C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: ArturS
Sob 27 Cze, 2020
Bagnet wz. 28 radomski - oznaczenia odbioru
Autor Wiadomość
lucjusz8


Dołączył: 31 Lip 2005
Posty: 1142
Skąd: Sanok
Wysłany: Czw 09 Lut, 2006   Bagnet wz. 28 radomski - oznaczenia odbioru

Mam do szanownych kolegów pytanie. Czy któryś z Was orientuje się jak rzadkim było oznaczanie bagnetów radomskich wz. 28 odbiorami wojskowymi D2 w owalu obok bicia producenta FB RADOM ??
Zbieram bagnety juz jakiś czas, jednak dopiero ostatnio obiło mi się o uszy, że były to b.rzadkie bicia na tym typie bagnetu. Co o tym sądzicie?
Może pisze coś na ten temat w 3-tomowym opracowaniu Szczegłowa (którego niestety jeszcze nie posiadam :( )??
Byłbym wdzięczny za jakieś informacje na ten temat.
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Czw 09 Lut, 2006   

d/2 to standartowy znak odbioru - kontroli technicznej - nie powiem ci teraz czy to odbior fabryczny czy juz wojskowy bo nie pamietam - fakt faktem że jest to akurat najpowszechniej wystepujacy znak odbioru na produktach made in Radom :) na bagnetach także ... :) - na moje oko D/2 ma 95% bagnetów radomskich zrobionych po 1935 roku, wcześniejsze produkowane w mniejszej ilości miały nieco inne odbiory.
 
 
lucjusz8


Dołączył: 31 Lip 2005
Posty: 1142
Skąd: Sanok
Wysłany: Wto 14 Mar, 2006   

Heh, źle zadałem pytanie. Tak to jest jak się coś zasłyszy i potem nie do końca pamięta o co chodziło :śmiech: :oops: . Mój błąd. Sam mam ze 3 bagnety radomskie z odbiorem D2 :głupek:

Jak się okazało chodziło mi o późno-mobilizacyjną wersję radomiaka o skróconych biciach, tzn. takiego, który na progu głowni ma tylko orła i odbiór D2 w owalu. Brak oznaczeń W.P. oraz z drugiej strony brak nazwy producenta.

Jak się dowiedziałem wyprodukowano ich tylko ok. kilku tys. do wybuchu wojny. Do tego - dla zmyłki fabryka kontynuowała numerację (na jelcu) z poprzednich wzorów - stąd wiadomo, że najprawdopodobniej wszystkie numery zaczynają się na 80 tysięcy (8XXXX). Dlatego bagnet ów był/jest b.rzadkim egzemplarzem kolekcjonerskim.

Pojawił się nawet ostatnio takowy na allegro:
http://allegro.pl/item909...939r_1559_.html

Przy okazji proszę o nie podkupienie mnie - bo najprawdopodobniej się na niego skuszę :D

Pozdr,
Łukasz.
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Wto 14 Mar, 2006   

bagnety wz.28 tzw. uproszczone pojawiły się po marcu 1939 roku ... wedle tego co czytałem wyproodukowano ich od 3 do 10 tys sztuk (różne źródła) - mają tylko orła i d/2 na progu oraz pustkę na progu w miejscu gdzie zwykle jest FB RADOM. spotyka się kilka odmian - najpopularniejsza jest ta wyżej wymieniona, widziałem też egzemplarze które mają numer wybity pod orłem (jedna sztuka jest na stronie BayoPietki), do tego część z tak sygnowanych bagnetów miała także zeszlifowywane FB RADOM - przez co spotyka się także egzemplarze "uproszczone" na których widać FB RADOM zeszlifowane (czasem częsciowo).

to mój:

 
 
lucjusz8


Dołączył: 31 Lip 2005
Posty: 1142
Skąd: Sanok
Wysłany: Wto 14 Mar, 2006   

Dzięki Bolek za dodatkowe informacje i źródła.
Jednak coś nie mogę po latach znaleźć tej stronki BayoPietki w zasobach sieci. Czy masz może do niej link?

Pozdr,
Łukasz.
 
 
lucjusz8


Dołączył: 31 Lip 2005
Posty: 1142
Skąd: Sanok
Wysłany: Czw 18 Paź, 2007   

Późna mobilizacja. Duża rzadkość.
Powiem więcej, chyba najrzadszy polski przedwojenny bagnet. Jak zwykle numeracja 8xxxx. Cena też pewnie będzie zawrotna.


http://allegro.pl/item256...dom_majowy.html

Pozdr,
Łukasz.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group