C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
broń słuzbowa podoficerów zawodowych
Autor Wiadomość
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Śro 04 Maj, 2011   

Zastanawiałem się po prostu, czy oficerowie przypadkiem nie kupowali kabur do VIS'a w wersji de'lux, barwionej na brązowo i lakierowanej, skoro całą resztę (pasy, torby polowe, kabury do FN) taką mieli.

RAFIK
[Usunięty]

Wydaje się że tak mogło być ale nie jestem do końca przekonany
Była to za ciężka broń
1.Sama kabura bardzo wielka nie poręczna,plus koalicyjka(musiałby to być produkt produkowany razem z całym pasem żeby nie odbiegał kolorem od reszty.
2.No i czy oficerowi przystało obwieszać się w czasie pokoju takim wielkim pistoletem(była to broń typowo bojowa zaprojektowana przedewszystkim dla kawalerii ,broni jezdnych,piechoty (chodzi mi tutaj o chowany kurek i możliwość naciągnięcia kurka w czasie jazdy na koniu
Bolek niech się wypowie bo naprzykład ja bym barziej widział tutaj Naganta lub P08(ten ostatni to w ostateczności).
Oczywiście wszelkie egzemplarze Begijskie i Francuskie jak najbardziej,Austryjackie Steyery też były

bolas 

Nie spotkałem się z nigdy z lakierowaną kaburą do Visa. W przeciwieństwie do mniejszych kalibrów ten pistolet chyba, bo przecież nie można powiedzieć z całą pewnością nie miał innej kabury niż typowa wojskowa, wykonana standardowo. "Muchobijki" można było kupować prywatnie i używać jako broń służbową, z Visem chyba nie do końca tak było. Porównanie do P08 jest trafne, to typowa broń bojowa, duża - 9mm. Jako służbową zwykle używano 7,65 i 6,35 mm. Te jako kupowane nijako od prywatnych dystrybutorów jak najbardziej mogły mieć luskusowe wykończenie w postaci lakierowanej czy barwionej skóry, potwierdzają to znane egzemplarze, przykładowo do FN 1910 raczej widać wyłącznie kabury tego typu niż "zwykłe". Natomiast P08 chyba występuje głównie właśnie w standardowej "normalnej" kaburze. Nie widziałem nigdy lakierowanej, choć zdarzały się czernione, ale to również żołnierskie.

Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Czw 05 Maj, 2011   

Wykonanie kabury pistoletu VIS jest zbieżne z innymi przedmiotami szytymi ze skór blankowych naturalnej barwy - kaburą do pistoletu sygnałowego, licznymi futerałami (kątomierz-busola, kątomierz-celownik, poziomnica, kwadrant, lornetki i lornety, trójnogi i wiele innych). Wykonawstwo tych przedmiotów wchodziło w etap seryjnej produkcji sprzętu uzbrojenia i stanowiło komplet fabryczny (lornetka PZO w sygnowanym futerale, pistolet VIS w kaburze, kątomierz-celownik moździerza wz. 31 prod. PZO w futerale itd, itp).

Co innego kabury osobistej broni palnej służbowej. Były produkowane przez firmy kaletnicze na seryjne zamówienie firm sprzedających broń i amunicję na wolnym rynku - stąd znany mi przykład Warszawskiej Fabryki Amunicji handlującej taką 'galanterją', pasującą do broni o amunicji syst. Brow. 7,65 mm.

Sam pistolet, importowany, sprzedawany w oryg. tekturowym pudełku, posiadał co najwyżej drugi magazynek i fabryczny certyfikat.

I jeszcze jedno: osobista broń palna służbowa przynależna była kadrze tak oficerskiej jak i podoficerskiej - nosić ją było wolno w zależności od charakteru pełnionej służby/wystąpienia, czyli zazwyczaj w znanym dobrze duecie: jak zarządzono/komu przysługiwała.

Pawel
[Usunięty]

Wysłany: Sob 21 Maj, 2011   

Dodaje pare zdjec WP z kaburami tak na podglad. Dodaje rowniez jedno zdjecie pistoletu Mausera i linka gdzie mozna zobaczyc wiecej zdjec w przyblizeniu razem z kabura. To wszystko wyglada na male. Ciekawoska jest ladny wyryty napis na broni - "Ukochanemu Dowodcy Ppulk. Razniewskiemu w dniu Imienin. Warszawa, dn. 2 maja 1923 r. - Zolnierze Odd. Sanitarnego"
http://www.collectiblefir...stolsRadom.html
Czasami na tej stronie zdazaja sie piekne orginaly karabinow mauserow robione przez fabryke broni w Radomiu (przedwojenne), przy okazji podrzuce pare zdjec.

Pawel
[Usunięty]

Wysłany: Sob 21 Maj, 2011   

Tutaj mozna zobaczyc wlasnie te mausery w pieknym stanie. Duzo ladnych zdjec i przyblizen. Ja tylko zalaczam 3 zdjecia

http://www.collectiblefir...flesMauser.html

Pathe 

Wysłany: Czw 15 Lis, 2012   

Dzięki pomocy i uprzejmości Rafika udało się nam wykonać odlewy pistoletów 7,65 mm Browning 1910, aluminium, 3 częściowa forma. Jeśli są chętni, proszę o kontakt na PW. Parę sztuk jest do puszczenia.

Pathe 

Wysłany: Pon 19 Lis, 2012   

No, jeśli ktoś ma jeszcze ochotę, to zostało tylko 6 sztuk, więc radzę nie czekać :D

Pathe 

Wysłany: Czw 07 Mar, 2013   

Browningi wyszły, a teraz zbieram zamówienie na krótką dodatkową serię. Jeśli są zainteresowani, to proszę o kontakt. Zamówienia imienne, z przedpłatą.

Kowalinho

Wysłany: Pon 13 Sty, 2014   

Czołem!

Czy ktoś z Was ma może pomysł, jak uzupełnić kaburę do pistoletu Steyr M1912? Nie znalazłem nigdzie oferty odlewu. Mam też problem z wymiarami oryginału - myślałem już o (wzorem przedwojennych oficerów wyruszających na manewry) zrobieniu drewnianego zamiennika. ;)

kiler

Wysłany: Pon 13 Sty, 2014   

Gdyby Cie gen. Przewłocki przyłapał ... :D

Odpowiedz do tematu