołnierzu nie ma już okrągłego znaczka tylko korpusówkę podhalańską no i ten galon podchorążego rezerwy na rękawach. Dodatkowo ten galon też będzie przesłanką do datowania, bo wszedł chyba dosyć późno (niestety nie mam Wieleckiego pod ręką żeby sprawdzić).

Poza tym fotka faktycznie śliczna.
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Sob 04 Kwi, 2020   

Może tak być jak piszesz, niestety foto jest rozmyte i trudno dociec. W sumie może troszkę dopowiedziałem sobie detale. Ale tak - czy daszek jest okuty? Czy mi się wydaje. Troszkę mnie zwiódł i podpasował mi z obszyciami SPP, ale tu z kolei pióro podhalańskie nie pasuje. Czy na kołnierzu jest "mieczyk" (SPP), czy SPR, czy może podhalański krzyż? Jeżeli to jest kapral podchorąży rezerwy już po ukończeniu SPR - to wówczas na rękawie jest galon wprowadzony zdaje się od kwietnia 1936 roku. Wtedy faktycznie mógłby być na praktyce, w którymś z pulków górskich. Zrobione gdzieś pomiędzy 1 kwietnia 1936 roku (galon), a 1 stycznia 1938 roku, gdy obowiązkowo noszono już nowy wzór pasa dla szeregowych i podoficerów.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group