C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Buty sierżantów
Autor Wiadomość
Maciek Nowak 

Dołączył: 28 Lut 2005
Posty: 650
Skąd: II Rzeczpospolita
Wysłany: Czw 23 Cze, 2011   Buty sierżantów

Witam!
Zwracam się do kolegów z zagwozdką, której, jak się okazało, nie jestem w stanie sam rozwikłać.

Czy sierżanci i starsi sierżanci nosili do munduru służbowego "oficerki"? Czy może buty długie widoczne na zdjęciach były innego typu?

Pozdrawiam i z góry dziękuję!
Maciek
 
 
bolas 


Dołączył: 27 Sty 2005
Posty: 891
Skąd: Strzelcy Kaniowscy
Wysłany: Czw 23 Cze, 2011   

Maćku pytasz pod kątem butów żandarmerii ? Buszowałem ostatnio w Dziennikach Rozkazow i gdzieś w latach 1926-28 widziałem cały akapit poświęcony tematowi "Buty żandarmeri" (ale tylko w skorowidzu, nie czytyałem go), znasz to ?
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Czw 23 Cze, 2011   

Co do zasady, podoficerowie broni jezdnych (bo w tym temacie cokolwiek się rozeznaję) nosili buty juchtowe, jak dla szeregowych. Pozasłużbowo zaś przysługiwały im buty typu oficerskiego.
 
 
bolas 


Dołączył: 27 Sty 2005
Posty: 891
Skąd: Strzelcy Kaniowscy
Wysłany: Czw 23 Cze, 2011   

Znalazłem, 22 grudnia 1927:
 
 
Maciek Nowak 

Dołączył: 28 Lut 2005
Posty: 650
Skąd: II Rzeczpospolita
Wysłany: Czw 23 Cze, 2011   

To teraz zażyłeś mnie z mańki;) Bo ten wpis sugerowałby oficerki, a żandarmi ewidentnie dostali buty kawaleryjskie:D Widać to na mnóstwie zdjęć. Problem zaczyna się z sierżantami i wachmistrzami (nie tylko z żandarmerią). Dzisiaj chyba z trzy godziny oglądałem zdjęcia i nie doszedłem do wiążących wniosków - na jednych zdjęciach mieli juchtówki, na innych oficerki... Generalnie mam wrażenie, ze mieli oficerki na uroczystościach (mimo, że mundur służbowy), chociaż znalazłem zdjęcie (zresztą od Ciebie) sierżanta na uroczystości, w butach wyglądających raczej na juchtowe (druga połowa lat 30.), a także wachmistrza, który na wizycie u prezydenta bodajże (!) ma juchtówki (ale to druga połowa lat 20.)
 
 
Maciek Nowak 

Dołączył: 28 Lut 2005
Posty: 650
Skąd: II Rzeczpospolita
Wysłany: Sob 25 Cze, 2011   

Czy może ktos jeszcze mógłby pomóc rozwiązać zagadkę obuwia sierżantów?

Jak na razie wnioski mam takie (na podst. zdjęć):

* polowo/garnizonowo - buty wysokie juchtowe wz 31
* uroczystości - w/g regulaminu,jako że to ubiór służbowy, teoretycznie powinny być "juchtówki", jednak częściej widzę oficerki, raz mam wrażenie w jednym pododdziale oficerki i "juchtówki" (na dołączonym zdjęciu). Można podejrzewać, że na uroczystości pozwalano na lepsze buty i kto miał, zakładał.
* pozasłużbowo - dowolność, dla fasonu częściej spotykane oficerki.

Ale moje wnioski mogą być błędne (zwł. odnośnie uroczystości) i byłbym wdzięczny, gdyby ktoś je zweryfikował:)

A oto zdjęcie z uroczystości, gdzie widaje mi się, że sierzant trzymający sztandar ma "juchtówki" (mocno pofałdowana skóra jak przy braku sztywnika oraz brak "szklanki"), a stojący zaraz za nim sierzant z dobytą szablą - oficerki.Uploaded with ImageShack.us


Pozdrawiam!
MNK
 
 
Kowalinho
[Usunięty]

Wysłany: Sob 25 Cze, 2011   

Zastanawia mnie właściwie dlaczego podoficerowie formacji pieszych mieliby używać butów przeznaczonych konkretnie dla żołnierzy formacji konnych ? W końcu są to "Buty kawaleryjskie" wz1931, opracowywane z myślą o służbie zarówno pieszej, jak i konnej, ale ze specyficznymi cechami butów do jazdy. Czy armia nie byłaby w stanie opracować zbliżonego, ale wygodniejszego dla pieszego, wzoru butów?

Takie, ot mam rozważania. :-)

Jeśli chodzi o zdjęcie zamieszczone przez Ciebie skłaniałbym się raczej do stwierdzenia, że to są oficerki. Trzewik i szklanka mają identyczny fason, jak buty oficera z tyłu, według mnie zbyt delikatnie wyglądające na buty juchtowe.
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Sob 25 Cze, 2011   

To nie są oficerki. Sierżant 62 pp z Bydgoszczy przy starym sztandarze nosi buty z cholewami (określenie z tabel należności mundurowych). Nota bene drugi sztandar to piękne ujęcie lewego płata, wręczonego dwa lata wcześniej, sztandaru Baonu Stołecznego (Kujawsko-Pomorskiego, VI zmiana).
Podoficer otrzymywał buty z cholewami wg. należności, a nie kupował za własne pieniądze u szewca. Uposażenie sierżanta to X grupa uposażenia (kat. a to mies. 330 pkt x 0,43 zł = 141 zł), więc nie byłoby go nawet stać na buty oficerskie (kroju angielskiego, wyprawy chromowej), które kosztowały w połowie lat 30. równo 100 zł (np. w 1934 r. u Łapkowskiego z Torunia - rel. Zbyszewski, "Odwroty" str. 223 ).

Z tego co wiem, Maciek Nowak stara się b. precyzyjnie odtworzyć sylwetkę swego antenata, sierżanta z plutonu żandarmerii Oddziału Zamkowego Prezydenta RP. Jedno ze zdjęć z wigilii w 1. Dywizjonie Żandarmerii z roku 1931 ukazuje cholewy takich juchtowych butów -
http://audiovis.nac.gov.p...e5d60cc0c1b410/
polecam także fot. noworoczne oddziału przybocznego Kompanii Zamkowej wykonane tydzień później, 1.01.1932 -
http://audiovis.nac.gov.p...e5d60cc0c1b410/
Oddział Zamkowy a w nim pluton żandarmerii wchodził w skład Gabinetu Wojskowego Prezydenta RP - a to specjalne regulacje wyposażenia i uposażenia, których nie da się przyrównać do regularnej służby w oddziałach liniowych piechoty.
 
 
Maciek Nowak 

Dołączył: 28 Lut 2005
Posty: 650
Skąd: II Rzeczpospolita
Wysłany: Nie 26 Cze, 2011   

Dziekuję bardzo wszystkim za pomoc.
Dostałem też od kolegi żandarma z Lubartowa bardzo cenny cytat z Dziennika Rozkazów, który wiele mi wyjaśnił.

Generalny wniosek jest taki, że możliwe i dozwolone były oba typy butów, zarówno w ubiorze służbowym i pozasłużbowym, a ich pojawianie się zależało li tylko od zamożności danego sierżanta. Przypuszczalnie wymagano po prostu wojskowych butów z cholewami, koloru czarnego, nie precyzując konkretnego rodzaju.

Oddział zamkowy to rzeczywiście osobne zagadnienie, a zamkowy szwadron żandarmerii to jeszcze osobne zagadnienie wewnątrz niego, chociażby w związku z tym, że zazdrośnie strzegł swojej autonomii (nie używał na przykład wielkich orłów czapkowych). Najprawdopodobniej w drugiej połowie lat 30-tych używał też tylko "oficerek" (zapewne fundowanych przez państwo) - tak wynikałoby z niektórych zdjęć.

Koncentrując się na oddziale zamkowym nie zaniedbuję innych oddziałów żandarmerii, jako że wystarzą drobne modyfikacje, aby wcielać się w różne sylwetki żandarmów (przede wszystkim różne numery poszczególnych dywizjonów na naramiennikach, a także okrągła czapka i kotwiczki u żandarmów "morskich").

Dlatego każdy skrawek wiedzy n/t starszych podoficerów (szczególnie żandarmerii) jest dla mnie szczególnie cenny i jestem zań wdzięczny.


Pozdrawiam,
Maciek
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Nie 26 Cze, 2011   

Dz. Rozk. MSWojsk. nr 36 z 1927 r. i nr 5 z 1928 r. - wprowadzający noszenie 'butów typu kawaleryjskiego' (nie oficerskich) dla podoficerów i szeregowych żandarmerii.
http://audiovis.nac.gov.p...dd1530a9b43200/

Choć pluton żandarmerii został przemianowany z dn. 1.12.1937 r. na zamkowy szwadron żandarmerii, to w dokumentach mobilizacyjnych na marzec 1939 r. jest pluton (etat) żandarmerii konnej -
Oddział zamkowy:
- dowódca (mjr piech. Stefan Fabiszewski, były d-ca Westerplatte) z oficerem gospodarczym,
- kompania /4 plutony
- pluton żandarmerii
- kolumna samochodowa
Wszystko dowodzone przez kadrę oficerów piechoty i żand. (pluton żandarmerii przez kpt. żand. Jana Hubera), całość podległa MSWojsk. (wyłączenie plutonu żandarmerii zamkowej z MSW było powodem konfliktu z gen. Zamorskim). Ważne, aby pamiętać, że w Gabinecie Wojskowym Prezydenta Mościckiego nie było formacji kawalerii, Szwadron Przyboczny w 1926 został włączony do 1 pszwol.
/wg. "Rocznika oficerskiego 1939", str. 415/

Morski Dywizjon Żandarmerii (budżet Marynarki Wojennej, więc nie uwzględniany w etatach żandarmerii), z siedzibą na Oksywiu (marzec 1939):
- dowódca (mjr żand. Władysław Hercok), z-ca dowódcy, oficer mobilizacyjny i śledczy
- trzy plutony żandarmerii, od 1.06.1937 r. - Morskie plutony żandarmerii: 1. Oksywie, 2. Hel , 3. Gdynia
/wg. "Rocznika oficerskiego 1939", str. 918/
 
 
Pathe 


Dołączył: 12 Lut 2008
Posty: 151
Skąd: GRH BMAP
Wysłany: Nie 26 Cze, 2011   

No to w temacie butów wrzucę zdjęcie ze swojej kolekcji.

 
 
Maciek Nowak 

Dołączył: 28 Lut 2005
Posty: 650
Skąd: II Rzeczpospolita
Wysłany: Nie 26 Cze, 2011   

Bardzo ładny patrol. Dowódca patrolu, podoficer zawodowy (tak jak właściwie cała kadra podoficerska żandarmerii), w stopniu żandarma (w innych rodzajach wojsk - kaprala), towarzyszy mu żołnierz w stopniu szeregowego żandarmerii. Buty "juchtowe", nienagannie noszone umundurowanie obu wzorów.
Dziekuje!
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Nie 26 Cze, 2011   - sierżant kompanii zamkowej podczas defilady przed Panem Prezydentem Mościckim w dniu święta pułkowego 36 pp LA;
Warszawa, Plac Marszałka Piłsudskiego, 3 czerwca 1933 r.
/fragm. ze zdjęcia z naszego kalendarza, rewers str. tytułowej/
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Nie 26 Cze, 2011   

Paweł, z którego roku jest to zdjęcie? Kształt tych butów (szczególnie czubki) jest nieco inny niż juchtowych wz. 31.
 
 
Maciek Nowak 

Dołączył: 28 Lut 2005
Posty: 650
Skąd: II Rzeczpospolita
Wysłany: Pon 27 Cze, 2011   

Po bliższym przyjrzeniu się - rzeczywiście, żandarm (kapral) ma nieco inne buty (szeregowy ma moim zdaniem niezaprzeczalnie buty juchtowe wz 31). Jednak nie chce mi się wierzyć, aby żandarma/kaprala stać było na oficerki - może to buty juchtowe wz 27?

Sierżant kompanii zamkowej ze zdjęcia Tomka "Sarny" ma oficerki (wyraźnie widać sztywnik).
 
 
Kowalinho
[Usunięty]

Wysłany: Pon 27 Cze, 2011   

Coś mało 'pomarszczone' (czyli ze sztywniejszą cholewą i z delikatniejszej skóry) i mocno błyszczące (jak na buty, których część trzewikowa jest wykonana mizdrą na zewnątrz) te buty żandarmów...

Kilka zdjęć z NAC, na których widać sposób układania się cholew butów kawaleryjskich wz31, w tym w marszu. Do tego porównanie 'matowych' części trzewikowych tych butów z wybłyszczonymi butami oficerskimi.Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
 
 
Maciek Nowak 

Dołączył: 28 Lut 2005
Posty: 650
Skąd: II Rzeczpospolita
Wysłany: Pon 27 Cze, 2011   

Żandarmi mieli obowiązek glansować buty. Idealna czystość butów była wymagana przed każdym patrolem i specjalnie sprawdzana. Z autopsji wiem, że juchtówki można wyglansować bardzo ładnie, nawet części odwrócone mizdrem. Zresztą, przy odrobinie dobrej woli, każdy but skórzany można wyglansować wręcz tak, aby wyglądał jak lakierowany (por. buty wspólczesnego batalionu reprezentacyjnego, które swój lustrzany wygląd osiągają dzięki paście do butów, szmatce-watce i technice czyszczenia nazywanej "kręceniem")
Pozdrawiam,
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 27 Cze, 2011   

Czy te dwa zdjęcia na dole nie pochodzą aby z przysięgi na Placu Sapieżyńskim w Poznaniu?
 
 
Kowalinho
[Usunięty]

Wysłany: Pon 27 Cze, 2011   

Maciek Nowak napisał/a:
Żandarmi mieli obowiązek glansować buty. Idealna czystość butów była wymagana przed każdym patrolem i specjalnie sprawdzana. Z autopsji wiem, że juchtówki można wyglansować bardzo ładnie, nawet części odwrócone mizdrem. Zresztą, przy odrobinie dobrej woli, każdy but skórzany można wyglansować wręcz tak, aby wyglądał jak lakierowany (por. buty wspólczesnego batalionu reprezentacyjnego, które swój lustrzany wygląd osiągają dzięki paście do butów, szmatce-watce i technice czyszczenia nazywanej "kręceniem")
Pozdrawiam,


To racja, przez dwa lata (norma trwałości butów kawaleryjskich w warunkach pokojowych, na podst. książki H. Wieleckiego) na pewno buty do pełnego glancu doprowadzali.

Ale pozostaje kwestia kształtu trzewika buta i ułożenia cholewy. Buty na zdjęciu zamieszczonym przez Pawła według mnie wykonane są inaczej. Wydaje mi się, że posiadają wysokie, znacznie wyższe niż w kawaleryjskich, a bliższe butom oficerskim, szklanki.
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 27 Cze, 2011   

Kształt trzewika, a szczególnie czubka jest zdecydowanie bardziej "oficerski" niż "juchtowy" ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group