C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
rogatywka wz 35
Autor Wiadomość
Miszka
[Usunięty]

Wysłany: Śro 30 Mar, 2011   

Dobrze, że nie widzicie jak się czerwienię. Dziekuję i niechaj służą jak najlepiej i jak najdłużej !
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Czw 31 Mar, 2011   

Wypróbowaliśmy je w czasie ostatnich ćwiczeń. Foto wykonane na zakończenie.

 
 
Miszka
[Usunięty]

Wysłany: Sob 02 Kwi, 2011   

piotrek napisał/a:
Polówki to dopiero początek, Miszka się rozkręca powoli. ;)


Jak mówił rtm. Dobrowolski do grafa Jeremina:
"Powoli, Jeremin, wszystko może iść ku lepszemu powoli..." ;)

W kwestii sukna, także materiałów na mundury oficerskie, to... narazie napiszę; trzymajcie kciuki. Jak wyjdzie napewno się Wam pochwalę.
 
 
Pathe 


Dołączył: 12 Lut 2008
Posty: 142
Skąd: GRH BMAP
Wysłany: Nie 03 Kwi, 2011   

Miszka, ja czekam na rogatywki garnizonowe i cyfry naramienne :)
 
 
Miszka
[Usunięty]

Wysłany: Nie 03 Kwi, 2011   

Z czapkami garnizonowymi jeszcze "w lesie".
Co do numerów to właśnie dzisiaj odebrałem pierwszą serię ze srebra i taka wersja jest już dostępna:



Będę chciał je powielić również na wersję mosiężną i mosiężna srebrzoną.
 
 
Pathe 


Dołączył: 12 Lut 2008
Posty: 142
Skąd: GRH BMAP
Wysłany: Nie 03 Kwi, 2011   

Miszka, a skąd ten kształt? Czy nie powinny być zawijasy?
 
 
Pathe 


Dołączył: 12 Lut 2008
Posty: 142
Skąd: GRH BMAP
Wysłany: Pon 09 Sty, 2012   

Bolas, Sarna, Miszka, Artur - nie znacie się :)
Polemika z waszą śmieszną dyskusją tutaj przez kolegę Bryla:

"Prace nad rogatywka śledziłem na forum Cytadela. I ręce załamywałem. Po krótko wyszła im patelnia z kaczym dziobem."

http://www.7dak.fora.pl/c...olowa,1373.html
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pon 09 Sty, 2012   

Tak , wiem o tym, że się nie znamy - zastanawia mnie tylko dlaczego generał Alter i kilku innych żołnierzy na fotkach archiwalnych załączonych powyżej do których odnoszono się w trakcie naszej dyskusji powyżej ma "złe" rogatywki.
Czy te tez należało by poprawić? ;-)
 
 
Miszka
[Usunięty]

Wysłany: Pon 09 Sty, 2012   

Koledzy, przepraszam, że Was w wciągnąłem w porażkę i popełniłem poważny uszczerbek na Waszej kompetencji.
 
 
Pathe 


Dołączył: 12 Lut 2008
Posty: 142
Skąd: GRH BMAP
Wysłany: Pon 09 Sty, 2012   

Zostaje tylko honorowa śmierć panowie :)
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Wto 10 Sty, 2012   

Oj tam, Bryl to nasz wspólny znajomy rekonstruktor/kolekcjoner, którego znacie prawie wszyscy od lat. On zwykle lubi brać udział w dyskusji w ten sposób, ja się już przyzwyczaiłem ;) Dopóki nie opublikuje ktoś dokumentów z 1934 roku gdzie widać szczegóły to niestety trzeba pogodzić się ze spora porcją ryzyka obarczoną z bazowaniem na fotkach i kilku egzemplarzach przy budowie kopii. Sami wiecie jak to wygląda ...
 
 
RAFIK
[Usunięty]

Wysłany: Wto 10 Sty, 2012   

Maciek Nowak napisał/a:
Ech, kolejny internetowy znawca teoretyk.


Wszak się znamy
Ale skoro tak to czemu nie podjoł sie wykonastwa ??
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Wto 10 Sty, 2012   

Za miesiąc znów dumnie włozymy je na głowy. Nie mogę sie doczekać.

Natomiast mimo upływu czasu - jestem zdumiony dlaczgo opnenci ani słowem niemal nigdy - w tym przypadku takze - nie odnoszą się do pokazywanych im zdjęc archiwalnych gdzie widac na czym się wzorowano.
Z czego to wynika?
Ostatnio zmieniony przez ArturS Wto 10 Sty, 2012, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
lucjusz8


Dołączył: 31 Lip 2005
Posty: 1142
Skąd: Sanok
Wysłany: Wto 10 Sty, 2012   

Szkoda, ze Paweł nie ujawnił swych chęci wcześniej skoro śledził ten wątek (nawet z tą rogatywką w gorszym stanie). Myślę, że mogłaby powstać być może jeszcze lepsza czapka.

A tak uszyliśmy wg naszej najlepszej wiedzy i chęci kilkadziesiąt szt.

P.S. Jestem bardzo ciekaw obiecanych, dokładniejszych zdjeć tej ładnej 34-ki. Może wniosą coś nowego do tematu.
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Czw 26 Sty, 2012   

http://audiovis.nac.gov.p...28c4d9b0d9d0a1/
Niebawem rocznica - 18 lutego 1934 - szef M.S.Wojsk. gen. Kasprzycki w pierwszej rogatywce wz. 34

Zasadniczym błędem w określaniu kształtu rogatywki polowej pierwszego wzoru jest powtarzane bezkrytycznie twierdzenie o prywatnych zakupach czapki przez oficerów.
O ile rzecz się odnosi do rogatywki garnizonowej wz. 35 (jednym z najwyżej cenionych był czapnik wileński Miron), to w przypadku sukiennej polówki już tak nie było.

Zamówieniem i produkcją kierował Dep. Int. M.S.Wojsk., a w każdej dywizji odbiorcą był Referat Intendentury - Wydz. Ogóln. i Wydz. Mundurowy (jak w większości umundurowania, wg. poszczególnych numerowanych zestawów). Stąd pierwsze czapki polowe trafiły na ręce wyższych oficerów (z korpusem generałów włącznie) a równolegle do poszczególnych pułków dywizji.
Sukienna rogatywka polowa gen. bryg. Franciszka Altera, którą znamy z unikatowego zdjęcia generała z Oflagu IX Konigstein, była mu przekazana w pierwszych partiach mat. int. dla wojska kaliskiej 25 DP (szef intendentury kpt. dypl. int. Janusz Sarnecki).

I tak piechota sztabowego 29 psKan otrzymywała te czapki sukcesywnie, równolegle do pozostałych pułków 56, 60 pp, 25 pal i 25 dac, w pełni w roku 1935.

W wojsku najwcześniej rogatywki polowe wz. 34 znalazły się bodaj w krakowskiej 6 DP, i były wykonywane w zakładach kontraktowych (sukno) jak i szwalniach garnizonowych (stąd występują po 2 latach produkcji zasadnicze różnice pomiędzy czapkami nawet w obrębie np. jednej drużyny czy działonu).

Nie ma jednego idealnego zachowanego wzoru dla czapki polowej 1934 szytej wg. WT. Jedyne, co można przyjąć za pewnik, to odwołanie się do roku i okręgu/garnizonu, który wytworzył konkretną partię czapek, w tym przypadku - 1934, pierwsza seria DOK VII Poznań, szefostwo int. 25 DP. Oprócz dokumentacji korpusu intendentury z CAW i akt jednostki nieocenionym przekazem jest konkretne zdjęcie.
 
 
Pathe 


Dołączył: 12 Lut 2008
Posty: 142
Skąd: GRH BMAP
Wysłany: Czw 26 Sty, 2012   

Trochę materiału z archiwum GRH 7 DAK.

1. SPRA we Włodzimierzu. Rok 1938, plutonowy Babicki.



2. SPRA we Włodzimierzu, Rok 1938, Podchorąży W. Zakrzewski.



3. SPRA we Włodzimierzu. Przełożeni 1 bat. - por. Nahlik, kpt. Olszewski i Majewski, por. Anasiewicz



4. SPRA we Włodzimierzu, Przełożony 1 bat. - kpt. Gęsiecki

 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Czw 26 Sty, 2012   

Dla przypomnienia - zima 1937/1938, SPRA Włodzimierz Woł. -


http://audiovis.nac.gov.p...92bb2796c1de7a/
- najstarsze znane zdjęcie oddziału piechoty w nowych rogatywkach polowych; wrzesień 1934, Kraków, powrót z manewrów DOK VI.
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Czw 26 Sty, 2012   

Wrzucone przez Pawła zdjęcia pochodzą właśnie z okresu 1937/38 kiedy to służbę w SPRA odbywał Tadeusz Czermiński, ogn. pchor. 7 D.A.K. we wrześniu 1939 r., po wojnie wieloletni dyrektor państwowych stad ogierów i stadnin koni, jak i zawodnik w powożeniu zaprzęgami.
 
 
Pathe 


Dołączył: 12 Lut 2008
Posty: 142
Skąd: GRH BMAP
Wysłany: Czw 26 Sty, 2012   

7 DAK dostał rogatywki dopiero w 1939 r. W lecie 1938 r. jeszcze w furażerkach.
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Czw 26 Sty, 2012   

Tadeusz Czermiński? Muszę dziś sprawdzić -

chyba w jednym z artykułów padło to nazwisko ...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group