C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zastępcza kabura do P-08 ? w WP
Autor Wiadomość
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Pon 22 Cze, 2020   

Tymczasem Paweł Sajewski wrzucił taką oto fotkę, bardzo smakowita - mimo, że galon na rękawie wygląda na retusz. Niestety nie ma żadnego opisu.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Wto 23 Cze, 2020   

Śliczna!

Ktoś rozpoznaje kaburę? Wygląda trochę jak P-38 co jest oczywiście niemożliwe.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Wto 23 Cze, 2020   

Też się nad tą kaburą zatrzymałem. I nad podpinką hełmu - co o tym sądzicie?. I nad bardzo "rozstrzelonym" , przez to nietypowym sposobem naszycia stopnia kaprala. I ten pas idący przez prawe ramię na lewy bok - jego jakby większa szerokość i kształt klamerki niż przy paskach chlebaków.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Wto 23 Cze, 2020   

Hmmm, czyli sporo znaków zapytania.

To "rozstrzelenie" belek można tłumaczyć mobilizacyjnym naszywaniem - nie każdy miał tyle szczęścia co Wankiewicz, który znalazł białogłowę co mu belki i makaron ładnie naszyła.

Tak sobie jeszcze myślę - może to statysta z "Kampfgeschwader Lützow"? Rok produkcji 1941, więc ten P-38 by nawet pasował. To by tłumaczyło też wytknięte przez Artura nieścisłości. Z tego co kojarzę Polaków w tym filmie grali Słowacy.

Tej kabury P-38 jestem prawie pewien.
 
 
Jeager
[Usunięty]

Wysłany: Wto 23 Cze, 2020   

właśnie też pomyślałem sobie o słowackiej szarży na czołgi
 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 24 Cze, 2020   

Ta fotografia była ostatnio do kupienia na allegro, sprzedawana była z dwiema innymi fotografiami - być może są elementem serii być może zupełnie nie. Niemniej pozostałe fotografie równie ciekawe.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Śro 24 Cze, 2020   

Na prawym dolnym zdjęciu widać tego samego podchorążego w kurtce wz.19. Czyli wygląda na to, że jednak podchorąży jest prawdziwy. :D

W takim razie to nie jest kabura do P-38. Raczej na pewno jest na pistolet o wąskiej lufie, więc wszystko wskazuje na P-08, tylko nie słyszałem, żeby do nich były miękkie kabury.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Śro 24 Cze, 2020   

W "Ilustrowanym słownictwie materiału uzbrojenia cz III" gdzie są zaprezentowane typy kabur używane do pistoletów i rewolwerów w WP nie ma takiej dokładnie kabury.

Przemek, co do tej samej twarzy podchorążego na zdjęciach to na bank masz pewność?
Z kolei prawe górne - już inny rodzaj broni ( obuwie - tylko określone rodzaje broni). Jeśli nie, to wg mnie fotografie nie mają raczej między sobą bezpośredniego związku poza tym, że znalazły się swego czasu w czyjejś kolekcji zdjęć.
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Śro 24 Cze, 2020   

Może to rozstrzelone obszycie stopniem kaprala też wynika z retuszu również? Ewentualnie, może to jest fotka z okresu okupacji? Może temu kapralowi zostało dużo wyposażenia z 1939.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Śro 24 Cze, 2020   

ArturS napisał/a:
Przemek, co do tej samej twarzy podchorążego na zdjęciach to na bank masz pewność?


100% to może nie Artur, ale wydaje się bardzo, bardzo podobny. Poza tym nawet by to się to wszystko składało w całość - na tej dolnej prawej w stopniu starszego strzelca w poprawnie obszytej wz.19 na przepustce z kolegami. Na tej drugiej raczej na ćwiczeniach rezerwy, kiedy był czas na takie polowe fotki, w nowej kazionnej kurtce, gdzie na szybko musiał sobie przyszyć dodatkową belkę po awansie a o taśmie podchorążackiej to mógł sobie pomarzyć, więc wydrapał ją sobie na gotowym zdjęciu. Kabura - może były w WP jakieś lokalne kabury miękkie na Parabellum P08 (tak jak te szelki w 1 pszwol)? Nie pasująca fotka - może koledzy z innej broni spotkani na ćwiczeniach?



bolas napisał/a:
może to jest fotka z okresu okupacji? Może temu kapralowi zostało dużo wyposażenia z 1939.


Chodzi Ci o partyzantkę? Raczej nie w owijaczach, z takich samych powodów z jakich na W-tte były używane saperki. A jeżeli chodzi Ci o "rekonstrukcję" to taka była wtedy karana śmiercią, tak samo jak posiadanie radia - wszystkie elementy umundurowania miały być zdane do władz okupacyjnych.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Śro 24 Cze, 2020   

Ano nie pasująca fotka.

A jeszcze więcej bez lepszego skanu z widocznych i wymienionych tu szczegółów budzących wątpliwości moje oczy już niewiele więcej wypatrzą.

Jeśli idzie o zdjęcia okupacyjne w polskich mundurach wojskowych to takie przypadki bywały już obserwowane i pamiętam przed laty gadaliśmy o nich - nie bez przyczyny Bolek o tym więc wspomina.
W okupowanych Czechach konspiracja była nielegalna i dlatego jej nie było. Ale w Polsce ... mieliśmy jednak "trochę" inne zdanie w tej sprawie ;-) ... młodzi ludzie... "nieśmiertelni"...
Dawniej nieco więcej czytając o AK pamiętam także wzmianki o całych oddziałach "wyglądajacych jak regularne przedwrześniowe wojsko". Tak opisywany był odział "Ponurego" w Górach Świętokrzyskich czy jeden z oddziałów Zgr. AK "Kampinos" przybyły z Puszczy Nalibockiej. Nadmieniano, że robiono to celowo zbierając nie tylko samo uzbrojenie pozostałe po wrześniu 1939.
I jeszcze jeden przyczynek jeśli idzie o "nietypowo umundurowanych i wyposażonych żołnierzy" - Dywersja niemiecka z września 1939. Pewności oczywiście nie ma żadnej ale i o takich fotgrafiach pamiętać warto.

Tak czy inaczej fotka nie pasująca.
 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 24 Cze, 2020   

Jeśli chodzi o kaburę to mi się od razu skojarzyła z taką:



aczkolwiek kluczowy element, czyli zapięcie, na fotografii jest niewidoczne.
Być może nowy nabywca fotografii gdzieś wrzuci większe skany i będzie miał pytania, tak to faktycznie, zbyt małe skany finalnie.
Co do żołnierza w bluzie wz.19 - no dla mnie to nie są te same osoby. Właściwie nie widzę go na żadnym z pozostałych dwóch - co nie znaczy, że go nie ma.
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Śro 24 Cze, 2020   

Idąc tropem partyzanckim. Raczej nie jest to kabura od p35(p)... spód kabury, miejsce gdzie znajduje sie w kaburze wylot lufy, wygląda inaczej. Myślałem, że może to jest od Browninga HP - ale tu również nie widać kluczowych elementów. Może też i być faktycznie dywersant... kto wie, moją uwagę zwracają bardzo znoszone buty... może się mylę, ale jakoś nie pasują mi wizualnie do tej postaci.
 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 24 Cze, 2020   

Faktycznie, przyjrzałem się spodowi, wygląda na inny.
 
 
Jeager
[Usunięty]

Wysłany: Śro 24 Cze, 2020   

https://www.facebook.com/...?type=3&theater
być może tu w czechosłowackim sprzęcie są jakieś podpowiedzi np. pasek od chlebaka?
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Czw 25 Cze, 2020   

Dla mnie ten pasek wygląda podobnie do paska od chlebaka wz.25... widać klamerkę, widać kawałek haka... chyba nawet przeszycia rogu samego chlebaka... to raczej nie jest chyba nic czechosłowackiego/KuK.. tam pasek od chlebaka jest znacznie szerszy od naszych.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Czw 25 Cze, 2020   

ArturS napisał/a:

Dawniej nieco więcej czytając o AK pamiętam także wzmianki o całych oddziałach "wyglądajacych jak regularne przedwrześniowe wojsko". Tak opisywany był odział "Ponurego" w Górach Świętokrzyskich czy jeden z oddziałów Zgr. AK "Kampinos" przybyły z Puszczy Nalibockiej. Nadmieniano, że robiono to celowo zbierając nie tylko samo uzbrojenie pozostałe po wrześniu 1939.


Wiesz Artur, ja też czytałem o takich oddziałach - chyba najbardziej znany to zgrupowanie ppor. Robota od Ponurego (pewnie o niego Ci chodziło), które prawie w całości posiadało hełmy wz.31 (fotka poniżej). Parę zdjęć wrzucał też kiedyś Jarek Antoszewski z partyzantami z Roztocza w hełmach wz.31. Jednak zawsze patrząc na te zdjęcia widać, że to nie jest "wrześniowe" wojsko - zawsze jakiś detal to zdradzi.
Tak jak pisałem wcześniej - mnie najbardziej w tej teorii partyzanckiej nie pasują te owijacze, bardzo niewygodne w szybkiej manewrowej walce, gdzie konieczne są błyskawiczne odskoki, ucieczki i przebijanie się - a to kwintesencja partyzantki. Niech pierwszy kamieniem rzuci ten, któremu nigdy nie poluzował się owijacz, a w partyzantce takie coś groziłoby utratą życia.


bolas napisał/a:
Idąc tropem partyzanckim. Raczej nie jest to kabura od p35(p)... spód kabury, miejsce gdzie znajduje sie w kaburze wylot lufy, wygląda inaczej. Myślałem, że może to jest od Browninga HP - ale tu również nie widać kluczowych elementów. Może też i być faktycznie dywersant... kto wie, moją uwagę zwracają bardzo znoszone buty... może się mylę, ale jakoś nie pasują mi wizualnie do tej postaci.


Tak kabura wygląda jakby była przeznaczona dla pistoletu o bardzo wąskiej lufie (P08, P38, Nambu itp.) stąd moja teoria o jakiejś lokalnej kaburze na P08, które w WP występowały.


bolas napisał/a:
Dla mnie ten pasek wygląda podobnie do paska od chlebaka wz.25... widać klamerkę, widać kawałek haka... chyba nawet przeszycia rogu samego chlebaka... to raczej nie jest chyba nic czechosłowackiego/KuK.. tam pasek od chlebaka jest znacznie szerszy od naszych.


Zgadzam się z Bolasem - czeskie chlebaki mają klamerki z przesuwkami półokrągłymi na końcach.
 
 
lucjusz8


Dołączył: 31 Lip 2005
Posty: 1142
Skąd: Sanok
Wysłany: Pon 29 Cze, 2020   

Kabura wg mnie wcale nie wskazuje na pistolet o wąskiej lufie. Wskazuje na duży, bojowy pistolet o kal. min. 9mm z szerokim suwadłem. Mnie od razu przyszedł na myśl Brownig HP. Są wersje kabury do niego zamykane na trok/zapinkę przyszytą od dołu lub od góry. Na zdjęciu kaprala wstawionym przez Bolka widać po jego powiększeniu trok zamykający kaburę przyszyty od dołu kabury a jego koniec/szpic wygięty i zaczepiony o lornetkę znajdującym się na prawym boku modela.

Tutaj zdjęcie takowej kabury - ja nie mam wątpliwości:
https://nestof.pl/pl/products/rekonstrukcja-niemiecka-1933/oporzadzenie-i-wyposazenie-niemieckie/kabury-i-pokrowce-na-granatniki/kabura-browning-hp-640-b-brazowa-replika-6133.html
https://www.google.com/se...=dfa7c3KxmtIn5M


Co do chlebaka - wg mnie widać pasek od chlebaka wz. 25. Typowa szerokość paska, klamerka oraz stalowe karabińczyki i wzmocnione przeszycie na rogu.

Ogólnie b. ładna sylwetka podchorążego. Również wpadła mi w oko na fb. Widać, że żołnierz małej postury bo hełm i kabura wyglądają na nim na duże w stosunku do reszty proporcji ciała.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Pon 29 Cze, 2020   

Ja Lucjusz jednak będę obstawał przy swoim, a jako argument wrzucę oryginalną kaburę do Browninga HP. Jeśli chodzi o kopię z Nestofa, którą zalinkowałeś, to wydaje mi się że jej wytwórca uważał, że jak tylko przeszyje zapięcie w drugą stronę w kaburze do P-38 to ma już kaburę Browninga HP. Na oryginale widać (przynajmniej dla mnie), że ma on poszerzony koniec, który jest w stanie pomieścić blok suwadła Browninga.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Pon 29 Cze, 2020   

Mam nadzieję, że tutaj lepiej widać o co mi chodzi, chociaż może już za dużo razy oglądam to zdjęcie i "widzę" rzeczy ;-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group