C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Służba wartownicza BS Górskiego na Nocy Muzeów z DGW
Autor Wiadomość
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Nie 01 Cze, 2014   Służba wartownicza BS Górskiego na Nocy Muzeów z DGW

W sobotę 19 maja 2012 r. "Cytadela" na zaproszenie Dowództwa Garnizonu Warszawa wzięłą udział w Nocy Muzeów. Tym razem wystawiliśmy dwa posterunki prezentując ceremoniał zmiany warty. Pierwszy posterunek wystawiony był przy wejściu głównym do DGW. Drugi tzw. posterunek alarmowy na kamiennym tarasie vis-a-vis Hotelu Europejskiego. Zaprezentowaliśmy się w umundurowaniu i wyposażeniu zbliżonym do używanego przez Zmianę Górską Baonu Stołecznego z 1936 r.

Pokazy zmiany warty głównej na posterunku alarmowym w naszym wykonaniu odbywał się zgodnie z przedwojennym ceremoniałem wojskowym. Jedna z takich uroczystych zmian warty została uwieczniona wiosną 1937 r. w filmowej kronice P.A.T., którą można było obejrzeć w Sali tradycji DGW.

Dodatkowo w ramach Nocy Muzeów uczestniczyliśmy w wystawie na Uniwersytecie Warszawskim poświęconej gruzińskim oficerom kontraktowym w wojsku II RP. Wystawiliśmy wartę honorową przy tablicy poświęconej pomordowanym i zaginionym w czasie II wojny światowej profesorom UW oraz św. Grzegorzowi Peradze, który podobnie jak Ojciec Kolbe oddał życie w obozie koncentracyjnym Auschwitz dobrowolnie zgłaszając się na śmierć w komorze gazowej zamiast współwięźnia.

Baon Stołeczny Górski (X 1936- IV 1937) podczas Nocy Muzeów w Warszawie , 17 maja 2014 roku.
- historyczna służba wartownicza przed Grobem Nizenanego Żołnierza w Warszawie oraz na posterunku alarmowym przed gmachem dawnej Komendy Miasta
( dziś Dowództwa Garnizonu Warszawa).Zmiana wartowników na posterunku alarmowym


" Służbę wartowniczą w garnizonie warszawskim pełnił Batalion Stołeczny, w skład którego wchodzili strzelcy pułków podhalańskich i huculskich...
Przed wartownią na tarasie sylwetka wartownika, który zauważywszy zbliżającą się nową wartę alarmuje dzwonkiem wartę starą... rozprowadzający z pierwszą zmianą udaje się na wartownię, gdzie żołnierze pozostawiają część wyposażenia zbędnego w czasie służby na posterunku i gdzie przygotowuje żołnierzy do służby wartowniczej... następuje zmiana wartownika przy Grobie Nieznanego Żołnierza."

Słowa te zarejestrowane na kronice PAT z wiosny 1937 roku znane są każdemu pasjonatowi dawnego ceremoniału wojskowego, a czarno-biały film " Zmiana warty przed Komendą Miasta" na prawie dziesięć minut przenosi nas w przeszłość, do przedwojennej Warszawy gdzie chłonąć możemy tak strojność munduru piechoty górskiej jak i piękno przebiegu zmiany warty głównej oraz śledzić znakomitą sprawność i wyszkolenie w musztrze strzelców podhalańskich i huculskich pełniących służbę w ramach zmiany górskiej Baonu Stołecznego.
Dzięki przychylności i wsparciu Dowództwa Garnizonu Warszawa podczas minionej Nocy Muzeów 17 maja 2014 roku pokaz historycznej zamiany wart na posterunku alarmowym na tarasie budynku przy Pl.Piłsudskiego 4 udało się nam zaprezentować po raz czwarty wypełniając tym samym w ten szczególny wieczór i noc fragment historycznej tkanki miasta odtworzonym, żywym obrazem sylwetek żołnierzy Baonu Stołecznego pełniących jak dawniej swą służbę.
Jednak po raz pierwszy spotkał nas wielki zaszczyt pełnienia służby wartowniczej wspólnie z żołnierzami Batalionu Reprezentacyjnego WP na najbardziej eksponowanym posterunku w kraju - przy Grobie Nieznanego Żołnierza !
Tak więc słowa lektora z przedwojennej kroniki PAT " ..następuje zmiana wartownika przy Grobie Nieznanego Żołnierza..." miały się stać dla nas faktem, w którym przyjdzie nam wziąć zaszczytny udział.Na tę wieść nasza "Zmiana Górska" zareagowała właściwie - W ćwiczebnych mundurach zameldowaliśmy się na placu ćwiczeń, gdzie uczyliśmy się i doskonaliliśmy w wykonywaniu zmian dwóch wartowników w oparciu o ceremoniał współczesny oraz historyczny. Bardzo cennymi były uwagi wojskowych podoficerów instruktorów, które w sposób prosty i praktyczny przyczyniły się do poprawy wykonywania poruszeń przy zmianie wart.

Zmiany wartowników w czasie Nocy Muzeów przebiegać miały co 60 minut wspólnie z żołnierzami BRWP w oparciu o ceremoniał współczesny a pomiędzy nimi równo w odstępie 30 minutowym zmiana posterunku historycznego odbywać się miała w oparciu o ceremoniał przedwojenny jaki obowiązywał w Wojsku Polskim w 1937 roku, konkretnie przed wprowadzeniem zmian w regulaminie służby wartowniczej w roku 1938. Jednocześnie wraz z wychodzącymi zmianami wart pod Grób Nieznanego Żołnierza wykonywała była co 30 minut bardzo efektowna zmiana wartownika na posterunku alarmowym umieszczonym w historycznym miejscu na tarasie budynku przy Pl. Piłsudskiego 4. Zmiany wart były tak zaplanowane iż naprzemiennie pełnili je strzelcy podhalańscy i huculscy.

O godzinie 19.00 została rozprowadzona pierwsza zmiana wojskowo- historyczna huculskaNa podeście posterunku alarmowego stanął akurat na na deszczu jak na znanych fotografiach z wiosny 1937 roku - huculski wartownik alaramowy z bronią na ramieniu...


Wkrótce z wartowni wyruszyła druga zmiana historyczna podhalańska.
Na czele zmiany idącej dwójkami nowy rozprowadzający podhalański po prawej i stary rozprowadzający huculski po lewej, za nimi zaś nowi wartownicy, którzy obejmą posterunki... choć zmiana jest niewielka to wydaje się, że gdy strzelcy ruszają równym krokiem na baczność - jęczy i ugina się chodnik uliczny pod "ciężkimi stopy"...


Następuje zmiana wartownika alarmowego.


i rozprowadzenie nowych wartowników podhalańskich na posterunek przy grobie Nieznanego Żołnierza


Kolejne zmiany na posterunku alarmowym.
"Gdy jeden Podhalanin idzie na baczność, ziemia jęczy. Gdy kompania idzie, głuszy huk armat. Kiedy kompania rusza z miejsca, to znaczy stawia pierwszy krok na baczność, tylko cudem ziemia się nie rozstępuje." Jest coś niezwykłego w tych pełnych godności i pięknych poruszeniach, sprawnym przekazaniu posterunku na podeście wartowniczym, pelerynach i puchu piór u kapeluszy strzelców poruszanych przez powiew wiatru...

Wyruszają kolejne zmiany na posterunek przed Grobem Nieznanego Żołnierza - dla każdego z nas ta chwila ma niezwykły smak.
Powracający wartownicy przed wejściem na wartownię chwytają broń za szyjkę i wchodzą do pomieszczenia gdzie przez 30 minut będą odpoczywać przed kolejną zmianą.

Łącznie odbyliśmy siedem zmian wart, nie sposób pokazać każde chwili z tego pięknego wydarzenia.

Po godzinie 22.00 zdjęto posterunek alarmowy

Z posterunku przy Grobie Nieznanego Żołnierza przybywa ostatnia zmiana historyczna...

Na zakończenie udajemy się pełnym składem warty historycznej w celu oddania honorów przed Grobem Nieznanego Żołnierza.


"Służba wartownicza - skończona!"
Do fotorelacji wykorzystano zdjęcia autorstwa
Grzegorza Mlonka i Krzysztofa Cichewicza.
 
 
lucjusz8


Dołączył: 31 Lip 2005
Posty: 1142
Skąd: Sanok
Wysłany: Nie 01 Cze, 2014   

Piękna relacja Arturze!
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Wto 12 Maj, 2015   Służba wartownicza BS Górskiego na Nocy Muzeów z DGWCHCESZ ZOBACZYĆ WIĘCEJ?

NOC MUZEÓW 16 maja 2015

Warszawa, Plac Piłsudskiego 4
Sala tradycji Dowództwa Garnizonu Warszawa
Grób Nieznanego Żołnierza

Uniwersytet Warszawski Józefa Piłsudskiego
Warszawa , ul. Krakowskie Przedmieście 26/28

To miejsca, w których ponownie jak w latach 1936-1937 żołnierze Zmiany Górskiej Baonu Stołecznego w mundurach strzelców podhalańskich i huculskich pełnić będą służbę wartowniczą. Szczególnie piękna chwila nastąpi o godzinie 19.00 podczas uroczystej zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, gdzie służbę pełnić będzie historyczny poczet sztandarowy w mundurach Zmiany Górskiej Batalionu Stołecznego (1936/1937) z pieczołowicie odtworzonym sztandarem tej przedwojennej formacji reprezentacyjnej Wojska Polskiego.
W sali tradycji DGW będzie można obejrzeć z bliska sztandar Baonu Stołecznego, poznać dzieje sztandaru a także porozmawiać o pracy nad jego odtworzeniem i ponownym zaistnieniem dzisiaj.

Przy Grobie Nieznanego Żołnierza w godzinach od 19.00 do 22.00 służbę wartowniczą pełnić będą wspólnie żołnierze Wojska Polskiego z Batalionu Reprezentacyjnego WP oraz rekonstruktorzy z "CYTADELI" w mundurach żołnierzy Zmiany Górskiej Batalionu Stołecznego ( 1936/1937).

Historyczny posterunek alarmowy z wyniesioną na podeście sylwetką wartownika będzie także zlokalizowany jak przed wojną - na tarasie budynku DGW od strony ul. Tokarzewskiego -Karaszewicza.

O każdej pełnej godzinie począwszy od 19.00 do 22.00 zmiany wart przebiegać będą zgodnie z ceremoniałem współczesnym. Natomiast 30 minut po pełnej godzinie zmiany wart będą wykonywane z ceremoniałem historycznym - zgodnie z regulaminem służby wartowniczej obowiązującym w Wojsku Polskim w roku 1937. Na posterunkach historycznych wartę naprzemiennie będą pełnić strzelcy podhalańscy i huculscy.

W godzinach 20.00- 20.30. na terenie Uniwersytetu Warszawskiego strzelcy podhalańscy i huculscy zaciągną posterunki honorowe przy tablicy upamiętniającej profesorów UW pomordowanych przez okupantów naszego kraju w latach II wojny światowej oraz przy tablicach pamiątkowych Legii Akademickiej i Szkoły Rycerskiej.

Spacerując więc w ten wieczór w okolicach Traktu Królewskiego z dużym prawdopodobieństwem spacerowicz lub turysta trafi na którąś ze zmian wart lub spotka na warszawskiej ulicy spieszący dziarskim krokiem na wartę oddział przedwojennej piechoty górskiej. W ten szczególny wieczór i noc nikogo to nie zdziwi.

Serdecznie zapraszamy
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Wto 23 Cze, 2015   

Relacja tekstowa i zdjęciowa z wydarzenia:

https://www.facebook.com/...08894132&type=3

Relacja filmowa z wydarzenia:

https://www.youtube.com/watch?v=zufWBOcrzWw
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group