C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dokładność wykonania rekonstrukcji oporządzenia skórzanego
Autor Wiadomość
Horhe
[Usunięty]

Wysłany: Pon 04 Lut, 2008   Dokładność wykonania rekonstrukcji oporządzenia skórzanego

Od wielu wielu lat zajmuje się rymarstwem, w szerokim tego slowa znaczeniu, historycznym. Tj. z zastosowaniem surowców, metod i technik, jak w minionych wiekach. Dotychczas była to głównie epoka napoleońska, ale też XVII i XX wiek. Proszę tego nie odbierać jako reklamę,czy autokreację, to tylko wstęp do moich pytań, aby móc podwyższyć poziom wykonywanych elementów oporządzenia.
Niestety bez warunków technicznych, do których chyba najbliżej mam dostęp w Warszawie, to ciężko cokolwiek porównywać. Celem moim jest weryfikacja jakości wykonania i trzymania się norm narzucanych przez warunki techniczne,a także jakiego typu odstępstwa były akceptowane przez intendenturę.
Na dzień dzisiejszy zmagam się z jak najwierniejszym odtworzeniem pasa wz.24 i jedyny mój problem stanowi sposób zszywania szlufki przesuwanej po pasie. Najczęściej zachowane pasy tej szlufki już nie posiadają.

Proszę o pomoc i współpracę, bo to pas dla ważnego człowieka ;) .
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Pon 04 Lut, 2008   

Jeśli chodzi o oficerski pas wz. 24 (szeroki na 55mm), to szlufka jest przeszyta po obu krawędziach wzdłuż całej długości, a zszycie jest "na zakładkę" kolejnym, podwójnym ściegiem; służę pomocą w tej sprawie (na priv).
 
 
kondor44
[Usunięty]

Wysłany: Wto 02 Cze, 2009   

Pozwolę sobie odświeżyć nieco ów wątek.
Chodzi mi mianowicie o pas szeregowca- wiadomo: 110 lub 120 cm długości, jednotrzpieniowa sprzączka, osiem otworów do zapięcia.. Ale jaka- koniec końców- była regulaminowa szerokość pasa szeregowca wz. 31? Było to 45 mm czy 50 mm? A może te "pięćdziesiątki" to wcześniejszy typ, .24? Jeżeli tak, to czy pasy wz. 24 były licznie reprezentowane we wrześniu 1939 roku w Wojsku Polskim?
I jeszcze jedno- czy pas podoficerski wz. 36 był rozmiarowo taki sam, jak "trzydziestka jedynka" szeregowców?

Dzięki za pomoc.

Pozdrawiam,

Konrad
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Wto 02 Cze, 2009   

Strzelam z pamięci, więc mogłem coś przekręcić: pasy wz.24 i wz.31 mają 50mm wysokości, pas wz.36 już ma 45 mm. Podoficerski wz.36 był niższy o te 5 mm od 31-ki szeregowych.
 
 
lucjusz8


Dołączył: 31 Lip 2005
Posty: 1142
Skąd: Sanok
Wysłany: Wto 02 Cze, 2009   

Też z pamięci - tak jak pisał Bolek:

wz.22 - wąski (chyba mniej niż 45-40mm) z klamrą o proporcjach kwadratowych.
wz.24 - szer. 50mm, klamra jak we wzorze późniejszym - 31. Zakończenie trapezowate lub półokrągłe.
wz.31 - szer. 48-50mm (mój oryginał ma 48mm -stan dobry+ tak więć rozciagnięcie/sfatygowanie odpada) - zakończenie w szpic.
wz.36 - szer. 45mm, klamra o proporcjach bardziej kwadratowych niż prostokątnych (wz.24/31) - zakończenie w szpic.
wz.36 podoficerski - chyba to samo co wz. 36 tyle, że z doszytymi 2 koluszkami do szabli.

(wieczorkiem mogę sprawdzić WT, wzorów które mam).
Ostatnio zmieniony przez lucjusz8 Wto 02 Cze, 2009, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
kondor44
[Usunięty]

Wysłany: Wto 02 Cze, 2009   

Rozumiem, że od wz. 24 w górę- klamra zaopatrzona w blaszaną rolkę?
lucjusz8- będę zobowiązany, jeżeli sprawdzisz i napiszesz coś o WT pasów.
Dzięki serdeczne, Panowie!
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Wto 02 Cze, 2009   

Propo pasów - spotkaliście się może z czymś takim:





Pas ma 50 mm wysokości, szerokie szlufki takie jak być powinny, klamrę również odpowiednią. Martwi mnie tylko to przeszycie centralnie - tego nie mają pasy wz.31. Widziałem to tylko w pasach francuskich 1 wś i w niektórych austriackich. Jakieś pomysły co to może być za wzór pasa ?
 
 
Horhe
[Usunięty]

Wysłany: Wto 02 Cze, 2009   

A nie jest to bynajmniej pas strażacki?


Kondor44 tu masz zrekonstruowany pas wz.24, na podstawie oryginału.
Co do szerkości mniejszej o 1-2mm,to jest to możliwe, wystarczy że paskarka była z lekka rozregulowana. Na pierwszy rzut oka róznica niezauważalna. Mogło to też być działanie celowe producenta-oszczędność surowca. Inna sprawa, to WT, a wykonanie.
 
 
lucjusz8


Dołączył: 31 Lip 2005
Posty: 1142
Skąd: Sanok
Wysłany: Wto 02 Cze, 2009   

bolas napisał/a:
Propo pasów - spotkaliście się może z czymś takim:

Pas ma 50 mm wysokości, szerokie szlufki takie jak być powinny, klamrę również odpowiednią. Martwi mnie tylko to przeszycie centralnie - tego nie mają pasy wz.31.


Czyzby uzytkownik allegro o ksywce - bodaj "Skinal"?
Dawno temu wystawiał on mieszaninę róznych pasów - głównie LWP (oficerskie i żołnierskie, nitowane i szyte). Miał też juz kilka razy mintowe stany pasów wyglądajacych do złudzenia jak wz. 31 (bez tego trzeciego przeszycia), które szły w kategorii LWP za 50-60 zł. Potem nagle zaczęły się one pojawiać we "właściwej" kategorii już raz kolosalne kwoty windowane przez znanych kolekcjonerów. Dla mnie sprawa podejrzana - bo rzadko sie zdarza trafiać co chwila pas wz.31 w idealnym stanie (jasna skórka - prawie jak nówka).
Dodatkowo - o ile pamietam kolory szlufek głównych były duzo ciemniejsze od reszty pasa.

Ja skłaniam sie do tego co proponuje Horhe - strażak?

A tu na allegro - ładny oryginał wz.31.

--------------------------------
WT pasa wz.31:


skan z Dz.Rozk. poz 135 - wg mnie WT pasa wz.36:


Znalazłem jednak zdjęcie pasa wz.24 z tym trzecim przeszyciem. Końcowka półokrągła:


Moze ten pas, który wkleił Bolek to faktycznie oryginał. Czy wiadomo jakie ma zakończenie?

Kolejny wz.24 z półokrągłą:


wz.24 zakończony w trapez. Podobno wzorowany na pasie jednobolcoym CK choć zakończenie w trapez i dodatkowe przeszycie to również cechy pasa francuskiego Mle.1903/14 Ceinturon:


i zdjecia ogólne z wz.24:


i trochę wz. 31:




 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Śro 03 Cze, 2009   

Dzięki Lucjusz za fotkę tego z z biciami i przeszyciem ;) Ufff ... :) Pas kupiłem na ostatnim "moto-bajzlu" w Łodzi na stoisku z rupieciami do motocykli. Hehe widzę, wśród podesłanych fotek i moje egzemplarze ;P
 
 
kondor44
[Usunięty]

Wysłany: Śro 03 Cze, 2009   

Lucjusz- jesteś mistrzem! Dzięki ogromne!
Czy wiadomo może jak przedstawiała się sprawa ilości pasów poszczególnych typów w WP w przeddzień wojny 1939 roku? Nie chodzi mi tu o dokładne liczby, lecz raczej o stwierdzenie ogólne- więcej wz. 31? Czy może wz. 36 lub jeszcze innego?
 
 
Horhe
[Usunięty]

Wysłany: Śro 03 Cze, 2009   

W tej sprawie,to musiałbyś się wybrać do Centralnego Archiwum Wojskowego i poszukac. Wielecki w swojej książce takich danych raczej nie podawał.

Przedostatni pas wz.31 zaprezentowany przez Lucjusza jest wykonany na skróty, rymarz skrócił szew o 2 sztychy w stosunku do wytycznych warunków technicznych.
 
 
lucjusz8


Dołączył: 31 Lip 2005
Posty: 1142
Skąd: Sanok
Wysłany: Śro 03 Cze, 2009   

bolas napisał/a:
Dzięki Lucjusz za fotkę tego z z biciami i przeszyciem ;) Ufff ... :) Pas kupiłem na ostatnim "moto-bajzlu" w Łodzi na stoisku z rupieciami do motocykli. Hehe widzę, wśród podesłanych fotek i moje egzemplarze ;P


To gratuluję - duże prawdopodobieństwo, ze jednak oryginał. Dodatkowo wypowiedz Bryla na Twoim forum - też moze na to wskazywać. Jakie ma zakończenie ten pas?

A starałem sie Twoich zdjęć nie wklejać (a miałem na dysku taką ładna 31-ke mocno ostemplowaną) ;)
Większosć zdjęć pochodzi z allegro.

Pas przedostatni, o którym pisze Horhe - jest mój - i o dziwo najbrzydsze zdjęcia.

Co do ilości pasów - biorąc pod uwagę, że praktykowano donaszanie starszych sortów podejrzewam, że sporo pasów wz.24 i 31 było uzywanych do wybuchu wojny. Widać je również na wielu zdjęciach. Statystyk nigdy nie prowadziłem, ale z pamięci strzelam, ze na zdjeciach występują one nawet częsciej. Inna kwestia z którego roku są te zdjecia ;)
Mozna by też przejrzeć spisy stanów składnic materialów wojskowych (gdzieś mi kiedyś mignęło takie coś) - jednak to tez nie da nam pełnego obrazu - w jakich proporcjach pasów poszli na wojnę nasi dzielni chłopcy.

A z praktyki - dla mnie wygodniejszy i lepiej trzymajacy oporządzenie jest pas wz.31/24. Jest szerszy i lepiej znosi ciężar zawieszonych na nim gratów. Podejrzewam, że zwęzono go w 1936 r. ze względów oszczędnościowych a nie praktycznych.
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Śro 03 Cze, 2009   

Końcówkę ma taką jak w WT wz.31. Co do praktyczności - jestem tego samego zdania, zdecydowanie wolę te pasy niż węższe.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Śro 03 Cze, 2009   

Tytułem uzupenienia dodam spostrzeżnia z niedawnych oględzin pasa wz 22:
Egzemplarz który oglądałem był wykonany se skóry barwionej na kolor brązowy i posiadał klamrę malowaną emalią koloru brązowo- szarego.
 
 
Kowalinho
[Usunięty]

Wysłany: Sob 12 Gru, 2009   

Witam,
To mój pierwszy post na tym szacownym forum, a że nie chcę obcesowo przechodzić od razu do meritum, więc tytułem rozpoczęcia:
mam na imię Paweł i bawię się w kawalerię ochotniczą w barwach 1 pszwol.
: -)

To teraz ad rem:
Jakoś wzięło mnie dziś na przegląd moich pasów głównych i zajrzałem w ten temat.
Wspomniany został pas wz24 z zakończenie trapezowatym.

Otóż posiadam taki pas, i dotąd, szczerze mówiąc, myślałem, że ktoś tą końcówkę przerobił.
Szeroki na 5 cm, na końcówce pasa nieczytelna sygnatura w owalu (może Limba Kraków?). Jest dodatkowe szycie, choć szlufka wydaje mi się być zmieniona. Dwie ostatnie dziurki dorobione wtórnie...
Co o nim sądzicie, to rzeczywiście odmiana wz24, czy pas po prostu zmaltretowany? A może nawet powojenny?
Zapodaję dwa zdjęcia, jedno dodatkowo z wspomnianym francuskim Mle 1903/14.

Pozdrawiam,
Paweł




 
 
lucjusz8


Dołączył: 31 Lip 2005
Posty: 1142
Skąd: Sanok
Wysłany: Nie 13 Gru, 2009   

Wygląda na "wymęczony" wz. 24. Szlufka faktycznie waska, za to klamra ma dobre proporcje i grubość drutu wydaje sie ok. Dodatkowo pas ma właściwą szerokość.

A jaką ma długośc?
 
 
Kowalinho
[Usunięty]

Wysłany: Nie 13 Gru, 2009   

Bez klamry około 120 cm, z klamrą około 123.

Dzięki za odzew ;)

Mam jeszcze kilka takich znaków zapytania z tematu pasów...

Pozdrawiam,
 
 
lucjusz8


Dołączył: 31 Lip 2005
Posty: 1142
Skąd: Sanok
Wysłany: Nie 13 Gru, 2009   

Długość również właściwa - pas nie był skracany i ma oryginalne zakończenie.

Identyczny jak ten po prawej:
 
 
Kowalinho
[Usunięty]

Wysłany: Nie 13 Gru, 2009   

Dzięki Lucjuszu, świetne wieści. :)
Rzeczywiście, końcówka jest identyczna z tą ze zdjęcia

Szkoda tylko, że sygnatura jest nieczytelna.
Ale załączam zdjęcie - może ktoś z was, (choć nie wiem, jakim cudem) miałby pomysł na producenta? Na pewno Limba Kraków miała sygnaturę w owalu, tak jak na jednym z pasów w tym wątku.
Oczywiście te dwie dziury przy sygnaturze dorobił jakiś profan.

A to jeszcze zapytam o taki, ot pasek, kiedyś wyciągnięty ze stryszku. Trup totalny, ale myśląc że przedwojenny, zostawiłem go.Ciekawa, delikatna klamra z resztkami cynkowania, szerokość 4,5 cm, szlufka jest totalnie zmaltretowana, ale u podstawy, gdzie najmniej zniszczona, jest szeroka na prawie 2 cm. Resztki trzeciego, dodatkowego przeszycia, końcówka półokrągła, ale możliwe, że skracana.
Zdaję sobie sprawę, że to zupełny trupek, ale czemu by i o takich czegoś nie wiedzieć?

Pozdrawiam i dzięki za dotychczasową pomoc,
Paweł


 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group