C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ciekawostki mundurowo-sprzętowe WP II RP
Autor Wiadomość
kiler

Wysłany: Czw 07 Kwi, 2022   

Wracając na chwilę do tematu szelek z początku tego wątku - w dyskusji o mauserze Artur podrzucił fajne źródło ze Zbrojowni, gdzie pokazane są dwa typy szelek które przewijają się w tym wątku. Artur już o tym wspominał w wątku o kaburze do P08, ale dorzucę jeszcze zdjęcia z opisami dla lepszego obrazu:

ArturS

Wysłany: Czw 07 Kwi, 2022   

O tych szelkach mówiliśmy w tym wątku :-)
Wg "Ilustrowanego słownictwa..." są opisane jako szelki do nowo wprowadzonego rkm wz 28 Browning - a konkretnie do belgijskiego typu ładownic 6 kieszenioych. Nikt tych szelek dotąd nie widział w tej roli, natomiast w praktyce z powodzeniem były wykorzystywane przez ułanów w szwadronach linowych i plutonie łączności 7 p uł w roli zwykłych szelek co na kilku fotkach mogliśmy zobaczyć :-)

kiler

Wysłany: Pią 08 Kwi, 2022   

Tak zgadza się, ale kojarzyłem, że gdzieś już pisałeś wcześniej o określeniu tych szelek "szelkami do ładownic rkm" a nie mogłem tego znaleźć w tym wątku. Po krótkiej kwerendzie okazało się, że wspominałeś o tym w wątku o kaburze zastępczej do P08:

http://cytadela.aplus.pl/...ighlight=#58537

ArturS

Wysłany: Pią 08 Kwi, 2022   

W tym wątku natomiast w styczniu 2019 gdy "wyjaśniło się" co to konkretnie za szelki - dodałem też zdjęcie całego plutonu 7 puł wyposażonego w ten typ szelek ( rozmowa nt " Skąd Wielecki czerpał wzór do rysunku szelek i troczka w swej pracy" )

Odpowiedz do tematu