C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Płachta namiotowa - zdjęcia
Autor Wiadomość
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Nie 19 Wrz, 2021   Płachta namiotowa - zdjęcia

Natrafiłem na takie zdjęcie z kapitulacji wojsk gen. Kleeberga. Czy kanonier na przodku ma na sobie standardową płachtę namiotową? Trochę podejrzane dla mnie są te grube sznury z przodu. Mnie trudno poznać, ale jak ktoś może ma opatrzone to potwierdzi lub zaprzeczy.
 
 
lucjusz8


Dołączył: 31 Lip 2005
Posty: 1142
Skąd: Sanok
Wysłany: Sob 02 Paź, 2021   

Wg mnie na zdjęciu widać płachtę namiotowa wz. 31. Sznurów żadnych tam nie widzę a jedynie fałdę materiału płachty. Natomiast na wysokości szyi widać moim zdaniem zarys wysoko postawionego kołnierza płaszcza.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Wto 05 Paź, 2021   

Dzięki za odpowiedź, jak teraz patrzę na to zdjęcie to faktycznie chyba raczej to jest fałda materiału, bo na końcu"rozpływa się" a przy mocniejszym zbliżeniu widać całkiem dobrze postawiony kołnierz.

Tak czy siak nie ma chyba za dużo zdjęć tych płacht w użyciu, zwłaszcza z okresu walk we wrześniu (i październiku ;-) ) 1939.

Ciekawe jeszcze co oznacza ta literka H.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Wto 05 Paź, 2021   

W czasie walk we wrześniu 1939 opady deszczu były przelotne i lokalne, pojawiały się w drugiej dekadzie września. Charakter walk odwrotowych z kolei nie sprzyjał i nie pozwalał na biwakowanie w namiotach. W piechocie ponadto płachty stanowiły wewnętrzy pakunek tornistra. To element niewidoczny dla oka. Dlatego z tych przyczyn razem ciężko je zobaczyć w użyciu zwłaszcza wziąwszy pod uwagę ogólnie znany fakt iż polskich zdjęć z walk w 1939 generalnie jest bardzo mało ( kradzież, konfiskata Polakom aparatów fotograficznych przez Niemców i świadome niszczenie przez Niemców zdobytych polskich negatywów).

Jeśli natomiast wrócisz do przytaczanego już parokrotnie przy innych okazjach Wankiewicza to na pewno przypomnisz sobie scenę z używaniem płacht namiotowych we wrześniu 1939 przez żołnierzy 19pp pod Płockiem.

I jeszcze spod Węgierskiej Górki z 01.09 podczas pierwszego nalotu niemieckiego:
" Lotnik- kryj się".... "No, nie do namiotów!!!"
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Śro 06 Paź, 2021   

ArturS napisał/a:
W czasie walk we wrześniu 1939 opady deszczu były przelotne i lokalne, pojawiały się w drugiej dekadzie września.


To zdjęcie akurat idealnie wpasowuje się w ówczesny układ pogodowy - odświeżałem sobie ostatnio "Ostatnią bitwę" Sadzewicza i faktycznie pisze on, że o ile w trakcie samej bitwy trwała złota polska jesień to w dniu kapitulacji (6.10) pogoda się załamała i zaczęło padać - pewnie stąd ta płachta na płaszczu.


ArturS napisał/a:
I jeszcze spod Węgierskiej Górki z 01.09 podczas pierwszego nalotu niemieckiego:
" Lotnik- kryj się".... "No, nie do namiotów!!!"


A tego akurat nie znam - z jakiej to książki?
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Śro 06 Paź, 2021   

Nie pamiętam tytyłu, roku i wydawnictwa. Ksiązka jest zapakowana w pudło i wyniesiona wraz z przeczytanym dawno nadmiarem :-)
Autorem książki o obronie Węgierskiej Górski i schronach z której to pochodzi zapamiętana scena jest Semik - bodaj wnuk kpt Semika d-cy 151 kompanii fortecznej KOP.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Pią 08 Paź, 2021   

ArturS napisał/a:
Autorem książki o obronie Węgierskiej Górski i schronach z której to pochodzi zapamiętana scena jest Semik - bodaj wnuk kpt Semika d-cy 151 kompanii fortecznej KOP.


O proszę, a jesteś w stanie sprawdzić dokładny tytuł? My (tzn. GRH Siedemnasty) mieliśmy przyjemność spotkać p. Romana Stobieckiego - wnuka kpt. Semika - w 2018 roku po inscenizacji w Węgierskiej Górce i zamieniliśmy z nim kilka słów, ale z tego co piszesz chyba nie chodzi o tę samą osobę.

https://siedemnasty.org/admin/wg18/6.jpg


Najbardziej znaną mi książką o walkach w WG jest publikacja "Obrońcy Węgierskiej Górki" p. Suchanka (chyba już ś.p. bo zawsze pojawiał się na inscenizacjach przy "Wędrowcu", ale od paru lat już go tam nie widziałem). Chętnie jednak przeczytałbym również tę książkę o której piszesz.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pią 08 Paź, 2021   

Jak przyjdzie czas "przenoszenia i rozpudłowywania" wyniesionych pudeł to wtedy tak. Obecnie nie jestem tego w stanie zrobić. To byłby znów armagedon. A jak napisałem- nie pamiętam dokładnie brzmienia tytułu , ok 10 lat temu to miałem w czytaniu.
Obok opracowania były tam zebrane wspomnienia żołnierzy 151 kompanii fortecznej KOP i akcja " no, nie do namiotów!" była w jednym z nich.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Sob 09 Paź, 2021   

ArturS napisał/a:
Jak przyjdzie czas "przenoszenia i rozpudłowywania" wyniesionych pudeł to wtedy tak.


Mam tylko nadzieję, że nie za następne 10 lat :D
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Sob 09 Paź, 2021   

W 2004 roku podczas marszu pod Mławą kolega znalazł odłamki od niemieckiej 88mm w pobliżu reduty "Piekiełko" i położył w strzelnicy schronu. W 2014 roku maszerowaliśmy tam ponownie i na biwak stanęliśmy przy tym samym schronie. Odłamki od 88mm w strzelnicy schronu przeleżały równo 10 lat tak, jak je Piotrek położył :-) . W tym momencie wydało mi się, ze 10 lat co całkiem niewiele. Jakby wczoraj ;-)

A tym czasem wrcamy do tematu. Foto z płachtami w użyciu. Na ćwiczeniach czasu pokoju:



Po architekturze koszar widać, ze to gdzieś w jednostce na chyba Pomorzu lub w Wielkopolsce. Może ktoś rozpoznaje budynki?
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Nie 10 Paź, 2021   

Zdjęcie, które wstawiłeś było już kiedyś pokazane w wątku o płachtach namiotowych na forum Odkrywcy. Co ciekawe więcej takich zdjęć tam się nie pojawiło. W zasadzie oprócz tego i tego z woźnicą haubicy spod Kocka nie znam innych zdjęć z płachtą w użyciu jako ponczo. O ile brak takich zdjęć z czasu wojny dobrze tłumaczy Twój wcześniejszy post, to ich brak z czasu pokoju jest zastanawiający.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Nie 10 Paź, 2021   

Jak często i jak bardzo chętnie robisz zdjęcia w deszczową pogodę?
Szczególnie mając świadomość iz masz jedynie 24 klatki celuloidowego filmu. Lub szklane klisze.

To własnie jedna z zasadniczych przyczyn. I wtedy i dziś ( mimo aparatów innej generacji).
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Nie 10 Paź, 2021   

Też znane i było w w wielu miejscach:



Ale do tej pory nie spotkałem się by ktoś zauważył na tym zdjęciu bardzo rzadki w WP lat 30 obraz, gdzie płachty namiotowe są noszone na zwoju płaszcza a nie w plecaku/ tornistrze ( zgodnie z normą).
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pią 10 Gru, 2021   

Zupełnie zapomniałem, że mam jeszcze to:



Zdjęcie z września 1939 roku wykonane już w niewoli. Widać żołnierzy w płachtach. Nie podpisane, ale uprząż "w dugi" jednoznacznie wskazuje gdzie podwoda i koń były mobilizowane. To albo 20 DP z Baranowicz albo z 30 DP Poleska.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group