To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

Intendentura - skórzane torby polowe ( typ A i B)

Anonymous - Śro 15 Gru, 2010

A po czym wnosisz Tomku, że torba sowiecka, a mapnik kombinowany?
Anonymous - Śro 15 Gru, 2010

Sporo detali na to wskazuje - w torbie typowe okucie paska zamykajacego klape w ksztalcie 'U' nabijane na dwa nity, uklad przyborow z charakterystyczna szpiczasta kieszonka na gumke do olowkow. Mapnik przeszyty wtornie, nierowny i b. szeroki reczny 'scieg', wtornie podszyte mocowanie paska nosnego itp....
Anonymous - Śro 15 Gru, 2010

No i sygnatura ewidentnie dobita współczesnie na moje oko ... tak nie wyglądają 70-letnie bicia ...
Anonymous - Śro 15 Gru, 2010

Mapnik pochodzący od oficera jednego z pułków artylerii lekkiej. Wygląda ja te powojenne, jest jednak od nich mniejszy, choć większy, niż ten, który pokazałem wyżej :


Anonymous - Śro 15 Gru, 2010

Pytania w takim razie dwa... Czy jest pewność, że istniał tylko jeden wzór przybornika do torby polowej typu B? Jak widać po zdjęciach, wersje torby istniały różne, a co z przybornikiem?

Czy ten mały mapnik, zakładając, że jest wtórnie przeszyty, niechlujnie, itd. czy może posłużyć jako wzór do wykonania kopii? Nie jest to na pewno taki sam mapnik, jak te spotykane powszechnie po 1945 r. do lat 90-tych. Jest mniejszy, mieści się w kieszeni torby.

Anonymous - Śro 15 Gru, 2010

Przyborniki na pewno ewoluowaly - chocby w kwestii kieszeni na busole MK Gerlach/KM Jeznacki 32.
Mapnik - na pewno wazne sa wymiary (w modelu zamykanym nieduze, takie jak w egz. z pal-u), plus waski paseczek/rzemyk/ nosny na malych karabinczykach - do zawieszenia na szyi (podobnie w modelu mapnika chowanego do torby).

Anonymous - Śro 15 Gru, 2010

Zrobię później jeszcze zdjęcia mapników - wkładek do torby i wrzucę.
lucjusz8 - Czw 16 Gru, 2010

piotrek napisał/a:
A po czym wnosisz Tomku, że torba sowiecka, a mapnik kombinowany?


Popieram tezę Tomka i Bolka. W obu przypadkach (piórnika z torby i mapnika) - nieprawidłowe są chyba napy - choć na zdjęciach w 100% tego nie widać. I chyba najbardziej charakterystyczna rzecz czyli szer. ściegu. W mapniku to jakaś wariacja a temat. Ścieg o szer. jak dobrze widzę ma ok. 8 mm? A powinien być drobniutki - maczek 2-3mm.
Widać, ze było przy niej kombinowane, wtórnie przeszywane (pasek nośny również). Dlatego też ostrożnie podchodziłbym również do tej sygnatury.

Prawidłowy ścieg ładnie widać w ostatnim mapniku, który wstawiłeś.

Anonymous - Czw 30 Gru, 2010

Kontynuując wątek mapników... Kolejne z mojej kolekcji :




Anonymous - Śro 11 Maj, 2011

Sprawa kopii torby polowej drgnęła nieco z miejsca. Mam już prawie wszystkie okucia. Czekam jeszcze na to do paska zamykającego torbę.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group