C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kopia pasa oficerskiego wz. 36
Autor Wiadomość
lucjusz8


Dołączył: 31 Lip 2005
Posty: 1142
Skąd: Sanok
Wysłany: Śro 01 Wrz, 2010   

Tak - krawędź klamry od zewnątrz jest delikatnie zeszlifowana (sfazowana). Widać to na zdjęciach Radka.
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Śro 01 Wrz, 2010   

Ok, wszystko jasne, dzięki za informacje.
 
 
radek 


Dołączył: 04 Lip 2007
Posty: 75
Skąd: Sokółka
Wysłany: Czw 02 Wrz, 2010   

Hmm myślałem, że żaden opis nie zastąpi zdjęcia ale dobre zdjęcie to też sztuka :-) . Tak jak zaznaczałem wcześniej potrzebujesz konkretnych detali - pisz. Łukaszu to jest właśnie zakup z all... :-)
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Czw 02 Wrz, 2010   

Chciałem się upewnić, że o ten szlif właśnie chodzi :)
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Czw 02 Wrz, 2010   

dokladnie tak; powtorze z drugiej strony tego watku -
Ksztalt klamry i dwoch bolcow (model B.M., sygn. wytw. J.M.) jest b. charakterystyczny:
klamra posiada delikatna faze na obwodzie zewn. i jest fabrycznie spatynowana (jak guziki oficerskie np. 'Guzpol', okucie temblaka oficerskiego sygn. B.M.). Zaczernienie widac w niedostepnych, ukrytych fragmentach/zaglebieniach.
http://img706.imageshack....eriirp6yj9.jpg/

Jeden z egzemplarzy (niemal nieuzywany pas) ma zaczernienie az w polowie klamry.
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Czw 02 Wrz, 2010   

Próba fazy ;) Zdjęcie nieostre, ale telefonem robione. Mam nadzieję, że widać szczegół, o który chodzi. Mam nieodparte wrażenie, jakoby klamra po zmatowieniu papierem ściernym zrobiła się żółtawa. Wcześniej była w kolorze białego metalu, tyle że się bardzo błyszczała. Zastanawiam się, z czego to może wynikać.

 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 10 Sty, 2011   

Klamra w nowej odsłonie. Na razie bez oksydy.

 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Pon 10 Sty, 2011   

Warto rzucić okiem:
http://allegro.pl/pas-wojskowy-i1401632372.html
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 10 Sty, 2011   

Już dawno rzuciłem, teraz licytuję ;)

Ale wracając do klamry... Macie jakieś uwagi?
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Wto 15 Lut, 2011   

Udało się w końcu zrobić lepszej jakości zdjęcia klamry i pozostałych okuć. Na razie brak sprzączki do koalicyjki.

Ostatnio zmieniony przez piotrek Wto 22 Lut, 2011, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
RAFIK
[Usunięty]

Wysłany: Śro 16 Lut, 2011   

Piotrze dla mnie bomba!!!!!!!!
 
 
Horhe
[Usunięty]

Wysłany: Śro 16 Lut, 2011   

Wygląda to bardzo obiecująco. Jak szacujesz koszt jednego kompletu?
Ze swojej strony dodam, że przeprowadziłem testy na niciach (niestety żaden krajowy producent nie wysila się na wyprodukowanie dobrego jakościowo produktu). Tak więc są dostępne nici w kolorze brązowym, woskowane, grubości 18/3 i 18/5, prawo i lewoskrętne. Minusem jest cena od 209 do 296zł netto za kg nici. Jednak jakościowo są jak stare mercedesy beczki. Mam też dostawcę w Niemczech, gdzie też mają super jakość nici i o połowe taniej. Jednak nie mam od nich próbki brązu. Później podrzucę próbki szwów, tj. foty.
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Śro 16 Lut, 2011   

Bardzo porządne kopie, cieszy widok fazowania krawędzi klamry.

Zagięcia trapezoidalnego koluszka do żabki szabli mogłoby mieć minimalnie ciaśniejsze łuki, ale to detal.
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Śro 16 Lut, 2011   

Na kwestie zagięcia zwracałem już uwagę, różnie bywa. Akurat to na zdjęciu ma bardziej zaokrąglone krawędzie, mam też takie, które są bardziej kanciate.

Nie znam jeszcze ostatecznej ceny, ciągle czekam na sprzączkę do koalicyjki. Zobaczymy też jakie będą koszty oksydowania, ale należy się spodziewać raczej ceny w okolicach 100 zł za komplet. Alpaka jest dość droga, wykonanie niszowe (niewielka ilość egzemplarzy) co niestety podnosi koszty. Czekam na skórę po próbnym barwieniu, jeśli będzie ok, przystąpimy do szycia testowej wersji pasa.

Nie wiem, czy będę upierał się przy niciach naturalnych, bo to kolejne koszty i problemy i zaraz okaże się, że pas owszem będzie mega koszerny, ale tak drogi, że nikogo nie będzie stać na zakup. Poza tym, mam w zamyśle uszyć pasy również w bardziej fasoniarskiej wersji, z jaśniejszą nitką, koalicyjką podszytą suknem, co generowałoby dodatkowe koszty zakupu dwóch rodzajów nici.
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Śro 16 Lut, 2011   

Piotr, jeśli wz. 36 - w wersji służbowej dla oficerów wyższych - to podszycie zamszową, beżowo-oliwkową skórką (vide rewers pasa i rapci salonowych) - zarówno koalicyjki jak i pasa głównego.
Cienkim suknem podszywano oficerskie, szerokie na 5,5 cm, wcześniejsze pasy wz. 19 i 24, bez koalicyjek.

Co do koloru nici - typowy pas wz. 36 BM z podszyciem cienkiej skórki licowej (pod rybkami), był barwy kasztanowej z nićmi niemal pomarańczowymi. Pas wz. 36 BM w wersji dla oficerów wyższych, z podszyciem skórką zamszową (po całej długości), posiadał barwę ciemnoorzechową z nićmi beżowymi.
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Śro 16 Lut, 2011   

Ja wiemy, rozkazy rozkazami, życie i fantazja swoją drogą. Miałem w ręku oryginalną koalicyjkę do pasa wz. 36 podszytą suknem. Kiedy patrzy się na zdjęcia, niejednokrotnie widać właśnie jasną nitkę (beżową) i nie tylko u starszych oficerów. Nie upieram się, że akurat suknem musi być cokolwiek podszyte, po prostu miałem taki materiał poglądowy w ręku. Jak przyjdzie co do czego, nie będzie problemem wyprodukowanie kilku wersji.

Z założenia ma to być porządnie wykonana kopia, bo to co jest póki co dostępne na rynku, nie zadowala. Widziałem ostatnio jakiś pas określany jako wz. 36 z alpakowymi ponoć okuciami. Sprzedawca pisze, że nabywcy są zachwyceni. Ja patrząc na zdjęcia i wykonanie jakoś z zachwytu nie pieję.

Z ciekawości Tomku, z czego wynikają te niuanse, o których piszesz, jak choćby różne kolory samych pasów czy nici w zależności od tego, czy oficer starszy czy młodszy? O tym niemalże pomarańczowym kolorze nici słyszałem, jednakże nie bardzo wiem, czy wynika to z jakiegoś źródła pisanego, czy też z fakty, że taki fason obowiązywał.
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Śro 16 Lut, 2011   

Piotr, absolutnie nie, żadne rozkazy - to wyłącznie zbiór moich spostrzeżeń wynikających z obserwacji na przestrzeni ostatnich lat; wyłącznie egzemparze ze zbiorów prywatnych i muzealnych, bez jakichkolwiek WT czy opracowań.
Pas wz. 36 BM podszyty skórką zamszową był niewątpliwie droższą wersją, bez zastosowań w polu (skórka odp. pasowi salonowemu wz. 28).
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Śro 16 Lut, 2011   

Ok, czyli mamy jasność w temacie. Mam podobne spostrzeżenia i zebrane informacje od osób, które z pasami miały do czynienia. Myślałem po prostu, że coś pominąłem.

Pas podszyty skórką zamszową ma być oczywiście fasoniarską wersją de lux, do munduru służbowego albo pozasłużbowego. Chcę go wykonać z możliwie cienkiej skóry, tak 3,2 mm max. Jeśli ktoś będzie potrzebował w pole, tak wyszukane materiały nie są mu potrzebne.

Czekam jeszcze na zakupioną ostatnio kaburę do FN Baby (jak mniemam), żeby wykonać jej kopie. Zerknijcie, czy się nie mylę :

http://allegro.pl/kabura-do-fn-i1445320109.html
 
 
Horhe
[Usunięty]

Wysłany: Czw 17 Lut, 2011   

Piotrek, a nie myślałeś by może zacząć produkowac sprzączki do rapci kordzika z tego samego stopu?
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Czw 17 Lut, 2011   

Myślałem w kontekście rapci do pasa salonowego. Trzeba sprawdzić, czy sprzączki wyglądają tak samo, czy też są inne. Zbadam temat.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group