C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: ArturS
Wto 18 Sie, 2020
gen. SOSABOWSKI
Autor Wiadomość
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Pią 25 Maj, 2012   gen. SOSABOWSKI

W 120. rocznicę urodzin Stanisława Sosabowskiego (8 maja br.) ustanowiono wrzesień 2012 miesiącem pamięci Generała.
Jestem w kontakcie z p. Joanną Pieciukiewicz, dziennikarką, reżyserką, autorką głośnego dokumentu o gen. Sosabowskim pt. 'Honor Generała'. Zobaczymy, co przyniesie najbliższy czas (spotkanie w czerwcu) - jestem wszak pewien, że powinniśmy aktywnie wspierać ze swej strony wszelkie starania o przybliżenie współczesnym przedwojennego dorobku Generała: od czasów Stanisławowa, poprzez Rybnik, Bielsko i Zamość, do Warszawy.

We wrześniu po raz trzeci wystawimy posterunek honorowy, jest ważne, aby zrobić krok więcej i zaproponować coś ekstra.
Co może wykonać nasze Stowarzyszenie?
- okolicznościowa publikacja, ktora pozwoli z kolei przygotować:
- wykonanie niewielkiej wystawy (3-4 plansze formatu A0)
- artykuł na stronę www i na zewnątrz (np. do 'Polski Zbrojnej')
- ze strony naszej zmiany warty - uzupełnienie posterunku honorowego sygnałem WP i muzyką marszową 21 pp

Czy macie jakieś pomysły, koncepcje podkreślające wyjątkowość tegorocznych starań o uświetnienie pamięci i przypomnienie przedwojennej sylwetki Generała? W kolejności, bez cyfr:
- skauta,
- strzelca,
- śląskiego oficera piechoty,
- podhalańczyka,
- wykładowcy WSWoj.,
- dowódcę pułku legionowego,
- dowódcę pułku garnizonu stołecznego,
- walecznego dowódcę spod Mławy
- niezłomnego Obrońcę Warszawy
?---
Od ponad roku resort spraw zagranicznych, przy wsparciu eksperckim ministerstwa obrony, usiłuje doprowadzić do rehabilitacji gen. Stanisława Sosabowskiego. Rozmowy z Brytyjczykami idą jednak jak po grudzie. Nieprzychylne stanowisko władz brytyjskich w sprawie powrotu do kwestii ponownej oceny roli gen. Stanisława Sosabowskiego jest prezentowane konsekwentnie i nie ma sygnałów, aby w najbliższym czasie mogło się zmienić. Starania o rehabilitację dowódcy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej Polska rozpoczęła w lutym 2011 roku. Przywrócenie należnych generałowi honorów w roku obchodów jego 120. urodzin miałoby symboliczny wymiar.

Gorzkie ordery
Według zapewnień Ministerstwa Spraw Zagranicznych kwestia symbolicznego zadośćuczynienia i uznania przez stronę brytyjską zasług gen. Stanisława Sosabowskiego oraz żołnierzy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej w operacji Market Garden od lutego 2011 r. jest regularnie poruszana w rozmowach ze stroną brytyjską. Należy przypomnieć, że Wielka Brytania nadała Kawalerię Orderu Imperium Brytyjskiego gen. Sosabowskiemu oraz odznaczenia państwowe grupie żołnierzy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, co nieodmiennie rzutuje na brytyjskie stanowisko w sprawie ewentualnego dalszego ich uhonorowania - wskazuje MSZ. Londyn z pewnością odnotował też decyzję Senatu RP dotyczącą uhonorowania polskich żołnierzy, a tegoroczne obchody 120. rocznicy urodzin gen. Sosabowskiego mają być doskonałą okazją do przybliżenia Brytyjczykom postaci generała oraz rozpowszechnienia wiedzy na temat polsko-brytyjskiej współpracy podczas wojny. W tym celu polskie i brytyjskie instytucje mają zorganizować m.in. konferencje naukowe. Liczymy, że działania MSZ oraz polskich placówek dyplomatycznych w Wielkiej Brytanii doprowadzą do sprawiedliwej oceny postaci generała oraz przyczynią się do odpowiedniego uhonorowania jego zasług - wskazują polscy dyplomaci.
W proces rehabilitacji gen. Sosabowskiego zaangażowane jest też Ministerstwo Obrony Narodowej, które podkreśla, że zasługi generała są bezsprzeczne. Określenie "rehabilitacja" należy traktować umownie, gdyż pod względem prawnym gen. bryg. Stanisław Sosabowski jej nie wymaga. Strona polska dąży jednak do tego, by poprzez szczególne uhonorowanie generała i przypomnienie jego zasług władze brytyjskie uznały wcześniejsze traktowanie Stanisława Sosabowskiego i jego żołnierzy (niesprawiedliwe opinie formułowane przez brytyjskich dowódców pod adresem generała i jego podkomendnych, naciski na polskie władze, by usunięły go ze stanowiska dowódcy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, pomijanie lub umniejszanie ich zasług zarówno przez oficjalne władze, jak i historyków oraz publicystów) za niesłuszne - tłumaczy resort obrony. Warto zaznaczyć, że poświęcenie polskich żołnierzy zostało docenione już przez Holandię. Stało się to w 2006 roku, po opublikowaniu dokumentów historycznych, według których przyczyną porażki były błędy taktyczno-organizacyjne brytyjskiego dowództwa.

Fiasko zespołu
Na rehabilitację gen. Sosabowskiego przez Brytyjczyków liczono we wrześniu ubiegłego roku, przed którymi jesienią 2010 roku resorty spraw zagranicznych i obrony narodowej wystąpiły do swych brytyjskich odpowiedników w sprawie "możliwości symbolicznego zadośćuczynienia i uznania zasług przez stronę brytyjską gen. Sosabowskiego i żołnierzy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej w operacji Market Garden". Liczono, że niezależny zespół z udziałem historyków polskich i brytyjskich na podstawie dokumentów doceni rolę Polaków w walkach, a wspólne stanowisko zostanie odczytane weteranom podczas uroczystości w Driel i oficjalnie znajdzie ono swoje miejsce w brytyjskich opracowaniach historycznych. Tak się nie stało. Jak informuje MON, w odpowiedzi na list (z marca 2011 r.) szefów resortów spraw zagranicznych i obrony narodowej do ich odpowiedników w Anglii, zawierający konkretne propozycje wspólnego wystąpienia podczas obchodów rocznicy bitwy pod Arnhem we wrześniu 2011 roku, brytyjscy ministrowie desygnowali do prowadzenia rozmów w tej sprawie ówczesnego ambasadora Wielkiej Brytanii w Polsce Ricka Todda.- Rozmowy podejmowane przez Departament Polityki Europejskiej MSZ (przy wsparciu eksperckim MON) z ambasadorem nie przyniosły oczekiwanych efektów. Nieprzychylne stanowisko władz brytyjskich w sprawie powrotu do kwestii ponownej oceny roli gen. Sosabowskiego jest prezentowane konsekwentnie i nie ma sygnałów, aby w najbliższym czasie mogło się zmienić - tłumaczy MON.
Resort zapewnia jednak, że czyni starania - także na arenie międzynarodowej - by przypominać zasługi żołnierzy gen. Sosabowskiego. To m.in. obchody święta 6. Brygady Powietrznodesantowej noszącej imię generała, udział spadochroniarzy i polskich władz w obchodach rocznicy bitwy w Holandii, przygotowywanie wystaw i publikacji, informatora dla żołnierzy sił ISAF w polskiej i angielskiej wersji językowej. Planowane jest też wydanie biografii gen. Sosabowskiego (w dwóch wersjach językowych). MON wsparło też merytorycznie przygotowanie uchwały Senatu RP w sprawie uczczenia 120. rocznicy urodzin gen. Stanisława Franciszka Sosabowskiego i ustanowienia września 2012 roku miesiącem jego pamięci. Jak jednak wskazuje MON, z uwagi na międzynarodowy charakter sprawę właściwego uhonorowania gen. Sosabowskiego prowadzi MSZ, a resort obrony wspiera te działania. W tym roku przypadła 120. rocznica urodzin gen. Sosabowskiego. Z tej okazji Senat RP przyjął uchwałę oddającą hołd pamięci dowódcy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego oraz ustanawiającą wrzesień 2012 roku miesiącem jego pamięci. Jak podkreślono, postać gen. Stanisława Sosabowskiego jest "symbolem niezłomnego patrioty, walczącego o wolność Ojczyzny i dobrego dowódcy dbającego o swoich podwładnych. Jest też uosobieniem odwagi i uporu w realizacji celów. Generał Sosabowski jest w Polsce uważany za patrona spadochroniarstwa wojskowego".
Ostatnio zmieniony przez Sarna Pią 25 Maj, 2012, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pią 25 Maj, 2012   

Dla mnie pułkownik Sosabowski wysmienicie zdał praktyczny egzamin juz w Bitwie pod Mławą 3 wrzęsnia 1939 roku ( bój pod Przasnyszem). Cała macirzysta 8DP uległa w tym boju rozbiciu, jedynie pułk dowodzony przez płk Sosabowskiego działaniami pod Przsnyszem spsowdował chwilowy kryzys w lokalnych działaniach niemieckich na tym odcinku! Wycofujac sie bo bitwie jego pułk doszedł zwarty.

pułkownik Sosabowski- Obrońca Warszawy - to przedewszystkim niestrudzony mysliciel - fortyfikator- Jego rozkazy i instrukcje mówiace o tym jak z kilku blokow mieszkalnych na Pradze uczynic flankujace sie wzajmenie punkty oporu robią duze wrazenie.

Bardzo mało wydobywa sie i eksponuje te konkretnie sprawy zwiazane z kampanią wrześniowa i osobą pułkownika.

---------

Z mojej strony jest chęc udziału w wartowniczej oprawi wydarznia i chęc by wykonawczo wyglądało to na takim poziome jak na Nocy Muzeów.

Jaki jest przewidywany termin wydarzenia? Zle by sie stało gdyby zaszła kolizja czasowa z Bitwą pod Tomaszowem....
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Pią 25 Maj, 2012   

Posłuchajcie Generała...
http://www.youtube.com/wa...feature=related
film do ściągnięcia
http://chomikuj.pl/Kubers...1104.avi(video)

Artur, nic nie wiem ponadto, że termin jest podobny do tego sprzed roku i sprzed dwóch lat, czyli koniec miesiąca (sobota 24 września 2010, niedziela 25 września 2011).
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group