To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

Zdjęcia - II RP FOTO - Bandolet

lucjusz8 - Nie 05 Kwi, 2020

blazlov napisał/a:

Dla mnie jest to dokładnie to samo miejsce i prawie to samo ujęcie.
Co o tym myślicie?

dla mnie kosmos :)
Łukasz miałeś nosa z rozpoznaniem odznaki!


A jednak. Nie ma wątpliwości, iż to to samo miejsce. Ujazdów, SPSan.
Ostatnio trochę zacząłem zgłębiać te tematy, za przyczyną wykształcenia oraz zakupu kilku ciekawych pozycji książkowych. Sprawdzałem w nich nawet czy nie występuje w nich podobne nazwisko lekarza, które wymieniałeś ale nic nie znalazłem w spisach żadnej z promocji.

blazlov - Pon 06 Kwi, 2020

lucjusz8 napisał/a:
blazlov napisał/a:

Dla mnie jest to dokładnie to samo miejsce i prawie to samo ujęcie.
Co o tym myślicie?

dla mnie kosmos :)
Łukasz miałeś nosa z rozpoznaniem odznaki!


A jednak. Nie ma wątpliwości, iż to to samo miejsce. Ujazdów, SPSan.
Ostatnio trochę zacząłem zgłębiać te tematy, za przyczyną wykształcenia oraz zakupu kilku ciekawych pozycji książkowych. Sprawdzałem w nich nawet czy nie występuje w nich podobne nazwisko lekarza, które wymieniałeś ale nic nie znalazłem w spisach żadnej z promocji.


Obstawiam, że mamy do czynienia z wykładowcami albo wizytacją eks-wykładowców.

kiler - Pon 06 Kwi, 2020

Moim zdaniem to bardziej szkolenie doskonalące dla oficerów rezerwy (członkowie wizytacji raczej nie biorą udziału w ćwiczeniach gimnastycznych). Wiek wskazywałby nawet na takich, którzy walczyli w 1920 roku, więc może stąd brak tego nazwiska w rocznikach promocji SPSan.
blazlov - Pon 06 Kwi, 2020

kiler napisał/a:
Moim zdaniem to bardziej szkolenie doskonalące dla oficerów rezerwy (członkowie wizytacji raczej nie biorą udziału w ćwiczeniach gimnastycznych). Wiek wskazywałby nawet na takich, którzy walczyli w 1920 roku, więc może stąd brak tego nazwiska w rocznikach promocji SPSan.


Owszem, tak też być może. Jednak ja się będę skłaniał ku wykładowcom. Za udział w kursie doszkalającym nie dostawało się odznaki pamiątkowej - chyba, że w przypadku takich jednostek jak CWSan było inaczej i rozdawali na lewo i prawo, ale niesądzę. Na fotografii z dziedzińca MN obaj panowie mają odznaki pamiątkowe - choć na różnych kieszeniach.

kiler - Pon 06 Kwi, 2020

W sumie racja, tylko skąd w takim razie te zajęcia z gimnastyki? Strasznie mi to nie pasuje do Twojej teorii.
blazlov - Pon 06 Kwi, 2020

Możemy tu mieć do czynienia z sytuacją, że może faktycznie jest to jakiś kurs doszkalający, a to że oficerowie mają odznaki pamiątkowe, wynika z faktu że byli absolwentami roczników wcześniejszych, albo wykładowcami w latach wcześniejszych. Pan porucznik trzymający pokrowiec od aparatu, który zidentyfikował Bolas, ma na piersi dwie baretki. Jedna wygląda jak medal za długą służbę (X lecia), druga nie wiem. Do tego odznaka CWSan jest na prawej a nie lewej kieszeni. Na lewej kieszeni jest natomiast odznaka która swoim kształtem przypomina odznakę obrońców Lwowa. Świadczy to o tym, że mamy do czynienia z żołnierzem o rodowodzie wojennym. Przeszukałem wątek i widzę, że chyba nikt nigdzie nie datował tych fotografii, moim zdaniem to lata 30te, ale zapewne Artur będzie w stanie to dosyć dobrze doprecyzować patrząc po oporządzeniu i umundurowaniu :)
blazlov - Pon 06 Kwi, 2020

z zupełnie innej beczki, zrobiłem porządek na pulpicie i się pochwalę tapetą jaką mam :) zrzut z 2 ekranów.


kiler - Pon 06 Kwi, 2020

blazlov napisał/a:
Pan porucznik trzymający pokrowiec od aparatu, który zidentyfikował Bolas, ma na piersi dwie baretki. Jedna wygląda jak medal za długą służbę (X lecia), druga nie wiem.


Ta druga wygląda na Krzyż Zasługi Wojsk Litwy Środkowej lub Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918-21 - tylko te są tak mocno pasiaste. Tak czy siak oba wskazują na udział w walkach o odzyskanie niepodległości.

blazlov - Pią 24 Kwi, 2020

Dziś dosyć szczególna fotografia. Zdjęcie pochodzi z archiwum rodzinnego. Chciałem je wrzucić w kolorze, ale niestety nie skończyłem jeszcze prac. Od razu tutaj podziękowania dla Artura za cierpliwość w odpowiadaniu na moje pytania dotyczące niuansów kolorystycznych umundurowania.
Fotografia została wykonana w Tarnowie, przed budynkiem koszarowym znajdującym się po dziś dzień przy ulicy Mickiewicza 8. W dniu dzisiejszym, 24.04.2020 mija dokładnie 101 lat od wykonania tej fotografii. Na fotografii znajduje się podporucznik Józef Perzyński - ta sama osoba co w moim avatarze. Fotografia wykonana 'w dniu wyjazdu' (taki opis na odwrocie) najprawdopodobniej do Cieszyna. Mamy tutaj do czynienia z 16 Pułkiem Piechoty.



ArturS - Pią 24 Kwi, 2020

Błażej - czekamy na kolor.... odjazd w czasie będzie....
blazlov - Nie 03 Maj, 2020

Dziś przypada 97 rocznica pewnego wydarzenia, które w Wikipedii opisane jest w następujący sposób.

Pomnik Poniatowskiego wrócił do Polski w marcu 1922 w ramach akcji rewindykacji zabytków i dzieł sztuki na mocy traktatu ryskiego. Stanął tymczasowo na dziedzińcu Zamku Królewskiego. Powołano Komitet Wzniesienia Pomnika ks. Poniatowskiego pod przewodnictwem premiera Antoniego Ponikowskiego. W kwietniu 1922 wskazał on cztery miejsca, w których mógł stanąć monument: przed Pałacem Namiestnikowskim, przed kościołem Wizytek, na placu Saskim oraz w Alejach Ujazdowskich. Ostatecznie 4,5-metrową rzeźbę przeniesiono w 1923 na plac Saski. Ustawiono ją na cokole projektu Aleksandra Bojemskiego przed pałacem Saskim i Grobem Nieznanego Żołnierza. Cokół został wykonany z płyt pochodzących z rozebranego pomnika Paskiewicza Uroczystość odsłonięcia pomnika 3 maja 1923 była powiązana z przyjazdem i mianowaniem Marszałkiem Polski Ferdinanda Focha. Podczas uroczystości odsłonięcia pomnika grupa polskich wojskowych została odznaczona francuskimi orderami.

Jak do tej pory udało mi się trafić kilka fotografii dokumentujących to wydarzenie. Są to odbitki wykonane w epoce. Część kadrów jest znana, np. znajduje się w zbiorach Instytutu Sikorskiego, część jest wykonana przez dwóch lokalnych warszawskich fotografów.


Poczty Sztandarowe Wojska Polskiego. Lewy narożnik dziedzińca Pałacu Saskiego.


Poczty Sztandarowe Wojska Polskiego. Widok na prawą fasadę i narożnik dziedzińca Pałacu Saskiego.


Na podwyższeniu siedzą od prawej, prezydent St. Wojciechowski, marszałek Ferdinand Foch, marszałek Józef Piłsudski. W II rzędzie za J. Piłsudskim min. Bolesław Wieniawa-Długoszewski.
W tle widzimy zasłonięty pomnik Księcia Józefa Poniatowskiego.


Poczty Sztandarowe Wojska Polskiego. Pięknie widoczny sztandar 86 Pułku Piechoty, następnie 2 Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich, 3 Pułk Szwoleżerów Mazowieckich, bardziej w głębi najprawdopodowbniej 3 Pułk Ułanów Śląskich.


O ile się nie mylę po lewej stronie generał Edward Rydz-Śmigły. Drugi generał do rozpoznania.










Poseł na Sejm z listy Chrześcijańskiego Związku Jedności Narodowej generał Józef Haller.

kiler - Nie 03 Maj, 2020

blazlov napisał/a:
O ile się nie mylę po lewej stronie generał Edward Rydz-Śmigły. Drugi generał do rozpoznania.


Wydaje mi się, że to gen. Sosnkowski.

blazlov - Śro 06 Maj, 2020

kiler napisał/a:
blazlov napisał/a:
O ile się nie mylę po lewej stronie generał Edward Rydz-Śmigły. Drugi generał do rozpoznania.


Wydaje mi się, że to gen. Sosnkowski.


Wydaje mi się, że masz rację :)
To na fotografii z Hallerem jest też kilku generałów, może tutaj sił spróbujesz, albo ktoś z pozostałych kolegów? :)

blazlov - Śro 06 Maj, 2020

Dziś dla odmiany fotografie z trzech różnych źródeł. Wszystkie razem tworzą zestaw fotografii związanych z Centralną Szkołą Strzelniczą w Toruniu. O samej szkole można przeczytać >> T U T A J <<

Pierwsza fotografia dosyć ciekawa. Przedstawia 4 Kompanię IV kursu C.S.S. Dodatkowo widoczny proporzec sygnałówki (nie wiem jak to się profesjonalnie nazywa) z napisem „Centralna Szkoła Strzelnicza”. Napisz na szarfie żołnierza trębacza, nierozpoznany.



Kolejne fotografie pochodzą z nieznanego kursu strzeleckiego dla oficerów. Nie jest znany autor fotografii, aczkolwiek podejrzewam iż był oficerem służącym w 48 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych. Co ciekawe jedna fotografia pochodzi z innego źródła, ale przedstawia moment z dokładnie tego szkolenia, tej samej ekipy podczas tego samego strzelania z CKMu - dwie fotografie z Maksimami na pozycji strzeleckiej. Trzy ostatnie fotografie nie związane z C.S.S. Jedna przedstawia żołnierzy w garnizonie, dwaj z nich na naramiennikach mają cyfry 48. Dwie ostatnie, dwóch oficerów z damami na wycieczce. Na fotografiach z treningu w Toruniu na pagonach żołnierzy można rozpoznać jedynie 48 Pułk oraz 2 Pułk Strzelców Podhalańskich.




















lucjusz8 - Pią 22 Maj, 2020

Mam chyba w kolekcji zdjęcia ppor. z 2. psp z tego kursu.
blazlov - Nie 24 Maj, 2020

lucjusz8 napisał/a:
Mam chyba w kolekcji zdjęcia ppor. z 2. psp z tego kursu.


o to bardzo fajnie, moze się nimi pochwalisz, zrobi się ciekawa kolekcja tutaj tego kursu :)
Coś może się jeszcze pojawi, ja jedną fotę miałem już od jakiegoś czasu i teraz wpadła cala seria.

blazlov - Pon 06 Lip, 2020

Tym razem coś z zupełnie innej beczki.
Posiadam w swojej kolekcji taką oto mapę opracowaną w Centrum Wyszkolenia Piechoty w Rembertowie w ramach V kursu z września 1931 roku.



Co ciekawe mapa nie prezentuje okolic Rembertowa.
Pokusiłem się o naniesienie (na tyle na ile można było to zrobić dokładnie) zdjęcia satelitarnego z google maps :)


ArturS - Wto 07 Lip, 2020

Na początek to podziękować muszę za podzielenie się tą mapą jak i pogratulowac świetnego naniesienia planu prac saperskich na współczesne zdjęcie satelitarne okolic pod Ciechanowem.

To unikalny fragment tego, czym w praktyce zajmowano się w ramach kursów w CWPiech.
To tym razem nie świat pamiątkowch fotografii w chwilach wolnych, lecz fragment faktycznej pracy jaką wykonywano ucząc się i doskonaląc podczas zajęć.

Widzimy plan urządzenia umocnień dla batalionu piechoty. Praca przewidziana dla kompanii saperów.

Dla osób zainteresowanych umocnieniami polowymi oraz taktyką to świetny materiał do analizy i nauki własnej.
Również strona estetyczna robi tu dziś wrażenie.

Ciekawe czy temu ćwiczeniu z planowania prac towarzyszył wyjazd w teren pod Ciechanów czy też było to ćwiczenie wyłącznie aplikacyje robione tylko przy pomocy mapy.

PS. Pooglądałem sobie teren przez Lidar. Nie zauważyłem śladów tych konkretnie prac w terenie. Raczej więc to mapa z ćwiczenia aplikacyjnego.

blazlov - Sob 11 Lip, 2020

zdjęcie ciekawe ze względu na tło, i nie chodzi mi o choinkę :)


blazlov - Pon 31 Sie, 2020

Mając jeszcze w pamięci setną rocznicę Bitwy Warszawskiej,
oraz miłe spotkanie z kolegami rekonstruktorami na cmentarzu w Ossowie,
nie wrzucając nic od jakiegoś czasu, prezentuję kilka fotografii ‘w temacie’ z mojej kolekcji.


1 :: Brak opisu.


2 :: Przemyśl 1919



3 :: Brak opisu.


4 :: 1921


5 :: Lendwarów k. Wilna 8/XI.1919


6 :: Warszawa


7 :: Oddział telefoniczny na pozycji. Bełz 8/III.1919


8 :: Pamiątka z frontu zachodniego. I Baterya na spoczynku. Bełz 26/III.1919


9 :: Na pamiątkę p. Józi Józio Bełz 20/III.1919



10 :: Janek Warczewski Kraków 5/I.1920


11 :: Brak opisu.


12 :: Brak opisu.


13 :: 1 Brygada Piechoty 4/XII.1918


14 :: Brak opisu.


15 :: Wilno 26/II.1920


16 :: Adam Łowczyński Ojciec Ewy po lewej stronie z kolegą – okolice Lwowa.


17 :: Brak opisu.

18 :: Brak opisu.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group