To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

Intendentura - Czernienie obuwia wojskowego

ArturS - Czw 02 Paź, 2008
Temat postu: Czernienie obuwia wojskowego
Polecam artykul A.Smolińskiego Mars 12/2002

Wszytko kawa na ławę o zasadach czernienia i pielegnacji butów w wojsku przedwojennym:





Prosze tez nie sugerowac sie tytułem artykułu- tarktuje on bowiem sprawy obuwia w WP bardzo szeroko,wykraczajc poza temat ujety tytułem.

pozdr,
Artur

ArturS - Sob 04 Paź, 2008

Polecam czernidło "PRIMA".
Na etykiecie ma znak ostrzegający iż jest to produkt łatwopalny :-) .
Szewc mowil, ze "Orion" IE BARDZO SIE NADAJE bo czasem daje zabarwienie granatowe. "PRIMA"zas jest głęboko czarna.

Innym dobrym czernidłem jest włoskie czernidło "Nero pintura per pelli" i pd takim hałsem szukac w sieci.

ArturS - Śro 23 Gru, 2009

Po czernieniu skórę tonujmy czarna pastą do butów.

Z uwag na wysuszające działanie czernideł na spirytusie ( takie używano przed wojną) należy w celu impregnacji i okresowo w celu konserwacji skóry juchtowej stosować pastę "Daichman" na bazie wosku pszczelego.
Efekt przypomina nieco ww opis smaru typu B z artykułu zamieszczonego na początku tego wątku, co obok praktycznych walorów owej pasty jeszcze bardziej mnie do niej przekonuje.

Czasem tez używam czarną pastę "Bufalo".

ArturS - Wto 26 Lip, 2016

Ostatnio jeden z kolegów pytał mnie o czernidło szewskie do skór.

Używam tego:

http://sklepszewski.pl/pl...O-GT-50-ML/6364

Włoskie NERO Pintura del Telli.
Nazwa brzmi poetycko, ale śmierdzi piekielnie - jak nasza krajowa nieodżałowana "Prima" od lat niedostępna.

Nie jest to jakaś dziwaczna "ciągnąca gumolajza" .
Konsystencja jest jak powinna - rzadka, krycie natychmiastowe. Schnie szybko. Słowem jak w artykule który wstawiłem na początku tego watku.
Polecam - lotnikom, marynarzom do czernienia oporzadzenia oraz pozostałym broniom do czernienia obuwia juchtowego.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group