C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ręczniki
Autor Wiadomość
Krzysiek B.
[Usunięty]

Wysłany: Śro 12 Lip, 2006   Ręczniki

Postanowiłem skompletowac sobie także i repliki ręczników, ale niestety niewiele wiem poza tym, że żołnierze otrzymywali po 2 szt. Jeden do chlebaka i jeden do tornistra.
Stad parę pytań:
1. Jakie były wymiary ręczników ?
2.Czy obydwa były tej samej wielkości ?
3. Czy ręczniki były wykonane z bawełny ? czy z jakiegoś innego materiału ? Frote to to raczej nie było :mruga:
4. Jaki był kolor ręczników ? (gdzieś chyba widziąłem jakąś fotkę, gdzie żołnierze mieli biąłe ręczniki w użyciu, ale ręki sobie uciąć nie dam :? )
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Śro 12 Lip, 2006   

MWP - sala poswieceona zolnierzom polskim w obozach jenieckiech. Tam zobaczysz polski, oryginalny wojskowy recznik. Lniany.

pozdr,
Artur
 
 
Krzysiek B.
[Usunięty]

Wysłany: Śro 12 Lip, 2006   

MWP - siedziba główna czy jakiś inny oddział MWP w Warszawie
 
 
Koszał

Dołączył: 21 Sty 2005
Posty: 49
Skąd: TARGÓWEK
Wysłany: Śro 12 Lip, 2006   

Ciekaw incjatywa ale jak byś znalazł reczniki wp z lat 70 i 80 to daj znać !
 
 
polsmol
[Usunięty]

Wysłany: Pią 14 Lip, 2006   

Siedziba główna. O ile dobrze pamiętam powojenne ręczniki są bardzo podobne.
 
 
Krzysiek B.
[Usunięty]

Wysłany: Wto 08 Sie, 2006   

Poszukuję warunków technicznych ręczników WP.
znalazłem firmę, która najprawdopodobniej będzie w stanie niedrogo wykonac pewną partię ręczników.
Najdroższe (i największe) ręczniki jakie robia są po 30 zł.
 
 
Gość

Wysłany: Pią 11 Sie, 2006   

jak w temacie. Czy ktos ma wymiary recznika? Wiem ze oryginaly byly lniane. Moze ma ktos jakies foty.

Swoja droga, dziwne wykonanie, lniane wlokna slabo chlona wode.
 
 
Gość

Wysłany: Wto 07 Lis, 2006   

no wlasnie, len wogole nie trzyma wody, splywa jak po kaczce :)
czy ktos ma jakis recznik, jaki to rozmiar?
 
 
Gość

Wysłany: Wto 07 Lis, 2006   

hehehehhe pytaj i tak sie niczego nie dowiesz. ta zasada obowiazuje tutaj od dawna.
pytasz o recznik a ja dodam pytanie o mydlo,
czy ktos widzial mydlo przedwojenne, jaka rozmiarowka tej kostki mogla by byc?
 
 
michał ł
[Usunięty]

Wysłany: Wto 07 Lis, 2006   

Jak wiesz że się nie dowiesz to po co się pytasz??
 
 
Adam
[Usunięty]

Wysłany: Wto 07 Lis, 2006   

Ja mam oryginalne mydło przedwojenne, dwublokowe rozdzielone, jak bede miał chwile to zmierze
 
 
Gość

Wysłany: Śro 08 Lis, 2006   

brawo michal.
Nie chcialem zakladac nowego watku choc moze powinienem. Chodzi mianowicie o rzeczy ktore znajduja sie w plecaku i chlebaku. Wiem ze taki spis istnieje i jest on dosc szczegolowy, ale mnie chodzi konkretnie o rozmiary. onuce to wiem 36 na 75, wiem ze byla kostka mydla, recznik o ktorym tu mowa, ale niestety nie znam rozmiarow, i dalej w mojej glowie jest pustka.
Co z przyborami do golenia, jakis pedzel czy co, brzytwa? albo szczoteczka do nakladania p[asty do butow co to jest , nigdy tego nie widzialem. Moze jakies zamienniki, kto podpowie , Uprzejmie prosze.
 
 
michał ł
[Usunięty]

Wysłany: Śro 08 Lis, 2006   

Pędzel, brzytwa - osoby które mają - używane są po prostu z epoki, albo "w stylu" z epoki, tzn powinno wystarczyć, że nie są to jakies plastikowe badziewia. Nie powinno być problemów z dostaniem pędzla z naturalnego włosia, z brzytwa to różnie.
Szczotki do czyszczenia obuwia i munduru mam współczesne, ale z naturalnego włosia oraz drewna.
Zdjęcie ze strony 2mps
http://www.2mps.org/image...ornistra/03.JPG
 
 
qrak
Administrator


Dołączył: 03 Lut 2005
Posty: 429
Skąd: Szczecin
Wysłany: Śro 08 Lis, 2006   

Anonymous napisał/a:
hehehehhe pytaj i tak sie niczego nie dowiesz. ta zasada obowiazuje tutaj od dawna.


Dziwne bo odpowiedz na to pytanie padla. Wystarczy przeszukac watek i przeczytac ze zrozumieniem.
Fanie by tez bylo, jakbyscie sie drodzy Goscie przedstawiali.

Przybory do golenia:
mydlo - nadaje sie do tego dobrze wspolczesne mydlo szare. Do dostania w kazdym niemalze sklepie z chemia.
pedzel - tak jak pisal Losiu
brzytwa - www.allegro.pl -> wpisac w szukaj "brzytwa". Chwyt ze stali nierdzewnej, bez zadnych plastikow (moze byc bakelit, ale o to ciezko).
Zamiast brzytwy mozna uzywac maszynki na zyletki, poszukajcie u ojcow, dziadkow. Jeszcze niedawno (no tak ze 30 lat temu ;) ) nimi sie golono.
 
 
Gość

Wysłany: Śro 08 Lis, 2006   

a co z tym recznikiem, bialy czy szary i jaki w koncu rozmiar?
 
 
Gość

Wysłany: Śro 08 Lis, 2006   

recznik 70 na 50, moze byc z bialego przescieradla
pozdrawiam
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Wto 27 Lis, 2007   

Znalazłem tkaninę lnianą o splocie jodełki - wygląda to tak jak na egzemplarzu ręcznika w Muzeum WP w Warszawie - jest jeden problem -barwa zamiast białej jest naturalnie szara.

Dlatego chciałbym sie podzielic moimi watpliwościami - z jednej strony korci sam materiał i wzór, z drugiej strony hamuje mnie niezgodny kolor - pchali byście się w to czy dali na wstzrzymanie licząc, że kiedyś może sie trafi biały len w jodełkę?

pozdrawiam,
Artur
 
 
michał ł
[Usunięty]

Wysłany: Wto 27 Lis, 2007   

A nie da się go wybielić?? W końcu jak naturalny jest szary to jakoś ten biały muszą robić...
 
 
qrak
Administrator


Dołączył: 03 Lut 2005
Posty: 429
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto 27 Lis, 2007   

Przypomniało się mi, że dryfując po necie za replikami austriackich rzeczy natrafiłem na kopię niemieckiego ręcznika z I wojny. Specjalnie się temu nie przyglądałem, ale z tego co pamiętam był biały. W wolnym czasie (a ostatnio mało go mam) poszukam i wrzucę fotkę.
 
 
Koszał

Dołączył: 21 Sty 2005
Posty: 49
Skąd: TARGÓWEK
Wysłany: Czw 29 Lis, 2007   

Można wybielić ,,bielinką'' podobno!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group