C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Prośba o pomoc w identyfikacji jednostki drugiego Dziadka
Autor Wiadomość
Maciek Nowak 

Wysłany: Wto 23 Cze, 2015   Prośba o pomoc w identyfikacji jednostki drugiego Dziadka

Koledzy!
Mam prośbę o pomoc w identyfikacji jednostki mojego drugiego Dziadka, Szczepana Nowaka. mam bardzo skąpe informacje, a zależy mi na ustaleniu chociaż w przybliżeniu szlaku bojowego Dziadka. Dziadek Szczepan przed wojną mieszkał w Warcie pod Sieradzem, do niewoli niemieckiej trafił pod Lwowem, potem był w obozie jenieckim w Jarosławiu, a następnie w Guben (dzisiejszy Gubin).
Będę bardzo wdzięczny za wskazówki.

ArturS

Wysłany: Śro 24 Cze, 2015   

Na podstawie tych informacji można posługując sie wiedzą ogólną o przebiegu kampanii wrzesnowej tylko wskazać listę możliwych formacji które albo dotarły w okolice Lwowa w wyniku inicjatyw gen Sosnkowskiego w ramach jego G.O. ( szeroka lista) lub były formowane w ramach toczącej się cały czas mobilzacji i powołane na miejscu do obrony miasta lub jego okolic ( wiecej o tym w R.Dalecki "Armia Kaprpaty" wydanie ostatnie, gdzie omówiono m innymi działania jednostek sformowanych w Polsce południowo-wschdniej).

Macierzysta PKU nie wydaje się istotną wskazówką, gdyż miejsce zamieszkania a miejsce pałnienia słuzby i przydział mobilzacyjny w przypadku wojska stałego niekoniecznie miały ze sobą związek.

Jarosław z kolei jest leżącym w niedalkim pobliżu dużym przedwojennym garnizonem ( jeden z większych w kraju) stąd naturalnie z uwagi na istnejaca tam infrastrukturę był wykorzystywany jako przejsciowy obóz jeniecki dla żołnierzy pochwyconych do niewoli w trakcie działań w Polsce południowo wschdniej.

parzydar 

Maciek a próbowałeś tutaj ?

http://www.cmjw.pl/www/index.php?id=archiwalia

http://www.straty.pl/index.php/szukaj-w-bazie
Ostatnio zmieniony przez parzydar Śro 24 Cze, 2015, w całości zmieniany 1 raz  

Maciek Nowak 

Ja byłem bardzo zaskoczony tym, że dziadek trafił spod Sieradza pod Lwów. Do tej pory sądziłem, ze walczył w Armii Łódź i gdzieś w tamtych rejonach dostał się do niewoli.

Arturze - co dokładnie decydowało o przydziale do konkretnej jednostki? Miejsce zamieszkania w ogóle nie miało znaczenia? Dziadek Szczepan był rezerwistą, szeregowym, w momencie wybuchu wojny miał 35 lat.

ArturS

Sporo " światła" odnośnie zasad wcielania do wojska - na przykładzie 30 Poleskiej DP jest w ksiazce "My Strzelcy Polescy" A. Wesołowskiego.

W tej chwili pisze z pamięci, ale jest tam przedstawiony jeden z wzorcowch i przykladowych kluczy wg którego kierowano do dywizji nie tylko z Polesia, jak to sie obiegowo utarło sądzić, ale z powiatów lezacych na ziemi łodzkiej, kieleckiej, czy Mazowszu. Składy osobowe te jeśli chodzi o pochodzenie żołnierzy były więc mieszane.

Ten sam mechanizm ukazany na przykładzie 30 DP dotyczył własciwie wiekszosci wojska stałego.

Niestety nie czytałem i nie znam publikacji, ktora odpowiadała by wprost na kazde pytanie pt " Dokad kierowano zamiszkujacych w okolicy miejscowosci X" ale podany przykład 30 DP uzmysławia niezle iz postepowano tu wg klucza i fakt zamieszkiwania w danej miejscowosci nie detreminuje z automatu przydziału do formacji zlokalizownych w poblizu miejsca zamiszkania.

Nieco inaczej rzecz wygladała w dywizjach piechoty górskiej (formacje doborowe), gdzie starano się kierować do nich przed wsztskim zamieszkujących w górach lub na terenach podgórskich ( takze z Kielecczyzny).
A jeszcze inaczej w KOP, takze stanowiacym doborową cześć wojska.

Na składzie osobowym ścisle regionalnym były natomiast oparte w odróznieniu od wojska stałego bataliony Obrony Narodowej będące w myśl dzisiejszego rozumienia "wojskiem obrony terytorialnej". Ale tu z kolei w przypadku Sierdzkiej Bryg. ON szlaki bojowe nie wiodą na południowy wschód.

Dlatego jeśli dziadek mieszkał pod Sierdzem, wcale nie przesądza to iż za automatu dostał rozkaz stawienia się do jednej z jednostek Armii "Łódź" ( ktorą nb stanowiły formacje stacjonujace nie tylko w Sieradzu, Łodzi, ale przybyłe z Warszawy, Kielc, Brześcia,.... itd :-) )

Maciek Nowak 

Dziekuję bardzo!

lucjusz8

Potwierdzam to co pisze Artur. Bardzo wielu żołnierzy zmobilizowanych do 2 psp było z pd. kieleczyzny. Wskazują na to znajdywane znaki tożsamości (Pińczów, ogólnie Ponidzie, itp.).

Maciek Nowak 

Wysłany: Nie 02 Sie, 2015   

Udało mi się ustalić, że Dziadek Szczepan służył w KOP. W trakcie obrony Lwowa był świadkiem odlotu samolotu ze swoim dowódcami, co zinterpretował jako ich ucieczkę i co pozostawiło u niego bardzo przykre wrażenie.

Pod Lwów szedł od strony Zamościa, przez lasy.

ArturS

Wysłany: Pon 03 Sie, 2015   

Znany jest fakt przelotu samolotem ze Lwowa do Przemyśla gen. Sosnkowskiego ze ścisłym sztabem.
W ówczesnych warunkach efektywne dowodznie wojskiem ze Lwowa generał ocenił jako b. trudne co do mozliwosci wpływania na bieg wydarzeń, generał powziął decyzję bycia blisko wojska - tj dywizji stanowiacych GO "Południowa" a idących na Lwów i mających stanowić trzon Frontu Południowego.

Ze zwartych dużych jednostek KOP , co stanowić może trop warto wspomniec o rezerwowym 207 pułku piechoty ( 35 DP rez.) zmobilizownym przez KOP ( pułk piechoty KOP 'Wołżyn"). Był on przerzucony koleją z północy kraju do Lwowa i wszedł w skałd jego załogi , ale tu nie bardzo się z kolei ma historia z maszerowaniem spod Zamościa do Lwowa.

Edit:

Jeśli z kolei Zamość jest początkiem szlaku warto tez zastaowić sie nad 9 pp Leg ,Ośrodkiem Zapasowym 3 DPleg. Byc może baon marszowy i nadwyżki zostały skierowane do Lwowa własnie ( z Zamoscia przez lasy). Bo nie mówimy pzeciez o II Bitwie Tomaszowskiej, któa rozwgała się zdecydowaie później.
W każdej DP jeden pułk piechoty podczas pokoju zajmował sie przgotownaiem rekruta dla KOP ( zwykle pobór jesienny). Zatem niewykloczne, ze w czasie mob dziadek otrzymał powołanie nie do macierzystego baonu KOP, co do pułku, który w czasie słuzby czynnej do KOP dziadka wysłał... moze był to walsnie 9 pp leg z Zamościa i we wspomneiach mowa o szlaku OZ do Lwowa? Załogę obok duzych jednostek stnowiło takze szereg drobnych nie wymianianych z nazwy formacji zapasowych.

Tyle na razie z mojej strony prób wyjasniania " z głowy" metodą "zdroworozsądkową" :-)

Odpowiedz do tematu