To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

Intendentura - Nakrycia głowy do identyfikacji

Anonymous - Śro 28 Sty, 2015
Temat postu: Nakrycia głowy do identyfikacji
Wrzucam dzisiejszy ciekawy nabytek. Zaintrygowało mnie "to coś" na głowie wojskowych. Przypomina trochę uszankę rodem ze wschodu.

Wie ktoś co to za nakrycia głowy? :)

lucjusz8 - Śro 28 Sty, 2015

Może to korpus sanitarny a nakrycia głowy to rodzaj czepków/furażerek?
Pojedyncze, zapadnięte/puste ładownice raczej nie wskazują na jednostki liniowe.

ArturS - Śro 28 Sty, 2015

Po raz pierwszy z podobnymi nakryciami głowy się spotykam.
Trzeba jeszcze raz przeglądnąc naleznosci intendenckie ( zbrojownia/CBW) na czas pokoju z przełomu lat 20/30 ze specjalnym materiałem umundurowania, bo pozycji jest tam mnóstwo a czesto nie wnikamy co one oznaczają, lub może być to eksperymentalne nakrycie głowy.

Co do ładownic - najczesciej w wojsku w czasie pokoju były prawie puste. Pełna dotacja amunicji pobierana była poza mobilizacją b.sporadycznie. Najczęsciej jesli zarządzono- 5 sztuk.

ladownice pojedyncze noszono w większosci słuzb, artylerii, taborach... widać szablę rosyjska u jednego z szeregowych, ale w taborach i artylerii noszono buty wysokie, tu zas mamy owijacze co z kolei zdazało się w np plutonach artylerii piechoty. Fotografia pochodzi z z końca lat 20 tych. Czasów jednoczesnie chudych budzetowo dla wojska a z drugiej strony był to czas prowadzenia poszukiwań i eksperymentowania w zakresie wyposzażenia, umundurowania.

Dzięki Michał za podzielenie się.

ArturS - Śro 28 Sty, 2015

W spisie z 1932 znalazłem np dwie pozycje, które nie wiem jak wygladały:
- czapka szoferska( raczej odpada wg opisu czapki)
- czapka chirurga.

jest jeszcze czapka więzienna, ale ta odpada, nie ten kontekst zdjęcia.

Niczego więcej w spisach nie znalazłem co mogło by pasować do widocznych tu czapeczek.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group