To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

Historia - Orkiestra SPP w Ostrowii Mazowieckiej

Pathe - Czw 20 Wrz, 2012
Temat postu: Orkiestra SPP w Ostrowii Mazowieckiej
Zwracam się do znawców historii piechoty. Otóż...
Mam na liście 7 DAKu następującego oficera:

Kazimierz Zakrzewski, urodzony 4 marca 1894 r. W roku 1927 na stanowisku kapelmistrza nieetatowej orkiestry 7 Dywizjonu Artylerii Konnej w Poznaniu w stopniu starszego wachmistrza. W 1928 r. awansowany na podporucznika w korpusie oficerów kapelmistrzów. W sierpniu 1929 r. przeniesiony z 7 D.A.K. do Szkoły Podchorążych Piechoty w Ostrowi - Mazowieckiej, gdzie pełni funkcje kapelmistrza orkiestry szkoły. Po objęciu orkiestry zastał tam jednego podoficera i 18 elewów. Dzięki pracy kapelmistrza Zakrzewskiego, orkiestra szkolna bardzo się rozbudowała i reprezentowała wysoki poziom. Następnie awansowany na porucznika kapelmistrza ze starszeństwem dnia 1 stycznia 1932 r. Funkcje kapelmistrza w S.P.P. pełni do wybuchu wojny we wrześniu 1939 r.

Czy ktoś potrafi uzupełnić dalsze losy por.kmpl Kazimierza Zakrzewskiego? Co się stało z orkiestrą SPP? Jakieś zdjęcia?

ArturS - Pią 21 Wrz, 2012

Wiadomo mi, ze podchorazowie młodszego rocznika pomaszerowali do Modlina i stanowili rezerwę obsady odcinka "Zakroczym" - informacje jakie na ten temat czytałem są niezmiernie skape. Na tej podstawie jedynie mozna przypuszczac, ze orkiestra wraz z pododziałami gospodarczmi Szkoły mogła towarzyszyc podchorazym.
Nietety nie napotkalem dotad zadnych bardziej szczegołowych informacji.

Anonymous - Pią 21 Wrz, 2012

Szkoła Podchorążych Piechoty w Komorowie mobilizowała 114 i 116 pp dla 41 DP rez.
(116 pp bez II bat - dla zambrowskiego 71 pp, III bat - dla łomżyńskiego 33 pp)

- d-cą został gen. Wacław Piekarski - szef Dep. Piechoty M.S.Wojsk.
- d-cą piechoty dywizyjnej - płk Marian Raganowicz - ostatni komendant S.P.P. Komorowo
- d-cą artylerii dywizyjnej - płk Adam Sawczyński - ostatni komendant S.P.Art Toruń
- d-cą 114 pp rez - ppłk Zygmunt Fila, ostatni dyrektor nauk S.P.P. Komorowo
- d-cą 116 pp rez - ppłk Mieczysław Chamerski - wieloletni oficer suwalskiego 41 pp (1919-1932),
następnie z-ca d-cy Batalionu Morskiego w Wejherowie i ost. przedwojenny z-ca d-cy lubelskiej 8 DPLeg

Najtragiczniejsze zdarzenia to:
- 6/7 IX - nocna bratobójcza walka w rejonie Różana z 33 DP rez.
- 10 IX - rozbicie w marszu pod Stoczkiem Węgrowskim przez atak DPanc. Kempf
- 26 IX - niemieckie okrążenie pod Aleksandrowem (zginęło całe d-two 114 pp)

najprawdopodobniej por. kplm. Kazimierz Zakrzewski był w 116 pp i został pojmany przez wojska sowieckie - jego nazwisko jest na tzw. Ukrainskiej Liście Katyńskiej

http://www.katedrapolowa....&id=17828&num=6

Być może był w 1 bat 116 pp u mjr Emila Cimury (wieloletni oficer lwowskiego 40 pp, potem w S.P.P., ciężko ranny w 1939 nad Narwią; przeżył wojnę, był w LWP)
- Będąc w Szkole Podchorążych w Komorowie dziwiliśmy się że nasz przełożony, niezapomniany mjr Emil Cimura, kiedy w marszu śpiewaliśmy pieśń z epoki napoleońskiej, przy słowach: „A wtem Napoleon na Polaków skinął” ostrym głosem „dość”! przerywał nasz śpiew. Dalsze słowa tej pieśni to: „Skoczył Kozietulski w czwórki jazdę zwinął”. Zorientowaliśmy się, że nasz dowódca „napoleonidą” nie był.

Pathe - Nie 23 Wrz, 2012

Dzięki Sarna, bardzo mi pomogłeś w uzupełnieniu biogramu.
Anonymous - Śro 14 Lis, 2012

Podepnę się z zapytaniem. Szukam wiadomości o pewnym podchorążym, który w 1938/39 roku był w 2 kompanii I batalionu SPP (II rok nauki). Niestety nie posiadam żadnego rocznika, ani nie mam dostępu do danych CAW-u. Czy możecie polecić mi jakieś źródła ? Ew. wspomóc danymi. Podchorąży Tadeusz Białonowski.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group