To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

Zdjęcia - II RP FOTO - Bandolet

blazlov - Pon 15 Mar, 2021

hehe, nie no Panowie o ciekawych rzeczach piszecie, wiec nie ma żalu :) wszak zdjęcia z okresu powinny być właśnie przyczynkiem do takich rozmów mających na celu pogłębiać wiedze - na temat samych zdjęć jak i całej otoczki jak i tematu przewodniego nad którym się koncentrują :)
Ja jeszcze na pewno powrzucam coś Ciekawego co niejedną dyskusje sprowokuje :)

blazlov - Pią 07 Maj, 2021

I jak się rzekło to i słowa dotrzymać trzeba. Kontynuując niejako temat BS, zmiana górska podczas uroczystości. Jak widać nie tylko BS. Niestety mimo iż odbitka duża, prasowa (usa) to jej jakość pozostawia trochę do życzenia - chodzi mi o papier, ziarno, ostrość itp. Pomijając moje grymasy nad jakością, sama fotografia moim zdaniem bardzo ciekawa, pokazująca rozmach uroczystości z obstawą wojskową. Opis fotografii - 'A gigantic display of Poland's military might in Pilsudski Square Warsaw, during the nations observance of its national holiday' - zapewne są to obchody święta 3 maja, a data 11.05 to data wykonania opisu, który znajduje się na doklejonej karcie.


blazlov - Wto 17 Sie, 2021

Kronikarsko w kwestii tej fotografii.



To może być kurs jak dywagowaliśmy wcześniej, natomiast jest na pewno powiązany z 1 p.a.p.
Trafiłem ostatnio na kilka kopert adresowanych do oficera 1 pułku artylerii polowej legionów na adres Warszawa Cytadela nr 63.

kiler - Pią 20 Sie, 2021

Błażej, wiem że zbierasz głównie Warszawę, ale masz może coś ciekawego w temacie wojsk zmotoryzowanych? Ostatnio coraz mocniej zgłębiam temat i fajnie byłoby zobaczyć coś ciekawego, a pewnie archiwa masz przepastne ;-)
blazlov - Wto 24 Sie, 2021

Archiwa nie są aż tak przepastne jak by się mogło zdawać. Co do wojsk zmotoryzowanych to tak abym miał coś konkretnie nawiązującego do pułków zmotoryzowanych z okresu końca lat 30tych to raczej nie. No chyba że chodzi Ci o wojska samochodowe (z korpusówką naramienną) to coś tam mam, w większości to portrety albo jakieś grupowe, na których ładnie widać korpusówkę i odnoszą się do 1 Dyw Sam. Mam trochę sprzętu jeżdżącego, ale są to głównie ciężarówki i nie wszystko jest sprzętem stricte wojskowym – część ewidentnie cywilna. Napisz co by Cię interesowało dokładniej – jeśli będę coś miał to się podzielę :)
kiler - Śro 25 Sie, 2021

blazlov napisał/a:
coś konkretnie nawiązującego do pułków zmotoryzowanych z okresu końca lat 30tych to raczej nie.


No właśnie ta tematyka. Może coś z defilad pod egidą "Silni, zwarci, gotowi!" z końcówki lat 30-tych w stolicy?

blazlov - Śro 25 Sie, 2021

To jak pisałem wcześniej, niestety nie. Raczej nie skupiam się na zdjęciach na których jest sprzęt bo są po prostu zbyt drogie finalnie. Na kole w Wawie psy tyłkami szczekają w temacie zdjęć jak i samych militariów.
Posiadam 6 portretów 1 Pułku Artylerii Motorowej, które były swego czasu dostępne na allegro.
Tak to zdjęcia 1 Dyw Sam. I jakieś zdjęcia pojedyncze gdzie są motory, ciężarówki, ale jest to np 1 pułk lotniczy, jakieś też fotografie samochodów łączności bodaj z 1938 roku.

Postaram się jakoś w późniejszym czasie wrzucić tutaj, choć nie spełniają pokładanych nadziei, ale skoro temat motoryzacyjny wywołany do tablicy to wrzucę co mam :)

kiler - Czw 26 Sie, 2021

Dzięki, będę bardzo zobowiązany.

Czasem na zdjęciu, które na pierwszy rzut oka wydaje się nieciekawe, można wyłowić jakąś perełkę.

blazlov - Czw 26 Sie, 2021

1: 1 Pułk Lotniczy











2: Limuzyna Prezydencka z widocznym wsiadającym do niej prezydentem Mościckim. Fotografia wykonana na terenie koszar 36 Pułku Piechoty podczas wizyty prezydenta z okazji święta pułkowego.



3: 49 Pułk Piechoty





4: 12 Pułk Piechoty





5: 21 Pułk Piechoty



6: 1 Dywizjon Samochodowy





7: Wojska Łączności. Zdjęcie wykonane w Warszawie, natomiast nie mam pewności, że jest to 1 Pułk Łączności.







8: 3 Pułk Pancerny - wiem że to nie samochody, ale temat 'motoryzacyjny' jak najbardziej



9: 1 Pułk Czołgów



10: fotografie o nieokreślonych jednostkach




























kiler - Wto 31 Sie, 2021

Piękne fotki, zwłaszcza te z działu "nieokreślone jednostki".

Ten oficerek w drelichu przy motocyklu wygląda jak definicja "pistoleta".
Bardzo fajna ta z żołnierzami na cywilnej ciężarówce - ciekawe jaka może być historia tego zdjęcia. Jeden nawet ma pokrowiec na aparat, który był już na zdjęciach w tym wątku.

Niestety ta z 6 żołnierzami w kabriolecie to wojsko powojenne biorąc pod uwagę świeże nadania Krzyża Walecznych u takich młodziaków i fryzurę oraz koalicyjkę sierżanta z przodu ;-)

Wielkie dzięki i prośba o więcej jak coś jeszcze do Ciebie trafi z tej tematyki.

Anonymous - Czw 16 Wrz, 2021

Też mi się wydaje, że to zdjęcie:
http://iirpfoto.pl/cytadela/pojazdy/pojazdy-17.jpg

... to powojenna fota lub wojennna, ale już bliżej 1945.

blazlov - Sob 25 Wrz, 2021

Pytanie ewidentnie do Artura, ale nie tylko :)
Trafiła mi się fotografia datowana marzec 1919 rok. To co zwróciło moją uwagę to 'rozeta' oficerska na maciejówce. Rozeta napisałem w cudzysłowie ponieważ nie wygląda to na typową rozetę, a raczej okrągłą przypinkę z numerem w środku. Zastanawia mnie co to jest - skąd może być zapożyczone - czy jest to zupełny przypadek i zbieg okoliczności w świecie cyfrowym.
Co o tym sądzicie?







ArturS - Nie 26 Wrz, 2021

Bardzo ciekawe! I unikalne! Wygląda to na kokardę wykonaną nie ze sztancy, lecz metodą improwizowaną, z numerem pułku. Spełnienie rozkazu ogólnego dot umundurowania oficerskiego jest a i fantazja też jest. W końcu z tych właśnie przyczyn w okresie 1919-20 pojawiały się rozkazy o zakazie umieszczania na nakryciach głowy wszelkich numerów, napisów, znaczków( zwyczaje obce). Gdyby nikt w oddziałach tego nie próbowął tego praktykowac to i nie byo by takich rozkazów zabraniających ze strony MSWojsk;-)
Tu mamy właśnie taki przykład z tą "3". Super fota.

blazlov - Pon 27 Wrz, 2021

No proszę! O tym nie pomyślałem - w sensie w odniesieniu do rozkazów zakazujących. Z tą informacją skleja się to w całość. Mądrego to zawsze miło posłuchać :)
Miałem podejrzenie, ze to zapożyczone z armii zaborczej, tak jak miało to miejsce w przypadku tych trupich główek z granatami zamiast piszczeli. Faktycznie to może być też samoróba. W każdym razie najważniejsze że nie są to moje zwidy :)
Wychodziło by zatem na to, że ów oficer służył w 3 Pułku - domniemuję, że piechoty.
Wrzucam całą fotografię, niestety nic nie wiem ponad to co widać, plus ta data. Rewers czysty.


ArturS - Pon 27 Wrz, 2021

3pp Leg został odtworzony właśnie wiosną 1919. Jeśli to marzec 1919 to być może z Zegrza z okresu formowania i szkolenia. Jak w większości fotografii oddziałów z 1919 - po raz kolejny zwraca uwagę swoisty, skromny lecz mimo to porządny i bardzo spójny obraz wojska z tamtego okresu.
ArturS - Śro 20 Paź, 2021

Hm ! … A popatrzcie na chłodnicę tego ckm. Czy ja dobrze widzę, czy jednak muszę zmienić już za słabe okulary?
Czy to efekt zjawiska fizycznego - gorąca woda/ chłodne powietrze czy tam jest malowanie?

blazlov - Wto 26 Paź, 2021

Myślę Artur że to jest jakieś zwyczajne przebarwienie, nie jest to maskowanie.

Przy okazji, w kwestii narciarstwa w WP. 45 Pułk piechoty :)










ArturS - Śro 27 Paź, 2021

Ale ssssuuuper! Zrobione przy schronisku "Murowaniec" w Dol. Gąsienicowej.
Na analiżę szczegółów teraz sobie nie pozwolę, ale widać także polskie wiatrówki narciarskie ( aktulanie rozpoczynamy pracę nad repliką, by w nowym sezonie narciarskim wypróbować i zaprezentować jeśli śnieg pozwoli )

blazlov - Sob 11 Gru, 2021

Dawno nic nie wrzucałem, więc pozwolę sobie dodać coś nowego i ciekawego od siebie i mojej kolekcji :)

Na początek fotografia z internowania Legionów Polskich. Wymieniłem się za całkiem ładną fotografię 40pp z wczesnych lat 30tych na fotografię poniższa + jeszcze jedną 3pp ale jest na tyle powszechna, że niewarta zawracania sobie nią głowy w tym zacnym gronie. Zeskanowałem fotografię z internowania legionów i nie powiem ucieszyłem się mega bo od razu jedna osoba bez większych trudów rozpoznana.






Jakiś czas temu udało mi się również nabyć pewną fotografię, która od razu trafiła do pierwszej 10tki fotografii które cenię najbardziej w swojej kolekcji. Nic tak oka mego nie cieszy jak frontowe kadry. 6ppLeg gdzieś na froncie w 1919 roku. Fotografia po tym samym żołnierzu co miałem przyjemność publikować zdjęcia na nartach z okolic Murowańca.



I na koniec trochę propagandy na temat CAW. Oczywiście w CAW nie znajdziemy odpowiedzi na nurtujące Nas pytania odnośnie umundurowania czy też wyposażenia WP. W tym temacie co wie chyba każdy z Was, niezastąpione są rozkazy publikowane w Dziennikach Personalnych. W kwestii mundurowej nie ma tu wątpliwości, należy jednak nadmienić iż w ów dziennikach znajdują się błędy. Błędy odnoszące się do danych oficerów i przebiegu ich służby. Czasem w kolejnych numerach pojawiają się sprostowani czasem nie. Jednak nie ulega wątpliwości, że jeśli chcemy poznać historię danego żołnierza znanego z imienia i nazwiska to CAW jest tym miejscem gdzie należy szukać. Poniżej screeny z excela będące przyczynkiem do opisania dziejów oficera Józefa Perzyńskiego - opracowane właśnie na podstawie dokumentów znajdujących się w CAW. Jest to przyczynek do niesamowitej historii dziejów Polski po przez pryzmat jednego z oficerów wojska polskiego. Teraz tylko rozwinąć z każdych podpunktów...tylko :) stan wyjściowy do poszukiwań - kilka fotografii oraz imię i nazwisko.





blazlov - Pon 13 Gru, 2021

Oj mości Panowie nie nadążam z odpisywaniem, taką popularnością cieszy się ten wątek :D

Niezrażając się, dziś kolejne zdjęcie. Jedno z ostatnich. Mimo iż na zdjęciu gołym okiem średnio widać szczegóły i dopiero po powiększeniu odkrywa swoją moc, to uważam to za jeden z lepszych strzałów ostatnich mcy. Niestety na rewersie brak informacji na temat jednostki oraz daty i miejsca wykonania.










Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group