To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

Zdjęcia - Śluby wojskowe

kiler - Śro 25 Mar, 2020
Temat postu: Śluby wojskowe
Jak napisał tak zrobił :D .

Na początek jedna fotka z czeluści mojego HDD, znaleziona gdzieś w sieci - niestety nie znam osób ani okoliczności.

Kojarzę jeszcze przynajmniej kilka bardziej znanych fotek - postaram się znaleźć i dorzucić.

ArturS - Śro 25 Mar, 2020

Odnajdę i ściągnę też listę wymagań jaka była potrzebna ze strony czynników wojskowych do uskania zezwolenia na slub.
Wola ich dwojga to było naprawdę za mało...

blazlov - Śro 25 Mar, 2020

To ja coś dorzucę od siebie ze swojej kolekcji :)


ArturS - Śro 25 Mar, 2020

Ślub rtm F. Flataua z 1 pszwol z panną Kristówną. Rok 1934


ArturS - Śro 25 Mar, 2020

Ślub ppłk Nałęcz-Głębickiego. Kraków 1934


ArturS - Śro 25 Mar, 2020

Ślub ppor księcia L.J.Sapiehy ( tego, który kupił sobie w Szkole Podchorążych Rezerwy rkm wz 28 aby lepiej opanowac naukę jego składania i rozkładania) z hr. Szembek. Rok 1937


ArturS - Śro 25 Mar, 2020

Ślub rtm. hr. Potockiego ( 17 puł) . Rok 1929


Anonymous - Czw 26 Mar, 2020

ArturS napisał/a:
Ślub ppor księcia L.J.Sapiehy ( tego, który kupił sobie w Szkole Podchorążych Rezerwy rkm wz 28 aby lepiej opanowac naukę jego składania i rozkładania) z hr. Szembek. Rok 1937
9 PU nie zapomnijmy dodać ;)
kiler - Czw 26 Mar, 2020

ArturS napisał/a:
Ślub rtm F. Flataua z 1 pszwol z panną Kristówną. Rok 1934


Właśnie to zdjęcie miałem na myśli - z tego ślubu jest cała seria na NAC:

https://audiovis.nac.gov.pl/obraz/58139/e0b40e59d524c5b0790b38a9cb9c48bb/
https://audiovis.nac.gov.pl/obraz/58137/e0b40e59d524c5b0790b38a9cb9c48bb/


Oprócz prześlicznej panny młodej uroczystość tę wyróżniało to, że druhnami były Jadwiga i Wanda Piłsudskie, a drużbami - dwóch najmłodszych oficerów 1 pszw.

Sama postać rtm. Flataua została wykorzystana w serialu "Przeprowadzki" (odcinek "Sejf 1-go Pułku Szwoleżerów", grał go Rafał Królikowski), choć niezgodnie z prawdą historyczną, bo rotmistrz w rzeczywistości walczył cały czas w linii kończąc kampanię w grupie płk. Zieleniewskiego pod Dzwolą na początku października. To co pokrywa się z serialem to to, że dostał się do niewoli sowieckiej i został zamordowany w Charkowie w 1940 roku.

kiler - Pią 27 Mar, 2020

Por. Roman Rożałowski i Hanna Kowalska - 1939.

Co ciekawe to drugi już po Sapiesze przypadek z tego wątku, gdzie oficer zrezygnował z szaserów i pasa salonowego. Zastanawia też duża ilość zawodowych podchorążych w szpalerze - myślałem, że to może jakiś wykładowca SPK, ale chyba jednak nie:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Roman_Ro%C5%BCa%C5%82owski

ArturS - Pią 27 Mar, 2020

Ale piękne! Jest swoisty "ładunek" w tej fotografii - może nastrój panny młodej o takim odbiorze przesądza :-)

----------------------------

Znalazłem też warte pooglądania - ślub ppor 22 puł kr. L.Korab - Rulikowskiego z ... zapewne córką gen. Rozwadowskiego. Grudzień 1937:


kiler - Sob 28 Mar, 2020

O proszę, tutaj tez ubiór wieczorowy.

Posiłkując się "Oficerem" Berlinga z 1931 (tylko to mam aktualnie pod ręką) znalazłem taką specyfikę przeznaczenia ubioru wieczorowego:

Cytat:
Ubiór ten jest przeznaczony na wizyty, uroczyste przyjęcia, bale, akademje, uroczystości rodzinne i inne, oraz na premjery i przedstawienia galowe w teatrach, wreszcie na wieczorki i koncerty.


Coś jeszcze mi się obija, że ubiór na wizytę oficjalną zależał od godziny w jakiej się ją składało, ale nie pamiętam czy to było we wspomnieniach czy w jakimś opracowaniu. Tak czy siak wychodzi, że ślub oficer powinien brać w ubiorze wieczorowym. Pytanie więc dlaczego u por. Rożałowskiego jest inaczej?

ArturS - Sob 28 Mar, 2020

Wizyta oficjalna o charakterze służbowym wymagała ubioru służbowego.
W przypadku świąt czy obecności głowy państwa lub osobnych zarządzeń obowiązywał ubiór służbowy uroczysty.

W okolicznościach pozasłużbowych oficerowie nosili ubiór codzienny.

Na pytanie dlaczego dwaj wymienieni oficerowie do ślubu założyli buty wysokie z bryczesami zamiast zwykle przy tej okazji noszonych sztybletów i szaserów - za nich samych trudno odpowiedzieć. Z jakichś sobie znanych względów stanęli do ślubu w ubiorze służbowym uroczystym zamiast wieczorowym.

ArturS - Sob 28 Mar, 2020

Ładne i ciekawe z czerwca 1939 roku. Porucznik broni pancernej, po kursie obserwatora lotniczego. Na prawej kieszeni nieprzepisowo umieszczona odznaka pamiatkowa Szkoły Podchorążych. Oczy mnie bolą, ktoś rozpozna który baon pancerny po odznace?


blazlov - Sob 28 Mar, 2020

3 Batalion Pancerny


kiler - Nie 29 Mar, 2020

ArturS napisał/a:
Wizyta oficjalna o charakterze służbowym wymagała ubioru służbowego.
W przypadku świąt czy obecności głowy państwa lub osobnych zarządzeń obowiązywał ubiór służbowy uroczysty.


Chodziło mi bardziej o obowiązkowe wizyty towarzyskie. Tutaj posiłkując się "Oficerem":"Ubiorem obowiązującym przy pierwszej wizycie jest ubiór wieczorowy".
Co do godzin to jest podane tylko, że miały być składane między 17 a 19, ale mam wrażenie, że w "Życiu codziennym oficerów II RP" było to dokładniej opisane (niestety nie mam jej teraz pod ręką).

Wracając do głównego tematu - kolejna fotka z dysku upolowana kiedyś na forum odkrywcy:

ArturS - Nie 29 Mar, 2020

Dzięki za rozpoznaie baonu panc.

---------------

Z lektur pamiętam , że wizyty obowiązkowe o charakterze towarzyskim miały dwojaki rodzaj:

a. służbowe , gdzie po wizytowaniu miało miejsce rewizytowanie. W tym przypadku był
wymagany jak podałem ubiór służbowy.
Mówimy tu wizytach i rewizytach w relacjach podwładny/ przełożony.

b. pozasłuzbowe. Gdzie obowiązkowy charakter miały wizyty ( i rewizyty) będące pierwszymi
po przybyciu oficera do nowego garnizonu. Pierwsza wizyta - ubiór wieczorowy.
Celem było tu wzajene pozanie się śordowiska kadry i rodzin bez zależności przłożony/
podwładny. Informacja o godzinach 17.00-19.00 dotyczy pory tych własnie wizyt.

Dalej wzajemna sympatia, przyjaźń - mogły być powodem do wizyt o charakterze
towarzyskim ale zupełnie już prywatnym, gdzie wystarczającym był ubiór codzienny
( pozasłużbwy) .

Spotkania towarzyskie, prywatne, rodzinne - naznaczone charakterem uroczystym powodowały, ze noszono ubiór wieczorowy tak jak w przypadku cywili frak czy smoking zamiast garnituru.

-----------------------

Zastanawiałem się, czy wrzucić do wątku o podchorązych, czy tutaj. Lepiej jednak tutaj .
Kolejny przykłąd "precedensowego" podchorążego rezerwy, który obok nienależnych jeszcze lampasów oficerskich nosi równiez nienależne jeszcze wężyki typu oficerskiego.

To fotografia ślubna plut pchor. ks. Radziwiłła z sierpnia 1936 roku


kiler - Czw 02 Cze, 2022

Pod poniższym linkiem jest piękna seria zdjęć ze ślubu księcia Adama Michała Józefa Czartoryskiego z hrabianką Jadwigą Stadnicką, który odbył się 24 czerwca 1937 r. w Nawojowej:

https://gazetakrakowska.pl/arystokratyczny-slub-w-nawojowej-85-lat-temu-hrabianka-stadnicka-oraz-ksiaze-czartoryski-powiedzieli-sobie-tak-ach-co-to-byl-za/ar/c1-16398615

Pan młody wystąpił w ubiorze wieczorowym a jego świadek i inni wojskowi goście w ubiorach służbowych uroczystych, co zapewne jest z zgodne z regulaminem i obyczajem :D



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group