To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

Zdjęcia - 21 Warszawski Pułk Piechoty

ArturS - Śro 16 Mar, 2022

To było kilka pawilonów koszarowych o podobnej architekturze.
Nie pamiętam by ktokolwiek dotąd gromadził w jednym miejscu zdjęcia z Cytadeli Warszawskiej pd katem jej zabudowy, architektury....

blazlov - Śro 16 Mar, 2022

Ja mam kilka zdjęć z zabudową, jeśli chodzi o budynki to niestety najczęściej są to ciasne kadry.
Trochę je już rozpoznaję dzięki czemu jestem w stanie czasem trafić na fotę nieopisaną, taniutką i mieć pewność, że to Cytadela i nawet, który budynek :D ale tu mowa o głównych koszarowych. Może warto - o ile nie istnieje, a nie sprawdzałem pisząc ten wątek - zrobić zbiorczy temat z cytadelą na fotografii. Zbiorę kilka fot, które mam i zapoczątkuję takowy wątek jak nie znajdę odpowiedniego by dorzucić. Przydała by się do tego zdjęcie/plan terenu cytadeli na którym można by ponumerować budynki aby móc się do niego odnosić przy danych zdjęciach.

Edit: Widzę, że Sarna kiedyś założył wątek który nie jest rozwijany. Są w nim odnośniki do zdjęć w NAC. Być może trzeba by przebudować ten jego temat aby zamiast odnośników widoczne były te fotografie - to zawsze sprawia, że wątki są bardziej przejrzyste niż z odnośnikami, które otwierają się w nowym oknie. http://cytadela.aplus.pl/...hlight=cytadela

Edit2: co do samego zdjęcia z tym sztandarem I/32 to raczej to nie jest to miejsce. Z tego co widzę na fotografiach to ten wystający 'cycek' w budynkach na Cytadeli miał okna od boku i wejście od frontu, a nie był tak jak w przypadku tamtej fotografii takim otwartym gankiem.

ArturS - Czw 17 Mar, 2022

W książce Króllikowskiego "Twierdza Warszawa" jest fotka z fragmentem makiety całej Cytadeli Warszawskiej przed zniszczeniami wojennymi. W okolicach bramy kolejowej widać dwa jasne budynki z różnego rodzaju gankami/ werandami/ podcianiami od frontu.
Ta makieta w całości jest do obejrzenia w muzeum X Pawilonu, i sądzę, ze to aktualnie jedyna swobodna, publiczna możliwość przypatrzenia się całej zabudowie, zrozumienia jak ona wyglądała w całości oraz przytarzeniu się podobnym datalom i ich wystepujacym typom.
Dopiero majac taki pogląd łatwiej będzie wskazywać poszczególne budynki.

blazlov - Czw 17 Mar, 2022

Jest jeszcze coś takiego, wklejam link do jednego z budynków. Widać tam makietę - choć nie do każdego budynku jest jej zdjęcie -, oraz to co ciekawe można przejść do planu na którym są zaznaczone obiekty istniejące oraz zniwelowane.
http://www.warszawa1939.p...tadela-pawilon1

Patrząc na rzut lotniczy za wiele budynków z tymi 'cyckami' nie ma i są to główne koszary, a te jednoznacznie po zdjęciach widać iż nie mają od boku wejścia tylko centralnie a bok zabudowany oknami. Do tego sposób jak opadają żłobienia w kierunku 'otworu' na zdjęciu I/32 jest łagodniejszy niż na fasadzie koszar na Cytadeli. Moim zdaniem to jest zupełnie inne miejsce.

blazlov - Sob 26 Mar, 2022

nowość w kolekcji :)
Album wydany z okazji wręczenia chorągwi pułkowej, a w nim kilka zdjęć z życia pułku oraz portrety kadry oficerskiej.


blazlov - Śro 06 Kwi, 2022

Dwie przykładowe fotografie z albumu. Przyszłościowo opublikuję wszystkie portrety wraz z krótką notką na temat każdego z widocznych w albumie oficerów. Na pewno podam link, gdyż będę to czynił na swojej stronie. Teraz mały przedsmak tego co widać w albumie, bo tak sama okładka nic nie wnosi.
Cieszę się nim niezmiernie, bo udało mi się go zakupić wręcz w promocyjnej cenie w stosunku do innego egzemplarza który widziałem wśród oferowanych. W albumie oryginalnie znajduje się 100 fotografii, w moim egzemplarzu niestety tylko 99 sztuk - natomiast udało mi się pozyskać wersję cyfrową brakującej fotografii :)




kiler - Czw 07 Kwi, 2022

Wow, zapowiada się ciekawie!
blazlov - Czw 07 Kwi, 2022

Większość to fotografie portretowe oficerów pułku, wraz podanym imieniem i nazwiskiem. Jest to mega źródło do rozpoznawania oficerów na innych fotografiach z tamtego okresu.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group