start | dodaj do ulubionych | ustaw jako startową | kontakt

 

 

 

MANEWRY WIOSENNE 2011

 

Toruń 26-27 marca 2011

fot. Piotr Klepacki, Artur Szczepaniak

W dniach 26-27 marca 2011 w Toruniu członkowie SH Cytadela wzięli udział w corocznych "Manewrach wiosennych". Ćwiczenia były przeprowadzone wspólnie z kolegami z toruńskiej GRH 63 Pułku Piechoty oraz GRH "Smok".

Uczestnicy zajęć sobotnich spędzali czas zgodnie z przedwojennym wojskowym dziennym planem zajęć. W otoczeniu budynków zabytkowych koszar przy Placu Św. Katarzyny , gdzie do września 1939 stacjonował 63 toruński pułk piechoty. Doskonalili się w ćwiczeniach musztry zwartej, sprawianiu szyków musztry luźnej oraz w służbie wartowniczej - zgodnie z historycznymi regulaminami. Niemałą atrakcją było zakwaterowanie w salach żołnierskich dzięki wojskowemu urządzeniu i wyposażeniu pomieszczeń prawdziwych koszar. Ważnym sprzętem był między innymi drewniany stojak przeznaczony do przechowywania broni - ze specjalnym miejscem przewidzianym dla rkm.

Niedziela poświęcona była na ćwicznia polowe na poligonie Toruń-Podgórz. Program zajęć oparto o wybór ćwiczeń z podręcznika autorstwa ppłk dypl. M. Pęczkowskiego i J. Rzepeckiego, wyd. przez GKW w Warszawie w 1938 r.:
Rozdz. I Wykorzystanie terenu w ruchu (ćwicz. 1),
Drużyna jako szpica w marszu ubezpieczonym (ćwicz. 38),

Rozdz. II Wykorzystanie terenu w obronie i użycie łopatki (ćwicz. 4),
Drużyna jako placówka (ćwicz. 44),

Rozdz. IV Zachowanie się drużyny wobec ognia artylerii (ćwicz. 57)
Przebywanie ognia artyleryjskiego (ćwicz. 10) przeprowadzono z użyciem 24 eksplozji ładunków pirotechnicznych imitujących wybuchy granatów artyleryjskich.

Rozdz. V Współdziałanie drużyny piechoty z czołgami (ćwicz. 68) przeprowadzono dzięki zaangażowaniu członków GRH "SMOK": użyto dwóch w pełni sprawnych kopii czołgów RENAULT FT oraz samochodu pancernego wz 34.

Jak dotąd była to bodaj pierwsza w kraju próba przeprowadzenia współdziałania piechoty z bronią pancerną przy pełnym poszanowaniu zasad sztuki wojennej, której uczono i którą ćwiczono w Wojsku Polskim w latach 30-tych XX w.

Życzliwość i zaangażowanie gospodarzy, przestrzenie poligonu Podgórz pozwalające na nieskrępowaną swobodę działania na dystansach rzeczywistych, niezmiernie wyjątkowe budynki zabytkowych toruńskich koszar trudno zapomnieć. Trudno też nie myśleć o kolejnej okazji do spotkania w celu realizacji wspólnych pasji, w tych jakże wyjątkowych, unikalnych miejscach.

Powrót

 

© SH "Cytadela" Kopiowanie materiałów bez zgody zabronione.