To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

Intendentura - Sprzęt zbiorowego żywienia

ArturS - Czw 21 Maj, 2020

Tu podaję link do FO, gdzie jak mi się wydawało taka rozmowa była kilkanaście lat temu ;-)
I gdzie widać różnice mocowania pałąka menażek wz 23 i wz 31 na jednej zestawionej fotografii.

https://forum.odkrywca.pl/topic/645024-mena%C5%BCka/

kiler - Pią 22 Maj, 2020

Wielkie dzięki Artur!

Mocowanie wz.23 jest dosyć podobne do późnych menażek niemieckich (z lat 44-45), przy czym te niemieckie były nitowane do korpusu.

Pathe - Sob 23 Maj, 2020

Cytat:
Czy w jakiś konkretny sposób to uzasadniano w tych dokumentach? Podawano powód?


Czepiali się tego, ze one ulegały bardzo mocnym zabrudzeniom podczas marszów, także wewnątrz. Żołnierze na postojach rzadko kiedy mieli okazje je myc, więc po prostu żarli jak stali. No w skrócie - problemy z utrzymaniem higieny.

ArturS - Wto 02 Cze, 2020

Z kolei dla oddziałów nie dysponujących kuchniami polowymi były przeznaczone skrzynki do gotowania.

tabliczka znamionowa jednej z nich:


Czy ktoś posiada zdjęcie ilustrujące zastosowanie skrzynki do gotowania w oddziale wojskowym i jest chętny do podzilelenia się? Dawniej miałem jedno słabej jakości , ale "czas zatarł ślad".

Podobnie z kociołkami do gotowania dla oddziałów łączności. Jest znana w CBW ich dokumentacja techniczna ( zdygitalizowana) , ale nie udało mi się dotąd takiego kociołka zobczyć na fotografii w użyciu żołnierzy.

kiler - Wto 02 Cze, 2020

Chyba coś takiego było opisane (ze zdjęciami z jakiegoś oddziału motorowego) w WLU o żywieniu wojska, ale głowy nie dam, bo nie mam swojego egzemplarza pod ręką.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group