C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Bluza narciarska
Autor Wiadomość
Pathe 


Dołączył: 12 Lut 2008
Posty: 142
Skąd: GRH BMAP
Wysłany: Nie 12 Paź, 2014   Bluza narciarska

Zwracam się do specjalistów z Cytadeli - może ktoś potrafi coś powiedzieć.

Otóż trafiłem na takie zdjęcie narciarzy z II połowy lat 20-tych. Zacząłem rekonstrukcję tej bluzy, zakładając że jest to jakiś nietypowy wytwór, czy też dla narciarzy kupiony cywilnie - wiadomo, lata 20-te. Kupiłem materiał sukienny w barwie kawy z mlekiem i....



...i dziś trafiłem na fotki z 3 Pułku Lotniczego z Poznania z I połowy lat 30-tych. Kurtka ta nie występuje w przepisach z 1919 r. Nie widzę w żadnych innych. Co to jest za wzór??? Zakładam bowiem, że to już coś polskiego - własnego i skarbowego.



Ostatnio zmieniony przez ArturS Sob 04 Lip, 2020, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Nie 12 Paź, 2014   

Równiez znamy te bluzy tylko z archiwalnych fotografii i pewnie dlatego niewiele uda się dodać.
Jest to rodzaj bluz o wyraźnych cechach powtarzalnych, spotykany na przykładzie róznych jednostek na terenie kraju ( z Marynarką Wojenną włącznie) , co sugeruje produkt celowy o przeznaczeniu wojskowym.
(Fakt, ze nie znamy dziś dokumentacji w tej sprawie - ma tu mniejsze znaczenie i bynajmniej ie najważniejsze, nie tylko w tej jednej sprawie znanej szerzej i dotyczącej wojska)

Co do barwy skazani jesteśmy wyłącznie na hipotezy.
Ja jestem zwolennikiem hipotezy o szarej barwie tych bluz.
Dlaczego?
Ponieważ szarej barwy były pierwsze peleryny podhalańskie z omawianego okresu stosowane wówczas jako polowe okrycie wierzchnie w formacjach górskich ( rozkazu na nie nie ma , a peleryny takie były w użyciu).
Z braku innych przesłanek - szukam wiec logicznego związku pomiędzy tkaninami używanymi do produkcji specjalnych okryć wierzchnich z danego okresu.
Ostatnio zmieniony przez ArturS Sob 04 Lip, 2020, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Pathe 


Dołączył: 12 Lut 2008
Posty: 142
Skąd: GRH BMAP
Wysłany: Nie 09 Lis, 2014   

A tak wygląda moja wizja tej kurtki zrobiona ze zdjęć. Fotografia oczywiście robocza :)
Rękawy mają 15 cm rozcięcia umożliwiające podwijanie. Dwie dolne kieszenie, w zasadzie tylko do ogrzania rąk. Kaptur ze ściągaczem sznurkowym.

 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Czw 13 Lis, 2014   

Przeglądając dostepna na "Zbrojowni" tabelę naleznosci mundurowych na czas pokoju z 1929 roku w grupie "Umundurowanie specjalne" istnieje pozycja "bluza narciarska".
Zawiązek tej nazwy z odtowrzonym przez Ciebie okryciem wydaje sie byc bardzo silny.
Innej "bluzy narciarskiej" nikt chyba z nas bowiem nie widział na zadnych fotkach z tego okresu.
Tak ja trzeba nazywać - "bluza narciarska".
 
 
Pathe 


Dołączył: 12 Lut 2008
Posty: 142
Skąd: GRH BMAP
Wysłany: Czw 13 Lis, 2014   

O widzisz i to jest dobra wiadomość :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group