C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: ArturS
Wto 19 Maj, 2020
Czesc Ich Pamieci! ZADANIE DLA WSZYSTKICH:
Autor Wiadomość
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Pon 11 Wrz, 2006   Czesc Ich Pamieci! ZADANIE DLA WSZYSTKICH:

Mam do wszystkich wielka, naprawde wielka prosbe i jednoczesnie b. wazne zadanie:

- niech KAZDY odwiedzi w tym miesiacu cmentarz na ktorym sa pochowani zolnierze Wojska Polskiego polegli w roku 1939r.

- niech KAZDY, doslownie kazdy, zaopiekuje sie jedna, dwiema badz dowolna iloscia kwater: posprzata, poprawi cos, ulepszy w znaczacy sposob; najlepiej, jak tylko potrafi

- niech KAZDY zda relacje ze swojego wypelnionego obowiazku i tym samym poinformuje pozostalych Cytadelowiczow o "swoich" podopiecznych - z calej Polski

Jako ze Cmentarz Wojskowy na warszawskich Powazkach w sercu Polski przechowuje prochy bardzo waznych, wysokich ranga zolnierzy czuje sie w obowiazku podac, ze miejsca wiecznego spoczynku generalow Tadeusza Kutrzeby, Waleriana Czumy, Wiktora Thommee, Grzmot-Skotnickiego winnismy otoczyc nalezyta opieka i regularnie je odwiedzac. Lista nie jest zamknieta, to poczatek.

Gdy miesiac temu zobaczylem w jakim stanie jest mogila gen. Kutrzeby postanowilem zajac sie powaznie odczyszczeniem, naprawa i upiekszeniem grobu. Stad juz bylo tylko kilka krokow do miejsca w ktorym spoczywa gen. W. Thommee , dalej nastepne i jeszcze kolejne miejsce - wazne a opuszczone i zaniedbane....

To nasz obowiazek. To nasze zadanie.
 
 
michał ł
[Usunięty]

Wysłany: Pon 11 Wrz, 2006   

czy jak nie dam sprawozdania to wylecę?? :?
 
 
qrak
Administrator


Dołączył: 03 Lut 2005
Posty: 429
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pon 11 Wrz, 2006   

Ciezko mi bedzie w okolicy znalezc jakis wrzesniowy grob ;)
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Pon 11 Wrz, 2006   

Michal, bardzo Cie prosze i zachecam:

Gdynia Redlowo, pomnik plk. Stanislawa Dabka i pplk. Ignacego Szpunara, d-cy 2mps. Czyszczenie kamieni, naprawa liter, usuniecie chwastow, dosypanie ziemi do kwiatow, posadzenie nowych (najlepiej wielosezonowych aby przetrwaly zime), zapalenie znicza (z wymiennym wkladem).

Chcialbym zobaczyc te groby w nalezytej kondycji; z naszego spotkania lipcowego wywiozlem fatalne wspomnienia. Parokrotnie rozmawialismy z Przemkiem, ze koniecznie musimy sie tym zajac na serio... bo nikt za nas tego nie uczyni.

A troche inaczej: sprawozdania to byly w PRL-u. Milo byloby zobaczyc fotki i relacje od chlopakow ze wszystkich stron Polski; fizycznie niemozliwym jest byc wszedzie i wszystko zobaczyc a net daje jaka taka mozliwosc.
Ostatnio zmieniony przez Sarna Pon 11 Wrz, 2006, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Mariusz
[Usunięty]

Wysłany: Pon 11 Wrz, 2006   

Cieszę się, że zaczynacie wreszcie dostrzegasz to co tak naprawdę się liczy...
Wbrew władzom na których obowiązek opieki formalnie spoczywa to właśnie od Was zależy czy pamięć o naszych bohaterach przetrwa, czy nie spocznie na zawsze w przekrzywionych, porosłych mchem i brudem krzyżach od których już dawno odpadły zardzewiałe tabliczki.
Ja ze swej strony zapewniam, że od kilku lat opiekuję się ponad tysiącem mogił na 3 cmentarzach oraz pewnym samotnym, szczególnie mi bliskim pomnikiem i wiem jak wiele jeszcze zostało do zrobienia...
 
 
Pietyczny
[Usunięty]

Wysłany: Pon 11 Wrz, 2006   

Na styku Legionowa z Jabłonna jest w lasku mogiła wojenna - pojedyncza, zaniedbana... Okoliczni ludzie mówia, ze to jeszcze wrześniowa, że jakiś ułan...
Poszukam.
Ten tamat po głowie już mi się kołotał, ale teraz, to już mam "odgórną" motywację, moze mnie to jakoś bardziej zmobilizuje...
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Pon 11 Wrz, 2006   

Gdy pewna Niemka i kilku facetow z NSDAP robi wystawe wypedzonym, w naszym kraju mogily nawet te NIE-bezimienne, ba! generalskie, porastaja chwastami. A nie chodzi tu, w Polsce, o zadna w tym przypadku gowniana polityke.

I nie pytajcie dlaczego te chwasty tak latwo rosna, bo odpowiedzi jest bardzo wiele, niestety.
 
 
Jeager
[Usunięty]

Wysłany: Pon 11 Wrz, 2006   

Niestety tak, jest jeszcze gorzej jest z mogiłami wcześniejszymi- np. stan grobu twórcy 9 PUM w Dębicy rtm. Dunin -Borkowskiego, poległego w 1920 r. nad Horyniem przedstawia obraz nędzy i rozpaczy mimo, że znajduje się na w miarę zadbanym cmentarzyku wojskowym...w moich stronach nie ma grobów wrześniwych, ale gdybyśmy utworzyli jakiś fundusz celowy chętnie dorzucę się do przedsięwzięcia finansowo ,a w miarę możliwości czasowych przyłączę się do prac kolegów z Polski A.D. 1939.
 
 
Adam
[Usunięty]

Wysłany: Pon 11 Wrz, 2006   

Wchodze w to kapitanie!
Tylko na kiedy mamy zdac sprawozdanie?
Musze jakoś sobie czas zorganizowac na to.
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Pon 11 Wrz, 2006   

Czytaj uwazniej - zadne sprawozdanie, to byl zart w wypowiedzi Michala. Czas nieograniczony, kto czuje i mysli podobnie, ten cierpliwie niech szuka a znajdzie - bo miejsc takich jest w Polsce wiele... a potem, zwyczajnie, niech podzieli sie swoim odkryciem z kolegami. Chodzi mi o wymiane informacji a nie o sprawdzanie prac domowych; to nie szkolka!

Qrak, w Pultusku i okolicy nie ma miejsc pamieci? A pomnik ku czci zolnierzy 13pp? Jaeger, faktycznie, z Wroclawia najblizej bedzie do Krotoszyna 56pp.
 
 
michał ł
[Usunięty]

Wysłany: Pon 11 Wrz, 2006   

Adam - uczniowie mają pisać sprawozdania, pomoże to zdać "wychowanie patriotyczne" czy co tam Boski Roman wymyśli :)

w 3mieście może harcerzy od Miśka i Szampona się wkręci??
 
 
qrak
Administrator


Dołączył: 03 Lut 2005
Posty: 429
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pon 11 Wrz, 2006   

Tomku, mowilem o Szczecibie ;)
W Pultusku juz od kilka lat odwiedzam zarowno kwatery zolnierzy polskich poleglych w 1920 i 1939 roku, a takze wielki cmentarz zolneirzy radzieckich poleglych na przelomie 1944 i 1945 roku. Lezy ich tam ponad 17 tys :szok:
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pon 11 Wrz, 2006   

Włócze sie troche turystycznie po Mazowszu , odwiedzam cmentarze i groby z Wrzesnia wprost wzorcowo utrzymane jak i zaniedbane...
I tak sobie przy okazji tego watku pomyslalem:
skoro Roman Frodyma ( znany raczej w srodowisku górołazów) wykonal wspaniala robote i zinwetaryzowal wszystkie cmentarze wojenne z 1915 w Beskidzie Niskim i opublikowal swa prace, to czemuz by nie siegnac do jego konwencji - Za pomoca wspolczesnej fotografi cmentarzy, ukazujac je w przeroznym stanie zachowania jaki faktycznie spotykamy , za pomoca mapki podajacej lokalizacje i za pmoca wykonanych przez siebie planow cmentarzy opowiada on w swoisty sposob historie Bitwy Gorlickiej budzac wrazliwosc ludzi i przywolujac pamiec o tej zapomnianej,jednej z najwiekrzych bitew I wojny swiatowej, nierzadko przyczyniajac sie posrednio do inicjatyw odnowien i odbudowy cmentarzy - I wlasnie w ten sam sposob - fotograficznymi WSPÓŁCZESNYMI obrazami cmentarzy z Wrzesnia , ich planami i sytuacyjnymi mapkami wraz z informacjami o poleglych i toczonych w poblizu walkach mozna opowiadac o Kampanii Wrzesniowej, oraz ilustrowac wspolczesna nam spoleczna wrazliwosci na jej temat. I moze to robic kazdy z nas na.....naprawde do niczego nie sa potrzebi zadni wydawcy, zadne skomplikowane technologie -wsytstko to jest zbedne i klopotliwe- po co daleko szukac- wystarczy to robic na...... stronie Cytadeli.
Tak jak historie Kampanii Wrzesniowej mozna opowiadac mundurem, barwa i bronia ( intencja Galerii Postaci) , tak samo mozna opowiadac ja i innym jezykiem - jezykiem mogil i cmentarzy tamtej wojny. Po kilku latach konsekwentnej pracy powstanie imponujacy przewodnik i niejdna gmina byc moze sie zawstydzi, gdy zobaczy jak w innych gminach wladze i ludzie potrafia dawac dowody pamieci dbajac o groby Żolnierzy Wrzesnia... ?

Stworzmy i tworzmy na stronie "Galerie Cmentarzy" , czy tez "katlog Cmentarzy Wrzesnia" - jedynie tak dokonywane przez nas odkrycia mozna zaprezentowac stosunkowo szerkimeu odbiorcy - co wazne - mlodemu odbiorcy, ktory w przyszlosci powinien "pamietac".
Moim zadniem to wlasnie "zywa tkanka" wydaje sie najwazniejsza.

pozdr,
Artur
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Wto 12 Wrz, 2006   

Zniszczony, zapomniany grob jest jakby wyrzutem sumienia, jest smiercia podwojna. Widok opuszczonej i zaniedbanej mogily po prostu zle swiadczy o nas wszystkich, bo spustoszenie ktorego dokonal czas jest glownie W NAS, wspolczesnie zyjacych.

Kiedy zas przychodzi upomniec sie o wrzesniowa mogile - bo choc to pierwszy krok - nie wystarczy ja odczyscic, uporzadkowac i zapalic swiatelko. Trzeba tych miejsc odszukac jak najwiecej i zainteresowac nimi jak najwieksze grono ludzi - nawet nie zawstydzic za zaniedbanie, ale zywo zainteresowac, storzyc nawet taka koniecznosc i mode na "chwalenie sie" historyczna pamiecia i dbaloscia o nekropolie.

Niech ten swoisty katalog miejsc pamieci bedzie jak najbogatszy; od tego bowiem zalezy nasza swiadomosc, tym sie karmi nasza wrazliwosc; taka bedzie w przyszlosci nasza Ojczyzna o jaka dzis zadbamy.
 
 
michalmiazga
[Usunięty]

Wysłany: Wto 12 Wrz, 2006   

Cytat:
Stworzmy i tworzmy na stronie "Galerie Cmentarzy" , czy tez "katlog Cmentarzy Wrzesnia" - jedynie tak dokonywane przez nas odkrycia mozna zaprezentowac stosunkowo szerkimeu odbiorcy - co wazne - mlodemu odbiorcy, ktory w przyszlosci powinien "pamietac".


Bardzo fajny pomysł :) . Jak to już ruszy - warto pomyślec o szerszym rozpropagowaniu tej akcji - wszak nie tylko cytadelowicze odnajdują wrześniowe cmentarze. Ten projekt ma duży potencjał. Fajnie by było pomyślec też o grobach z roku 1920.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Wto 12 Wrz, 2006   

Michal - to bylo by swietne!

pozdrawiam,
Artur
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Wto 12 Wrz, 2006   

Kazda mogila ma swoja historie, mozna rzec - drugie zycie. Ktos wpierw dokonal pochowku, czesto z narazeniem wlasnego zycia. Ktos wykonal pomnik, dbal o niego poki sam jeszcze zyl. Ktos odwiedzal latami calymi modlac sie w ciszy i samotnosci. Potem to wszystko wygaslo, zetlalo, wyblaklo i zaroslo. Nawet w srodku warszawskich Powazek, w samym cemtrum; nawet na mogile najznamienitszych postaci...

Brud i chwasty jakie mozna bylo znalezc na grobie gen. Kutrzeby zdziwil mnie i zawstydzil strasznie.

Zrobmy wszystko, aby nasze pasje byly mniej powierzchowne i nie zaczynaly sie na "achtungu" a konczyly na biegu z okrzykiem "hurrra".
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Wto 12 Wrz, 2006   

michalmiazga napisal:
Cytat:
Jak to już ruszy


No wlasnie. Wiec napisze jeszcze raz:

- niech KAZDY odwiedzi w tym miesiacu cmentarz na ktorym sa pochowani zolnierze Wojska Polskiego polegli w roku 1939r.

- niech KAZDY, doslownie kazdy, zaopiekuje sie jedna, dwiema badz dowolna iloscia kwater: posprzata, poprawi cos, ulepszy w znaczacy sposob; najlepiej, jak tylko potrafi

- niech KAZDY zda relacje ze swojego wypelnionego obowiazku i tym samym poinformuje pozostalych Cytadelowiczow o "swoich" podopiecznych - z calej Polski

Uscislajac: prosze o zdjecia (kto moze) z krotkim opisem. Pierwszy termin nadsylania prac - 15 pazdziernika: miesiac po Bzurze2006 a na dwa tygodnie przed Swietem Zmarlych. Umieszczamy fotki w tym watku - jednoczesnie wysylajac do Chudzina.

Przewiduje dla kazdego uczestnika nagrode, ktora bedzie wyroznienie w artykule prasowym.
 
 
qrak
Administrator


Dołączył: 03 Lut 2005
Posty: 429
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto 12 Wrz, 2006   

Jeszcze trzeba miec czym te zdjecia robic ;)
 
 
michał ł
[Usunięty]

Wysłany: Wto 12 Wrz, 2006   

weź kredki :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group