To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

Intendentura - Kurtka letnia wz.36. Czy tylko lniane?

Anonymous - Śro 24 Lis, 2010
Temat postu: Kurtka letnia wz.36. Czy tylko lniane?
Jak w temacie. Czy kurtki letnie wz.36 wśród oficerów i podoficerów były lniane, takie jak żołnierskie?
ArturS - Śro 24 Lis, 2010

Zdażały się kurtki letnie wz 36 z bawełny - szyte przez oficerów prywatnie, na obstalunek.
Bardzo starannie wykonane, misternie, bardzo eleganckie.

O ile widziałem dwie takie kurtki po porucznikach , o tyle w przypadku podoficerów ani jednej, nawet na fotografii.

Oficerowie używali takze kurtek lnianych produkcji np PZU Poznań identycznych jak dla szeregowych. Kurtki te poprawiano w zakładach krawieckich by ładniej leżały - aby były lepiej dopasowane, ewentualnie zdazało sie, ze skracano je.
Wprost w magazynowym stanie- opisana kurtka lniana po poruczniku z 3 pułku ułanów Ślaskich znajduje sie w zbiorach MWP.

Anonymous - Śro 24 Lis, 2010

Dzięki Artur za odpowiedź. Oto kurtka bawełniana mi znana:


Anonymous - Czw 25 Lis, 2010

Ciekawa rzecz... Kurtka wz. 36 i dwa guziki na mankiecie, jak we wz. 26...
lucjusz8 - Pią 26 Lis, 2010

Może to ta poprzedniczka wz. 36 - drelich bawełniany, rzekome nierozpinane mankiety z guzikami - do kompletu bawełniane wąskie spinacze 2-guzikowe. Tylko nie jestem pewien czy te kurtki nie były 6-cio guzikowe?
Anonymous - Pią 26 Lis, 2010

Czasami w kurtkach szytych prywatnie widać takei dziwne rozwiązania na pograniczu dwóch wzorów. Szczególnie często w kurtkach SPR pozasłużbowych. Myślę, że to właśnie taka - uszyta według nowego wzoru, ale krawiec dorzucił coś od siebie w starym stylu ;)
Anonymous - Pią 26 Lis, 2010

Mogło być też tak, że to kurtka szyta tuz przed wprowadzeniem nowego wzoru. Wz. 26 pierwotnie miała 6 guzików, ale w późniejszym okresie już 7. Miszku, jak ta ze zdjęcia jest zapinana pod szyją? Ma haftki, czy guziki? Nie widać tego na zdjęciu...
lucjusz8 - Sob 27 Lis, 2010

Piotrek, ja nie pisałem o oficerskiej kurtce letniej wz. 26 lecz o starszej poprzedniczce żołnierskiej wz. 36 (bodaj potocznie/umownie wz. 30 - bawełniany drelich, rzekome mankiety i chyba właśnie 6-guzików). Pisze z głowy na szybko.

Te dwu-guzikowe niuanse (mankiety, ewent. szyja) - to z pewnością jednak pozostałości po wz. 26 czy nawet żołnierskiej wz. 24. Przy tej ostatniej widać często na zdjęciach jak podoficerowie dodawali sobie w nich po 2 guziki pod szyją i nagle z 3 szt. robiło się 5.

Anonymous - Sob 27 Lis, 2010

Kurtka drelichowa wz.31(oznaczenie robocze, nie mam przepisów), ta sześcioguzikowa to taki sam drelich lniany jak w kurtce nam powszechnie znanej.
lucjusz8 - Sob 27 Lis, 2010

A ten drelich wz. 30/31. Len czy bawełna? Mnie coś kołacze bawełna.

P.S. Też go roboczo nazwałem wz. 30 (bo mniej więcej od tego roku widać go na zdjęciach).

Anonymous - Nie 28 Lis, 2010

Wszystkie znane mi egzemplarze żołnierskie (z odbiorami WP, stemplami pułkowymi i producenta) to identyczny len jak w późniejszym wzorze z przepisów z 1938 roku. Kurtka miszki może być szyta prywatnie stąd pewnie bawełna.
lucjusz8 - Nie 28 Lis, 2010

Dzięki Bolek.
Masz może jakieś foty pieczątek, dat?

Anonymous - Nie 28 Lis, 2010

Wysyłam Ci na PW, nie mam zgody na publikację nie mogę wstawić na ogólne :(
Anonymous - Pon 29 Lis, 2010

piotrek napisał/a:
. Miszku, jak ta ze zdjęcia jest zapinana pod szyją? Ma haftki, czy guziki? Nie widać tego na zdjęciu...


Kurtka ma haftki Piotrko. Nie jest to zdecydowanie żadna przeróbka wz.26.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group