start | dodaj do ulubionych | ustaw jako startową | mapa strony | kontakt

 

 

 

RELACJA Z KWEST NA CMENTARZU WOJSKOWYM NA WARSZAWSKICH POWĄZKACH

 

1. KWESTA

Warszawa, 31 października - 1 listopada 2009

Kliknij, aby powiększyć

   
        Życie Warszawy, 13 listopada 2009
   

W dniach 31 października i 1 listopada 2009 r. Stowarzyszenie Historyczne Cytadela przeprowadziło na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach kwestę na rzecz odnowy nagrobków dowódców Wojska Polskiego 1939 r. Przeprowadzając kwestę mieliśmy w pamięci przedwojenną fotografię z uroczystości przekazywania wojsku uzbrojenia i znany transparent: ARMII W DARZE, WARSZAWSCY SPRZEDAWCY GAZET W KIOSKACH. Dobrze zdajemy sobie dziś sprawę, jak wielka liczba mogił wymaga poważnej renowacji, zabezpieczenia i pielęgnacji. Staje przed nami dziś wielkie zadanie, aby ocalić od zapomnienia, czy wręcz na nowo odkryć dla współczesnych postacie wybitnych Polaków, o jakże niezwykłych, fascynujących i nierzadko skomplikowanych życiorysach. Upomnieć się o tych, którym przyszło 70 lat temu stanąć w obronie honoru żołnierza i obywatela niepodległej Rzeczypospolitej.
W okresie międzywojennym społeczeństwo polskie z pełnym poświęceniem przekazywało ogromne sumy na zakup broni strzeleckiej, samolotów, czołgów, okrętów wojennych (Fundusz Obrony Narodowej, Fundusz Obrony Morskiej) tak bardzo wtedy potrzebnych Wojsku Polskiemu. Obecnie dzięki tego typu inicjatywie każdy z nas może zamanifestować swój szacunek i uznanie dla przedwojennego Wojska Polskiego wiedząc, że zebrane środki będą spożytkowane na odnowę niezwykle ważnych miejsc narodowej pamięci.
Tegoroczna kwesta była kolejnym etapem działań związanych z przedsięwzięciem "Dowódcy Wojska Polskiego 1939" prowadzonym pod patronatem Dowództwa Garnizonu Warszawa. W ramach niego 15 sierpnia br. otworzyliśmy wspólnie z DGW specjalną stronę internetową dedykowaną dowódcom W.P. 1939 pochowanym na warszawskim Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Pod adresem www.dowodcy1939.wp.mil.pl znajduje się przewodnik po miejscach ich wiecznego spoczynku, zawierający krótkie notki biograficzne oraz plan cmentarza z oznaczeniem kwater pochówku.

Kliknij, aby powiększyć

Członkowie Stowarzyszenia prezentowali podczas kwesty sylwetki żołnierzy nawiązujące wyglądem do postaci utrwalonych na zdjęciach z marca 1939 r. Przy bramie głównej Cmentarza Wojskowego, pod transparentem KWESTA NA RZECZ ODNOWY POMNIKÓW ustawili główny punkt kwestarski. Tam też stanęła, precyzyjnie wykonana w najmniejszym detalu, biedka piechoty wz. 33 wraz z kopią ciężkiego karabinu maszynowego wz. 30 produkcji Panstwowej Wytworni Uzbrojenia - Fabryki Karabinow w Warszawie. Pomysł kwesty i jego idea zostały pozytywnie przyjęty przez darczyńców, o czym świadczy zebrana - tylko do trzech puszek kwestarskich - łączna kwota w wysokości aż 14.668,14 zł.

Przy okazji kwesty naszym udziałem stało się wiele ciekawych i wzruszających rozmów. Byliśmy zaszczyceni, kiedy weteran walk dzielił się z nami swoimi wojennymi wspomnieniami, czasami bardzo osobistymi.
Do puszek kwestarskich datki wrzucali i młodzi i starsi, ale również obcokrajowcy (z Meksyku, USA), którym jest bliska idea zachowania pamięci o naszej historii.

Dziękujemy wszystkim, którzy poprzez złożone dary serca przyczynią się do odnowienia grobów Dowódców W.P. 1939.

2. KWESTA

Warszawa, 31 października - 1 listopada 2010

Kliknij, aby powiększyć
   

Efektem zbiórki publicznej z 2010 jest dziś odnowiony wizerunek sześciu kwater powązkowskich:

- gen. bryg. Stanisława Grzmot-Skotnickiego (dowódcy G.O. "Czersk" Armii Pomorze, Poległego w Bitwie nad Bzurą 19 IX. w Tułowicach pod Brochowem),

- gen. bryg. Mikołaja Bołtucia (dowódcy G.O. "Wschód" Armii Pomorze, poległego 22 IX. w Łomiankach pod Warszawą),

- płk. dypl. Mariana Porwita (dowódcy odcinka "Zachód" w obronie Warszawy, zmarłego w 1988r.)

oraz trzech oficerów rannych w obronie stolicy i zmarłych z odniesionych ran:

- kpt. Tadeusza Wdowińskiego (dowódcy 8 baterii III/25 pal),

- mjr. Antoniego Kassiana (dowódcy II baonu 40 pp),

- mjr. Bolesława Wodeckiego (dowódcy III baonu 29 psKan).

Dzięki hojności darczyńców udało się w październiku 2011 r. zakończyć kompleksową renowację wszystkich sześciu pomników.

3. KWESTA

Warszawa, 31 października - 1 listopada 2011

Kliknij, aby powiększyć
 

Stowarzyszenie Historyczne CYTADELA z siedzibą przy ul. Polaka 3 m. 106 po przeprowadzeniu zbiórki publicznej na powązkowskim Cmentarzu Wojskowym w dniach 31 X i 1 XI 2011 (zezw. decyzją Biura Administracji i Spraw Obywatelskich Prezydenta M. St. Warszawy nr. AO/399/2011 ogłasza, że zebrano do trzech puszek kwestarskich kwotę w wysokości 14.245,16 zł (przy kosztach zbiorki 82 zł) - na rzecz odnowy pomników na kwaterach wojennych:

- płk. dypl. Stanisława Świtalskiego (dowódcy 16 DP i grupy bojowej swojego imienia, poległego w bitwie nad Bzurą 19 IX we wsi Krzywa Góra),

- płk. Witolda Doliwy-Andruszewicza (dowódcy art. dyw. 16 DP, poległego w bitwie nad Bzurą 20 IX w Tułowicach),

- płk. Aleksandra Słupczyńskiego (dowódcy 16. pal poległego w bitwie nad Bzurą 18 IX we wsi Janówek),

- ppłk. Alojzego Nowaka (dowódcy 13. pp poległego w obronie Modlina 24 IX w m. Łomna),

- ppłk. Mariana Frydrycha (dowódcy 60. pp poległego w bitwie nad Bzurą 19 IX w rej. Dąbrowy Starej),

- kpt. Edmunda Wołkowińskiego (dowódcy 25. dac, zmarłego z ran odniesionych w bitwie nad Bzurą 18 IX)

oraz na rzecz odnowy pomników na kwaterach rodzinnych (wnioskowane w 2010 r., czekające na realizację):

- gen. dyw. Tadeusza Kutrzeby (dowódcy Armii Poznań, zmarłego po ciężkiej chorobie 1947 w Londynie),

- gen. bryg. Mariana Turkowskiego (dowódcy 3. DP Leg. w bitwie pod Iłżą, zmarłego nagle w 1948 w Warszawie),

a także - ministra spraw zagranicznych płk. dypl. art. Józefa Becka (zmarłego po ciężkiej chorobie 5 czerwca 1944 w Stanesti/Rumunia) gen. broni Lucjana Żeligowskiego (zmarłego nagle w 1947 w Londynie)

(realizacja zadania przewiduje: profesjonalne czyszczenie całości elementów kamiennych pomników, uczytelnienie napisów i inskrypcji oraz kompleksowe zabezpieczenie) www.dowodcy1939.wp.mil.pl

4. KWESTA

Warszawa, 1, 3, 4 listopada 2012

Stowarzyszenie Historyczne Cytadela z siedzibą w Warszawie przy ul. Polaka 3 m. 106 po przeprowadzeniu zbiórki publicznej w dniach 1, 3 i 4 listopada 2012 r. (zezwolenie decyzją Biura Administracji i Spraw Obywatelskich Prezydenta M. St. Warszawy Nr AO/364/2012) ogłasza, że zebrano do 4 puszek kwestarskich kwotę w wysokości 12.090,18 zł (przy kosztach zbiórki 882 zł) - na rzecz odnowy pomników na kwaterach:

ppłk. Jakuba Witalisa Chmury, d-cy 360 pp rez., poległego w natarciu na Okęcie 12 IX 1939 r.

mjr. Stefana Tadeusza Starzyńskiego, d-cy toruńskiego 15. dac z 15 DP Wielkopolskiej, ciężko rannego w Tułowicach, zmarłego z ran 21 IX 1939 r. w Laskach

mjr. pil. Mieczysława Leonarda Olszewskiego, d-cy 123 eskadry myśliwskiej Brygady Pościgowej, poległego 1 IX 1939 r.

kpt. Str. Gran. Witolda Mariana Chotkowskiego, d-cy oddziału wypadowego na Wawrzyszew, poległego 10 IX 1939 r.

kpt. Antoniego Sierpińskiego, d-cy artylerii piechoty skierniewickiego 18. pp z 26. DP, poległego w m. Śladów 19 IX 1939 r.

kpt. Jana Zwolaka, d-cy 4 komp. 60. pp z 25. Kaliskiej DP, poległego na Bielanach 26 IX 1939 r.

kpt. Konstantego Zbijewskiego, d-cy 2. ochotniczego bat. "Obrony Warszawy", walczącego aż do odebrania sobie życia w m. Czerniaków 26 IX 1939 r.

kpt. Czesława Daczkowskiego, d-cy 2 komp. Baonu Stołecznego, poległego w m. Blizne 21 IX 1939 r.

Powrót

 

© SH "Cytadela" Kopiowanie materiałów bez zgody zabronione.