C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kuferek dla rezerwistów i poborowych
Autor Wiadomość
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Wto 24 Sty, 2023   Kuferek dla rezerwistów i poborowych

Grzebiąc w poszukiwaniach w zupełnie innym temacie wpadłem na taki oto trop:

https://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/publication/96824/edition/90110/content

Pismo okólne nr 119 podaje wymogi techniczne dla jednolitego wzoru kuferków dla poborowych i rezerwistów.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Wto 31 Sty, 2023   

Pewnie chodziło o ułatwienie składowania prywatnych rzeczy rezerwistów w jednostce na czas ćwiczeń lub mobilizacji. Pomysł zacny tylko pewnie nie starczyło czasu na realizację, tak jak i w wielu innych przypadkach...
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Wto 31 Sty, 2023   

Kuferki na rzeczy dla POBOROWYCH i REZERWISTÓW powołanych do wojska.
Były dość powszechne w użyciu.
Podczas mobilizacji p.strz. piesz WBPM gdy pułk przerwał ćwiczenia, zdał wyposażenie ćwiczebne a pobrał mobilizacyjne i dostał rozkaz skierowania się w rejon koncentracji Brygady k. Garwolina padł rozkaz przed załadowaniem się na samochody by " kuferków szeregowych nie zabierać".

I słynna piosenka:
"Już kuferek stoi zrychtowany, już tam czeka na stole..." :-)

Słowem i rozkazy i folklor świadczą o ich szerokim stosowaniu.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Wto 31 Sty, 2023   

Kuferki zapewne jakieś używano, ale raczej nie zunifikowane zgodnie z tym Dz.U.

Pismo moim zdaniem powstało zapewne pod wpływem utyskiwań kwatermistrzów na nieznormalizowane kuferki, które ciężej było składować na terenie koszar. Stąd pewnie pomysł na zunifikowanie ich tak, żeby można je było równo układać aby zajmowały jak najmniej miejsca. Obawiam się jednak, że zaleceń Dz.U. z połowy 1938 roku nie dało się w pełni zrealizować do wybuchu wojny.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Śro 01 Lut, 2023   

Skąd takie założenia i a priori narracja, że zaraz się " nie udało". " nie wprowadzono"...
Może nie "utyskiwania" co raczej wnioski i w konsekwencji zalecenie wdrożenia?
Kuferek wojskowy. Eksponat w Muzeum Wsi Mazowieckiej :-)
Są we wspomnieniach, rozkazach, piosenkach, w muzeum, na fotografiach , a teraz nawet możemy zapoznać sie z zaleceniem jak powinny wygladać.
Udało sie, stolarze wykonywali je, kupowano je i zabierano mając powołanie do wojska...

Nawet jedno pod reką mam:
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Śro 01 Lut, 2023   

Mój pesymizm wynika z daty wydania tego zalecenia. Standard wymiarowy wyznaczono na niewiele ponad rok przed wybuchem wojny. Wcześniejsze kuferki zapewne były wykonane w zróżnicowanej rozmiarówce w zależności od potrzeb lub możliwości finansowych danego rezerwisty.
Obawiam się, że ustandaryzowane kuferki podzieliły los chociażby pm Mors czy nkm wz.38 - dobry pomysł, ale z racji późnego wprowadzenia zrealizowany w niewielkiej ilości egzemplarzy.
Chyba, że próbujesz mi zasugerować, że wymiary były ustalone już wcześniej a przytoczona przez Ciebie instrukcja była tylko usankcjonowaniem przyjętej już od dawna reguły. Z treści zalecenia:

Cytat:
Bardzo wskazane jest, aby poborowi i rezerwiści powołani do czynnej służby wojskowej zaopatrywali się w kuferki jednolitego wzoru.
W tym celu MSWojsk przygotowało rysunek z opisem technicznym przepisowego kuferka, który podaje się niżej.


- dla mnie wynika, że do tego czasu kuferki nie były jednak jednolite.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Czw 02 Lut, 2023   

Aaaa. Ok, przyznam, że zbyt po łebkach przeczytałem Twój post. Pierwotnie zrozumiałem, że idzie o kontestowanie istnienia i użycia kuferków żołnierskich. Przepraszam.

Naprawdę trudno oczekiwać i przeciez nie o to tu chodzi aby np rezerwiśći powoływani z wczesniej wyszkolonych roczników a posiadajacy juz zakupione kuferki przed wprowadzeniem niniejszego zalecenia nagle je wywalali i sprawiali sobie nowe jak dzisiejsi bogacze wyrzucający zawartość swych szaf po co kwartalnym wypadzie prywatnym odrzutowcem po zakupy do Mediolanu pod hasłem " troski o planetę" :-) Wiadomo, że nie o to tu przecież chodziło. Nie nakaz, nie obowiązek, a zdrowo rozsądkowe zalecenie ( zdrowy rozsadek jest bardzo charakterystyczny dla decyzji podejmowanych w miedzywojennym WP).
To przede wszystkim wytyczne dla rzemieślników produkujących popularne wtedy kuferki wojskowe. Gotowe lub na zamówienie.
Nie mający jeszcze kuferków a powoływani jesienia 1938 czy podczas roku 1939 jak najbardziej mogli juz zaoptrzyc się w kuferki wytwarzane zgodnie z nowym zaleceniem.
Tu nie ma żadnej nowej technologii, tak prosty przedmiot nie potrzebował testów i licznych prób jak prototypowy materiał uzbrojenia. To zwykłe uporzadkowanie w czasie poprzez , danie jednego wzoraca dla producentów. Tak na to należy raczej patrzeć.

Jest instrukcja propagowana ponadto w broszurach ( pach do rąsi na PKU informatorek i nastepny...a więc powszechnie znana) , są materiały, są okucia handlowe, jest potrzeba i klientela bo poborowi i rezerwiści to kupują ... To "jechana". Proste. Dlatego mogła być tych "wg zalecenia" w 1938/39 już całkiem znaczna liczba.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Pią 03 Lut, 2023   

ArturS napisał/a:
Aaaa. Ok, przyznam, że zbyt po łebkach przeczytałem Twój post. Pierwotnie zrozumiałem, że idzie o kontestowanie istnienia i użycia kuferków żołnierskich. Przepraszam.


Nie ma sprawy, podskórnie czułem, że spieramy się o dwie różne rzeczy ;-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group