C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Sprzęt zbiorowego żywienia
Autor Wiadomość
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Czw 19 Mar, 2020   Sprzęt zbiorowego żywienia

W trakcie lektury Cereniewicza ta fotka rzuciła mi się w oczy.

Czy ktoś jest w stanie zidentyfikować te kotły, które stoją za majorem Roczniakiem? Wydaje się, że to wkłady do kuchni polowej, ale niestety tomiku WLU ze sprzętem taborowym jeszcze nie udało mi się nabyć, więc 100% pewności nie mam.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Czw 19 Mar, 2020   

kiler napisał/a:
Wydaje się, że to wkłady do kuchni polowej


Tak, to kotły z kuchni polowej. Były wyjmowane dla ułatwienia ich czyszczenia oraz mycia.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Czw 19 Mar, 2020   

Nim kocioł zostanie napełniony...



Obieranie ziemniaków na manewrach 1 psk sierpień 1933, Wola Paciorkowa k. Zwolenia.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Czw 19 Mar, 2020   

Hehe, nie mam jej teraz pod ręką, ale w "O kawalerii polskiej XX w." ś.p. L. Kukawskiego była śliczna fotka ułanów w płaszczach i hełmach wz. 15 skrobiących ziemniaki pod płotem. Jak ktoś ma tę książkę to niech wrzuci ;-)
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Czw 19 Mar, 2020   

... i pichcenie...


... mmmmm ale pachnie... :-)



widać też chochle i widelec do mięsa
Kuchnia polowa jednej z kompanii 20pp podczas manewrów letnich w sierpniu 1930
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Czw 19 Mar, 2020   

ugotowało się ...wydawanie... kotły wyglądają na wyjęte
widać dwa rodzaje widelców - długi i krótki



Wydawanie z kotła wyjętego.
Uśmiech chorążego na drugim planie.....


"wydawka" w 20 pp podczas manewrów 08.1930. Kotły wyjete, jeden popapciany kaszą ;-)

 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Czw 19 Mar, 2020   

... pałaszowanie...

 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Czw 19 Mar, 2020   

... przy muzyce...



,..jeszcze piwka łyk....


No, "obiad skończony, dzień zaliczony" :-)


I jeszcze tylko do "braci mniejszych" ( niekoniecznie mniejszych) zajrzeć trzeba:


Smacznego ! ;-)
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Czw 19 Mar, 2020   

Świetna kolekcja Artur! Widzę, że temat już miałeś ogarnięty i od jakiegoś czasu czekał tylko na poruszenie. :D
 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 19 Mar, 2020   

Wrzucałem ostatnio na swoją stronkę (tutaj też udostępniałem link) do takich o to zdjęć


Przy kuchni pol.: ogn. Hargesheimer Kasper i Karol – S.P.R.A. 3


Przy (nierozpoznane) kpt. Rajewski , por. Michalczyk i Czerny

Do tego mam jeszcze takie fotografie, niestety nie do rozpoznania w kwestii jednostki. Mają tak czy siak klimat, wszystkie trzy z tego samego zrodla.







Widze, że jest tu kilka ciekawych wątków z ciekawymi fotami. Przyznam, że tego wcześniej nie zrobiłem, ale chyba pora zwiedzić wszystkie zakamarki tego forum :)
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Nie 22 Mar, 2020   

Kuchnia w koszarach 1 pszwol w Warszawie, rok 1931.

Obok samej kuchni, która była paleniskiem z kotłami kucharze raczej nieprzypadkowo demonstrują trzy rodzaje chochli:

 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Nie 22 Mar, 2020   

Kuchnia polowa i wydawanie obiadu w Szwadronie Przybocznym Prezydenta RP podczas manewrów letnich 1925 roku. Lasomin n. Świdrem.

Warto też spojrzeć na wyposażenie indywidualne czyli kociołki. Obok powszechnie znanych aluminiowych kociołków wz 22 widzimy kociołki stalowe ocynowane, z uszami zgrzewanymi na stałe ( jak przy zwykłych garnkach). Typ tego kociołka oznaczony "wzorem z cyfrą" nie jest mi znany, nikt o tym chyba dotąd nie pisał ani nie mówił, ale kociołek ten jest polski i bywa obserwowoany na całkiem licznych fotkach z lat 20/30. Oryginalny egzemplarz znam z "wykopalisk" w miejscu gdzie były kasowane stare przedmioty wypsoazenia wycofane z uzytky bieżącego 3 Baonu Panc w Warszawie. O kociołkach tych rozmawialiśmy w mniejszym gronie podczas ostatnich "Zwiadów pieszych..."

 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Czw 26 Mar, 2020   

Wprawdzie pora taka (9:30) że jesteśmy po śniadaniu, niemniej do kotła zajrzeć można ;-)
Rok 1933.

 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pią 27 Mar, 2020   

Godzina 16.29. Czas o przyziemnych sprawach pomyśleć :-)
Nawet na burcie kuchni coś do poczytania się znajdzie... w 5 Pułku Strzelców Podhalańskich, 1930.

 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Czw 02 Kwi, 2020   

Obok samego sprzętu najbardziej w tych zdjęciach podoba mi się ludzkie staranie i praca żołnierzy służących przy kuchniach polowych tak świetnie pokazane.
Tu dla odmiany łowienie ryb w stawie we wsi Moskwa :-) by szwadron coś smacznego dostał "z kotła". sierpień 1930, manewry letnie w 1 pszwol.

 
 
Pathe 


Dołączył: 12 Lut 2008
Posty: 142
Skąd: GRH BMAP
Wysłany: Śro 20 Maj, 2020   

ArturS napisał/a:
Kuchnia polowa i wydawanie obiadu w Szwadronie Przybocznym Prezydenta RP podczas manewrów letnich 1925 roku. Lasomin n. Świdrem.

Warto też spojrzeć na wyposażenie indywidualne czyli kociołki. Obok powszechnie znanych aluminiowych kociołków wz 22 widzimy kociołki stalowe ocynowane, z uszami zgrzewanymi na stałe ( jak przy zwykłych garnkach). Typ tego kociołka oznaczony "wzorem z cyfrą" nie jest mi znany, nikt o tym chyba dotąd nie pisał ani nie mówił, ale kociołek ten jest polski i bywa obserwowoany na całkiem licznych fotkach z lat 20/30. Oryginalny egzemplarz znam z "wykopalisk" w miejscu gdzie były kasowane stare przedmioty wypsoazenia wycofane z uzytky bieżącego 3 Baonu Panc w Warszawie. O kociołkach tych rozmawialiśmy w mniejszym gronie podczas ostatnich "Zwiadów pieszych..."

[url=https://images90.fotosik.pl/336/87080ce8c5a36852.jpg]Obrazek[/URL]


Według dokumentów z prób z menażkami nowego wzoru, kociołki są omawiane jako niehigieniczne, a ich głównym przeciwnikiem był Dep San.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Śro 20 Maj, 2020   

Czy w jakiś konkretny sposób to uzasadniano w tych dokumentach? Podawano powód?

Przypomniałem sobie, ze jeśli idzie o menażki ( nie kociołki) wz 23 to były one cynkowane ( Zn). Ta powłoka galwaniczna była uznawana za niezdrową i menażki wz 31 były już cynowane (Sn).
Ostatnio zmieniony przez ArturS Czw 21 Maj, 2020, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Śro 20 Maj, 2020   

Arturze, zwykle polskie menażki określa się jako 23/31, choć w WT jest nawet zapisane M 43/31 (WT datowane są na 5 listopada 1931):

http://www.weu1918-1939.pl/menazka-wz-2331/

Intryguje mnie dlaczego użyłeś nazwy wz.32?
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Czw 21 Maj, 2020   

Dziękuję, jak najbardziej menażka wz. 31 ( już poprawiłem mój błąd powyżej, który wyniknął z... "prędkości w pisaniu" ;-) ).

Oznaczenie "wz 23/31" jest oznaczeniem nieprawidłowym, o charakterze bardzo niepraktycznym, i wprowadzającym w błąd ( bo sugerującym, ze nie ma żadnej różnicy) . wiedzieć trzeba, ze określenie takie powstało stosunkowo niedawno , jako wykreowane sztucznie w jednej z książek o umundurowaniu i wyposażeniu WP.
Jest ono efektem nieporozumienia jakie wynika z ewidentnego braku rzeczywistego poznania i zbadania różnic obu typów menażek polskich przed wydaniem publikacji i stąd takie niefortunne kreślenie jak " 23/31", którego używać po prostu nie należy.


Menażka wz. 23 cechuje się wspomnianą galwaniczną powłoką cynkową ( Zn ciemniejszy, mat) , bardzo długim pałąkiem, odmiennym sposobem mocowania pałąka do korpusu menażki, i odemiennym detalem zamknięcia.
Menażka z opisanymi cechami z sygnmaturami IKO I 1927 nie jest nie może być menażką " wz 23/31". Jest menażką wz 23.


Menażka wz 31 cechuje się powłoką cynową (Sn jasny, połysk), skróconym pałąkiem, uproszczonym sposobem mocowania pałąka do korpusu menażki, i wspomnianym detalem zamknięcia menażki.
Menażka z opisanymi cechami i sygnaturą SILESIA 39 nie jest menażką"wz 23/31". Jest menażką wz 31.

Nie mam pod ręką zdjęć, bo kolekcjonerem nie jestem,
ale jeśli takowe menażki czy ich zdjęcia posiadacie to łatwo będzie opisane różnice zobaczyć i świadome przekonać się o nich, bo należą one do powtarzalnych cech typowych dla obu wzorów menażek polskich.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Czw 21 Maj, 2020   

Ufff, to w sumie dobrze, bo myślałem, że znowu czegoś oczywistego nie wiedziałem ;-)

Jeśli chodzi o menażkę to dla mnie opis 23/31 sugerował, że był model podstawowy wz.23, który potem ulepszono w 1931 rok, coś jak z armatami wz. 1878/09/31, choć faktycznie nie zadawałem sobie nigdy pytania czy to formalne określenie wojskowe. Inna sprawa, że nigdy nie widziałem tego modelu wcześniejszego menażki, który opisujesz. Jeśli ktoś miałby jakieś zdjęcia i wstawił to będę zobowiązany.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group