C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
SPRP ... szukam fotki
Autor Wiadomość
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Sob 04 Lis, 2006   

Moze . Ale sam kiedys zbierałem i wiem jak jest. W 90% to kolekcjoner zdobywa z różnych żródeł poszczególne brakujace "czesci składowe" by móc zaprezentowac dana rzecz.

pozdr,
Artur
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Sob 18 Lis, 2006   

Mniam pycha dla oka ... patrzcie jaki piękniś wyfasowany ... ;)

Od razu zacząłem zastanawiać się nad dwoma sprawami:
1) Za ile można sobie uszyć na miarę kurtkę gabardynową wz.36 u Lanciera ? I za ile spodnie takie jak widać na foto ? Czy on ma takie sukno ?

2) Ile mogą kosztować oficerki nowe i gdzie ich szukać ? Mogę mieć problem z rozmiarem z moim wzrostem więc raczej używane odpadają.

Tomek podpowiedz gdzie szyles swoją kurtkę i jak to wyglądało ? Jak załatwiłeś sprawę butów ?

 
 
Jeager
[Usunięty]

Wysłany: Sob 18 Lis, 2006   

bolas napisał/a:
2) Ile mogą kosztować oficerki nowe i gdzie ich szukać ? Mogę mieć problem z rozmiarem z moim wzrostem więc raczej używane odpadają.

[/img]

w Radomsku, ok 600 PLN :) plus cena prawideł
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Sob 18 Lis, 2006   

Swietna cena Jaeger!
Bolku, dwa lata temu u Kielmana, drogo...

Mundur u Lanciera, jest teraz nadzieja na ładną gabardynę. Widze, że przekonujesz się do wersji ekstra; jak widzisz na fotce - to nie ewenement, że mundur podchorążego drugiej połowy lat 30. jest dopracowany jak oficerski: rozmieszczenie guzików i krój kieszeni.
 
 
Piotr
[Usunięty]

Wysłany: Nie 19 Lis, 2006   

Wrócę jeszcze do pasa. W latach 1931-36 podchorążowie mieli prawo nosić pas oficerski bez pasaka poprzecznego przez ramię. Od 1936 roku przywrócono obowiązek noszenie przez podchorążych pasa głównego typu jak dla szeregowców z tym że pas miał dwa strzemiączka metalowe do zakładania żabki do szabli lub kordzika. Rękawiczki obowiązywały od 1931 roku.


Źródło: Wilecki Polski mundur wojskowy 1918-39

pozdrawiam Piotr
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Nie 19 Lis, 2006   

Tak powoli myślę o mundurze takim "tip top" ... obawiam się że jednak, że będzie jak przed wojną - 20 lat spłacania takiej inwestycji ... ;) Ale zastanawiać się długo nie będe - sami widzicie jak to wygląda - 10x lepiej.

Zastanawiam się jednak czy ten mundur z fotki to czasem jednak nie jest sukno ... ? W drugim zdjęciu z tej aukcji bardzo je przypomina.
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Nie 19 Lis, 2006   

Tu jeszcze takie dwie ciekawe fotki ...

Czyżby absolwent szkoły podchorązy rezerwy (makaron na naramienniku), w trakcie szkolenia w Szkole Podchorązych (patrz. galon na mankiecie)



/Ten temat raczej bedzie popularny. Prosze zatem o zamiane zdjec na miniatury.
przemi74/
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Nie 19 Lis, 2006   

Zwlaszcza drugie - strzelanie z wiatrówki - jest świetne: mundur-przejsciowka 1930-34, dolne kieszenie-miechy bez kontrafałdy, miękka rogatywka o bardzo głębokim daszku/okuciu (guzik podpinki dosłownie "pod uszami").
W moim przekonaniu materiałem jest KREPA, bardzo mocny, mięsisty materiał, podobny do gęsto tkanego kamgarnu.
 
 
Robert


Dołączył: 04 Lip 2005
Posty: 118
Skąd: Brzeg
Wysłany: Wto 21 Lis, 2006   

Co należało kupić i jak się to odbywało opisuje we wspominanej już wcześniej książce "Odwroty" Andrzej Zbyszewski. Oto wybrany fragment:



Ostatnio zmieniony przez Robert Śro 22 Lis, 2006, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Wto 21 Lis, 2006   

!!!DOSKONALE :soczek:

Torun... wkrotce dostane album X promocji 1932-33r.; jest nadzieja, ze znajde tam nowe, nieznane mi do tej pory zdjecie dziadka wraz z wychowankami (juz jako kadra, 2 bateria szkolna, oficer wychowawca).
 
 
przemi74
[Usunięty]

Wysłany: Wto 21 Lis, 2006   

Sarna napisał/a:
!!!DOSKONALE :soczek:

Czytalem ten fragment - dosc ciekawie opisuje zaopatrywanie. Niestety do ksiazki trzeba zalozyc okulary z filtrem, bo gosc chce byc bardziej komunistyczny od Lenina ;-)

A tak w ogole to na forum mialy byc wstawiane miniatury zdjec, skanow itp aby ulatwic zycie. Chyba nikt nie lubi jak nie moze zaczac czytac bo strona lata jak latawic na wietrze, gdyz laduja sie zdjecia przez 5 minut. Pilnujmy sie panowie.
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Wto 21 Lis, 2006   

Co do fotek - pamiętajcie że opis tyczy się szkoły zawodowej a nie rezerwy. Postaram się wrzucić jeszcze parę skanów z tej ksiązki - sporo w niej o podchorążych i rezerwy, i zawodowych. Świetne jest cukanie w SPRA we Włodzimierzu Wołyńskim.

Czytałem sobie ostatnio jedną z książek kapitana Truszkowskiego (jak nie przekręce to "Czas wojny i czas pokoju"). Ubawiła mnie po pachy sytuacja z jakichś ćwiczeń gdzie kpt. Truszkowski wysłał na drugi brzeg rzeki obserwatora (właśnie podchorążego). "Nieprzyjaciel" zaatakował "własną" piechotę spychając ją za tą rzekę, po przeprawie saperzy złożyli kładkę i nagle objawił się w ogniu ślepaków i ślepej artylerii przerażony podchorąży krzycząc z daleka:

"Paaaaaaaanie kapitanie !!! ... a na czym ja się teraz przeprawię ... ????"
Odpowiedź była rewelacyjna:
"Na dupie panie podchorąży, na dupie"

:śmiech: :śmiech: :śmiech: :śmiech: :śmiech: :śmiech: :śmiech: :śmiech: :śmiech:
 
 
Robert


Dołączył: 04 Lip 2005
Posty: 118
Skąd: Brzeg
Wysłany: Śro 22 Lis, 2006   

Ponownie wspomnienia Andrzeja Zbyszewskiego - tym razem o Szkole Podchorążych Piechoty.







 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Pią 24 Lis, 2006   

wedle "to be continued" ...

Łallegro - ładnie widać stroje wyjściowe, pozasłużbowe - chyba uszyte właśnie z gabardyny ...

 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Pią 24 Lis, 2006   

Co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości, kamgarn lub krepa; u obu rękawiczki, złożone razem, w lewej dłoni...
ale -
- kołnierzyki bardzo wysoko, na grdyce, biały halsztuk niczym koloratka lub golf okala szyję, oczywiście "na słomkę" 5mm
- ostatni guzik pod klamrą pasa
- stylizowane górne kieszenie kurtki
- lekko watowane nad kieszeniami i w ramionach
- rogatywki z otokiem 6cm, jedna z okutym daszkiem
 
 
przemi74
[Usunięty]

Wysłany: Sob 25 Lis, 2006   

Sarna napisał/a:
- rogatywki z otokiem 6cm, jedna z okutym daszkiem

Moim zdaniem oba daszki sa okute.
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Czw 27 Mar, 2008   

Chciałbym odgrzać starego, podchorążackiego kotleta ...
... ale w nieco innym sosie - nie SPR, ale SP - czyli przyszłego zawodowego oficera.

Czy ktoś z Was ma może zdjęcia, gdzie dobrze widać galon przysługujący za kolejne lata nauki ? I to najlepiej w wersji po 1935 roku gdy docelowo zmieniono układ tych galonów. Rozkaz mówi że był "gładki i srebrny" i że miał 8mm wysokości. Zapewne różnił się od tego użytego w SPR (nawet jego części). Oczywiście chodzi mi o współczesne fotki, kolorowe - gdzie ładnie widać detale oryginału.

Drugie pytanie z tematu SPP i w ogóle SP: czy ktoś z Was posiada fotki z naramiennikami kurtek garnizonowych munduru wieczorowego podchorązych ? To super ciekawy temat, a zdjęć w ogóle nie ma. Bardzo chętnie zobaczyłbym detale takich kolorowych naraminników. Z czego je mogli robić ? Kurtki zwykle były kamgarnowe lub gabardynowe ... a z czego robiono naramiennik "słonecznikowy z granatową wypustką" ?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group