C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
album 10 BK
Autor Wiadomość
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pon 20 Gru, 2010   album 10 BK

Rewelacja:

http://www.odkrywca.pl/al...494.html#681494
 
 
Jankes
[Usunięty]

Wysłany: Pon 20 Gru, 2010   

Widać także sposób noszenia broni bocznej. "Elegancko"widać kaburę na VISa,a VIS pewnie w środku :) .
 
 
Schrek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 20 Gru, 2010   

No klasa... razem z albumem z manewrów wołyńskich dywizjonu rozpoznawczego 10. BK to bardzo ładnie się komponuje i pokazuje wile wątków umundurowania tych dwóch siostrzanych jednostek.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pon 20 Gru, 2010   

Jankes napisał/a:
Widać także sposób noszenia broni bocznej. "


W widoczny sposób noszenia broni był uregulowany rozkazem dziennym 10 BK mającym na celu eskperymentalne wypróbowanie noszenia ekwipunku ( w tym lornetki) w jednostce motorowej. Lata 1937-38 to cały czas okres wszelkaich testów i eksperymentów. Ten spsoób noszenia broni pozostał na stale w 10 BK poprzez Zaolzie, Jaworzynę po kampanie wrzesniową. Potem tak samo broń nosili oficerowie drugiej brygady zmotoryzowanej - Warszwskiej BPM. W 10 BKzmot były to pistolety FN, zaś w Warszawskiej BPM pistolety VIS.
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Pon 20 Gru, 2010   

Niesamowite, bardzo rzadkie zdjęcia z przeglądu/czyszczenia broni ppanc - mechanizmy i zawieszenie armat wz. 36 plutonu przeciwpancernego dywizjonu rozpoznawczego/1-2-3 komp. ppanc./ na marginesie - ciekawe, co to za młodzież: synkowie kadry podoficerskiej?


W kadrze oficerskiej - charakterystyczne małe bereciki, kurtki skórzane wz. 36, u niektórych zapinane pod szyję na ostatni guzik, regulaminowe brązowe rękawiczki skórkowe (ale nie muszkieterki). Nieliczne oficerki już wyst. z okuciem (zamiast ostróg). No i - wspomniane już przez Artura - polskie kabury do wojskowego pistoletu FN 1910.

Zdjęcia bezcenne - dla p. Jerzego Majki prezent na gwiazdkę do uzupełnienia książek o 10 BK, zwlaszcza w temacie pierwszego dowódcy dywizjonu rozpoznawczego, tytułowego 'kochanego dowódcy' - mjr dypl. kaw. Franciszka Stachowicza.
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Pon 20 Gru, 2010   

A tu całość + więcej fotek:
http://allegro.pl/kochane...1376936462.html
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Wto 21 Gru, 2010   

Oj, drogo to pójdzie, drogo...
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Czw 23 Gru, 2010   

w 10 BK mjr dypl. kaw. Franciszek Stachowicz pełnił funkcję dowódcy dywizjonu przeciwpancernego ( dwa szwadrony p.panc).
Zaś dywizjon rozpoznawczy to osobne okienko w strukturze - posiadał swój organiczny pluton ppanc.
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Czw 23 Gru, 2010   

W karierze wojskowej mjr dypl. kaw. Franciszka Stachowicza w zmotoryzowanej w 1937 r., samodzielnej 10 BK pierwszym szczeblem było własnie dowodzenie Dywizjonem Przeciwpancernym/Rzeszów/, powołanym równolegle do Dywizjonu Rozpoznawczego.

Kolejna wazna reorganizacja nastapiła w czerwcu 1938 r. przez podporządkowanie Dowództwu Broni Pancernych MSWojsk oraz przez zmiany w org. łańcuckiego 10. psk i kraśnickiego 24. pu, ktore otrzymały dodatkowo własne organiczne szwadrony rozpoznawcze (plut. TK/TKS + plut. ppanc. + plut. motocyklistów).

Rzeszowski album 'pozegnalny' pochodzi z czerwca 1939 r. i przedstawia juz Szefa Sztabu Warszawskiej Brygady Pancerno-Motorowej (dowódca – płk dypl. Stefan Rowecki), ppłk. dypl. kaw. Franciszka Stachowicza - taki tez stopien widoczny jest na zdjeciu portretowym.

Mjr. Franciszek Stachowicz byl w 1935 r., (W. S.Woj.) wspolautorem - z rtm. Franciszkiem Skibińskim - "Zbioru ćwiczeń bojowych i kawaleryjskich".
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Czw 23 Gru, 2010   

To już wiem, czemu niektóre zdjęcia - szczególnie te z armatami ppanc wydawały się dziwnie znajome ;) Pewnie z ksiażki "Dywizjon Rozpoznawczy 10BK" ;)
 
 
Jendrass
[Usunięty]

Wysłany: Czw 20 Sty, 2011   

Schrek napisał/a:
No klasa... razem z albumem z manewrów wołyńskich dywizjonu rozpoznawczego 10. BK

Schrek, czy te zdjęcia można gdzieś zobaczyć jeszcze ?
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Sob 25 Lut, 2012   

Kolejna świetna seria zdjęc, choć 10 BK wydaje się dotyczyć tylko określona ich część.

Czołgi jeszcze uzbrojone, podobnie jak i zołnierze. Gory w tle sa dość daleko - czyzby to Akna Raho ( obecnie Rahov) ?

http://www.odkrywca.pl/ma...618.html#700618
 
 
Schrek
[Usunięty]

Wysłany: Nie 26 Lut, 2012   

Cześć z tych zdjęć jest znana i faktycznie pochodzą z 10. BK ale są bardzo mocno wymieszane ciekawe jest jedne z ostatnich zdjęć gdzie mamy oficera w bluzie letniej, ciekawe czy of. rez czy zawodowy?
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Wto 28 Lut, 2012   

Świetna sprawa, wielu nie znałem do tej pory ... b. ciekawe są relatywnie rzadko spotykane mobilizacyjne zestawy starych kurtek, starych polówek i nowych spodni piechoty, np: http://www.odkrywca.pl/fo...an8_800x600.jpg
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Śro 29 Lut, 2012   

Warto skorzystać z okazji, bo osoba która je wrzuciła na "O" napisała, że dysponuje większymi rozdziałkami i nie ma problemu z ich udostępnieniem. Napisałem myśląc, że owe "ciut większe" od prezentowanych 800x600 pikseli to będą fotki w formacie powiedzmy ekranu, a dostałem na maila ... skany w pełnej rozdzielczości - pliki po 4500 pikseli lub więcej na boku ! Polecam ! :)
 
 
Jendrass
[Usunięty]

Wysłany: Wto 27 Mar, 2012   

Czy mogę prosić (Bolas) o przesłanie tych zdjęć w dużej rozdzielczości ?
Prosiłem na odkrywcy, ale chyba moja prośba zniknęła wśród wielu innych.
 
 
Schrek
[Usunięty]

Wysłany: Nie 01 Kwi, 2012   

Również bym prosił....;-)
 
 
lucjusz8


Dołączył: 31 Lip 2005
Posty: 1142
Skąd: Sanok
Wysłany: Nie 01 Kwi, 2012   

To i ja się podłączam.
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Nie 01 Kwi, 2012   

Panowie wybaczcie nie bardzo mogę, materiał nie należy do mnie, nie wypada mi go rozpowszechniać, zwłaszcza że widać że są to dość konkretnie przygotowane skany - sam pisałem do faceta kilka razy, w końcu odpisał i wysłał zdjęcia. Próbujcie może się uda, decyzja jest po jego stronie - to on posiada materiał.
 
 
Michal_kochanek
[Usunięty]

Wysłany: Sob 29 Gru, 2012   

Witajcie,

Przypadkowo natrafiłem na takie "cudo" na Allegro:

http://allegro.pl/f-stach...2888452910.html
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group