C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ciekawostki mundurowo-sprzętowe WP II RP
Autor Wiadomość
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pią 22 Lut, 2019   

Ostatnie zdjęcie świetnie ilustruje ponadto jeden ze sposobów modelowania furażerki wz 23, o czym dobrych parę postów wcześniej gadaliśny - przedni róg wgięty do wewnątrz, tylny róg założony za otok, Góra furażerki, zebrana i zeszyta, dzięki czemu furażerka ma fajny fason i nie rozłazi się nieładnie.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Pią 22 Lut, 2019   

ArturS napisał/a:
To z "Wrześniwych dróg" B. Cereniewicza.

Scena - credo.


Heh, mam kupioną parę lat temu, cierpliwie czeka na swoją kolej ...

W każdym razie rozumiem, że chcesz nas upewnić, że Wy na razie jeszcze nie zamykacie (choć w oddali rysuje się już granica rumuńska) :D
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pią 22 Lut, 2019   

Granica rumuńska, jak ładnie to ująłeś to rzecz, od której nikt nie uciekł.
Alle kaaaaawał drogi do niej :-)

" A daleko do granicy?
- Pił hodyny pane....
w kolejnej wsi:
- Matko, a daleko do granicy jeszcze?
-Pił hodyny pane....
W kolejnej wsi:
- Ojciec, powiedzcie czy daleko do granicy jeszcze?
-Pił hodyny pane..."

Tak więc nie zamykamy , choć wszędzie mówią, że "pił hodyny" :-)
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pon 25 Lut, 2019   

No dobra, pogawędzili o życiu. :-)

Tymczasem znalazłem coś fajnego i praktycznego.
Otóż ilekroć na rekonstrukcjach ćwiczeń wojskowych zarządzane jest "pogotowie gazowe" jest to nie powiem - pewną męką, gdy się chce to zrobić samodzilenie i sprawnie.

Ale.... co to właściewie oznacza " skrócić taśmę"?



Samodzielne, szybko i sprawnie....
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Pon 25 Lut, 2019   

Moją uwagę na w/w fotografii zwróciły dwie dziurki w ładownicy... Cóż to? Jakiś ślad po naprawie? Świetnie też wygląda malowany farbą numer pułku.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Wto 26 Lut, 2019   

bolas napisał/a:
dwie dziurki w ładownicy... Cóż to? Jakiś ślad po naprawie?


To " bardzo zmęczone" ładownice mannlicherowskie. Nity wzięły i wypadły.
Paski były nie tylko szyte ale i nitowane.
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Pon 04 Mar, 2019   

Dziś mi przyszła nowa publikacja IPN poświęcona Romualdowi Rajsowi. W środku masa świetnych zdjęć. Przeglądam sobie zdjęcia z okresu jak był kapralem w 85pp ... i co widzę? Spójrzcie na pas... był w zwiadzie konnym.

 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Wto 05 Mar, 2019   

Z troczkiem do kbk przyszytym na stałe i klamerką.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Śro 06 Mar, 2019   

Interesujące jest też bardzo gęste dziurkowanie tego pasa: albo nasz żołnierz bardzo szybko chudł albo ten element był mocno recyklingowany.
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Pon 01 Lip, 2019   

Mały nokaucik... a cóż to za kurteczki ;) Wg opisu 76pp, przed 1932 rokiem wykonane.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pon 01 Lip, 2019   

A już o nich dwukrotnie gadaliśmy i były foty m. innymi z 1 pszwol ( szkoła podoficerska 1 pszwol 1932).

Kurtka zauważana, ale nie opisana dotąd. To już trzeci dla mnie przypadek - rok 1932.

Wniosek płynący ze znajomości przedmiotu rzeczy jakim było ówczesne umundurowanie letnie płynie taki iż na pocz lat 30 tych najwyraźniej poszukiwano nowego typu munduru letniego w miejsce bluz wz 24 - Najwyraźniej nie o charakterze bluzy, lecz kurtki. Stąd widoczne przypadki testowania tego modelu, który nie przyjął się, gdyż od 1933/34 roku pojawia się znana nam kurtka letnia wz 33 dla szeregowych (lniana) oraz wz 1933 dla kadry ( bawełnia, kołnierz na 2 guziczki).

Świetna fota!!!!
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Pon 01 Lip, 2019   

Właśnie pod wpływem tej fotki próbowałem sobie przypomnieć tamte zdjęcia, niestety się nie udało. Masz je może gdzieś pod ręką?
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pon 01 Lip, 2019   

Jedno Kiler włożył bliżej poczatku tego wątku ;-)

http://cytadela.aplus.pl/forum/download.php?id=232
 
 
Pathe 


Dołączył: 12 Lut 2008
Posty: 142
Skąd: GRH BMAP
Wysłany: Śro 28 Sie, 2019   

Pokażę coś z kategorii nowości.
Jestem w połowie przygotowywania artykułu, więc wrzucam, bo może czegoś nie wiem :)

Oto polska maska przeciwgazowa typu KWS - do tej pory nieopisana.

 
 
Pathe 


Dołączył: 12 Lut 2008
Posty: 142
Skąd: GRH BMAP
Wysłany: Śro 28 Sie, 2019   

Pudło. To 1930 r.
Krótko napiszę bo duży artykuł będzie.
Jak nasi zaczęli robić w Protekcie maski RSC nasz Wojskowy Instytut PGaz musiał walczyć z dziesiątkami problemów technicznych wynikających z oszustw Francuzów. Efektem wypracowania wielu technik i metod było porwanie się na własną konstrukcje maski w 1929 r. Byla to maska typu KWS. W 1930 przeprowadzono blisko 50 prób poligonowych w tym moja ulubiona -84 żołnierzy i 3 oficerów przez 40 h w zagazowanym schronie..maska była lepsza niż RSC I pozwolila na opracowanie testów połowych dla masek pgaz. Wyprodukowano kilkaset sztuk (koło 300). Nie została przyjęta bo postawiono na opracowywana w WIPgaz maskę typu ZWS. Znacie ja jako wz.32 :)
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Śro 28 Sie, 2019   

Gdzie będzie ten artykuł opublikowany?
 
 
Pathe 


Dołączył: 12 Lut 2008
Posty: 142
Skąd: GRH BMAP
Wysłany: Śro 28 Sie, 2019   

Technika Wojskowa Historia.
Jak będę wiedział kiedy, to tu napiszę. :) Tekst traktuje o drodze do maski wz.32, bo jak do tej pory nie widziałem opisu szczegółowego okresu 1924-32, a archiwa są dość ciekawe w tym względzie :) Kolejne nowości na dniach :)
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Pią 30 Sie, 2019   

Pathe napisał/a:
Technika Wojskowa Historia.
Jak będę wiedział kiedy, to tu napiszę. :) Tekst traktuje o drodze do maski wz.32, bo jak do tej pory nie widziałem opisu szczegółowego okresu 1924-32, a archiwa są dość ciekawe w tym względzie :) Kolejne nowości na dniach :)


No to czekamy z niecierpliwością.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Pią 30 Sie, 2019   

Pathe napisał/a:
Nie została przyjęta bo postawiono na opracowywana w WIPgaz maskę typu ZWS. Znacie ja jako wz.32 :)


Swoją drogą ciekawi mnie dlaczego w Polsce po wcześniejszym użytkowaniu modelu z pochłaniaczem przy masce postawiono w latach 30-tych na maski z rurą i pochłaniaczem w torbie, podczas gdy u zachodnich sąsiadów ewolucja poszła akurat w odwrotnym kierunku (od modelu GM24 z rurą do GM30 i GM38 z pochłaniaczem przy masce, których używano do końca wojny a nawet i później). Będzie coś na ten temat w artykule?
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pią 30 Sie, 2019   

Chodziło o to by pochłaniacz przy masce wojskowej spełniał wymogi pola walki, czego nie spełniał pochłaniacz stosowany przy RSC.
To wiązało się ze zwiększeniem objętości i wagi pochłaniacza ( m.in filtr przeciwdymny). Pochłaniacz był przez to większy i cięższy, stąd konieczność rozdzielenia pochłaniacza od części twarzowej z zastosowaniem rury.
Maska wz 32 była oceniana wówczas jako jedna z najlepszych konstrukcji na świecie.
To jest opinia por. Cereniewicza z 1 ppLeg odpowiedzialnego za wyszkolenie gazowe w pułku.
Jej wersa rozwojowa wz 38 miała na celu tylko i wyłącznie obniżenie kosztów produkcji poprzez uproszczenia wykonawcze.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group